Prečo moja mačka tak veľa spí?

#Mačky
 
Ak žijete s mačkou, určite ste si uvedomili, že spí viac ako vy. V skutočnosti by si mnoho ľudí želalo byť mačkou, aby celý deň mohli prespať.
Andrej Jakubík | 6. júna 2019 o 13:32
Prečo moja mačka tak veľa spí?

Ak žijete s mačkou, určite ste si uvedomili, že spí viac ako vy. V skutočnosti by si mnoho ľudí želalo byť mačkou, aby celý deň mohli prespať. Ukazuje sa, že toto správanie možno vysledovať späť do mačacích evolučných koreňov.

1. Evolučné dôvody

2. Jedno oko otvorené

3. Sociálno-adaptívne dôvody

4. Dážď uspáva mačky

Evolučné dôvody

Odborníci tvrdia, že mačky trávia tak mnoho času spánkom kvôli geneticko-evolučným dôvodom. Mačky sa považujú za účinné predátori, a preto z hľadiska evolúcie a prežitia potrebujú len pár hodín denne, aby chytili a skonzumovali svoju korisť. V skutočnosti je to jednoduché. Mačka uloví potravu, skonzumuje ju a považuje zvyšok dňa za voľný čas vhodný ku spánku.

Prvá vec, ktorú by ste mali vedieť, je, že mačky sú najaktívnejšie medzi súmrakom a svitaním, čo znamená, že spia hlavne počas dňa a stávajú sa aktívnymi pri nástupe súmraku.

Jedno oko otvorené

Mačky, podobne ako ľudia, dokážu dobíjať svoje batérie rôznymi spôsobmi - od ľahkého spánku až po veľmi hlboký spánok. Keď si mačka iba zdriemne, zvyčajne to trvá pätnásť minút až pol hodiny. Počas tejto doby si často otvorí jedno oko na detekciu svojho okolia. V niektorých krajinách je zaužívaný prívlastok „mačací spánok“ pre ľudí, ktorí spia veľmi ľahko a zobudia sa aj na ten najmenší pohyb.

Počas hlbokého spánku mačkám pracuje ich mozog na plný výkon. Hlboké spánok má tendenciu trvať asi päť minút, po ktorých sa mačka vráti do ľahkého stavu bdenia. Tento model ľahkého a hlbokého spánku pokračuje, kým sa mačka úplne prebudí. Takže aj niekoľko hodín.

Sociálno-adaptívne dôvody

Mačky, na rozdiel od psov, nemusia chodiť každý deň na prechádzku po svojom okolí, čo z nich robí jedného z najpohodlnejších domácich zvierat, ktoré môžete mať doma. Táto ich vlastnosť znamená, že sú vynikajúcim zvieraťom pre ľudí, ktorí nemajú veľa času a hľadajú zviera, ktoré je viac samostatnejšie ako pes.

Domáce mačky si zvykli na bývanie vo svojej bezpečnej bubline nášho domu, čo znamená, že pokojne môžu stráviť až 70% dňa spánkom.

Dážď uspáva mačky

Nemalo by byť prekvapením, že mačky sú ovplyvnené počasím, rovnako ako ľudia. Chovanie mačky sa veľmi líši v závislosti od plemena, veku, temperamentu a celkového zdravia. Ale bez ohľadu na toto všetko, bolo pozorované, že mačky spia viac, keď vonku prší. Aj napriek tomu, že vaša mačička žije výlučne v interiéri, bude mať vždy tendenciu viac spať ak je vonku daždivé alebo chladné počasie.

Komentáre k článkuPridaj komentár: