Prečo moja mačka krváca z nosa?

#Mačky
 
Ak zbadáte krv vytekajúcu z nosa vašej mačky, potom je jednoduché okamžite myslieť na to najhoršie
Andrej Jakubík | 24. marca 2019 o 23:00
Prečo moja mačka krváca z nosa?

V tejto sérií článkov budeme diskutovať o nepríjemnosti, ktorá môže v srdci každého milovníka mačiek zasiať pochopiteľný strach. Ak zbadáte krv vytekajúcu z nosa vašej mačky, potom je jednoduché okamžite myslieť na to najhoršie. Existuje však mnoho možných príčin krvácania nosa u mačiek, vedecky známych ako epistaxia. Hoci môže byť úľavou vedenie, že väčšina týchto príčin signalizuje iba menšie problémy, tak vedzte, že existuje aj niekoľko veľmi vážnych diagnóz, ktorých príznakom je práve epistaxia. To je ten hlavný dôvod, prečo, ak zistíte krvácanie z nosa vašej mačky, je tak dôležitá návšteva veterinárneho lekára.

Vonkajšie krvácanie na nose mačky

Ako sme uviedli v úvode, tak epistaxa je vedecký termín pre nazálne krvácanie. U mačiek však často vidíme, že krvácajú z vonkajšej strany nosa. To je najmä prípad mačiek, ktoré žijú vonku. Vonku totiž dochádza k oderom, poškriabaniu o ostré predmety, alebo je to pamiatka na boj s inou mačkou. Hlavne nekastrovaní kocúry majú tendenciu bojovať viac ako iné mačky, či už pre obranu svojho teritória, alebo kvôli snahe sa páriť s mačkami. Je preto logické, že ich môžeme častejšie vidieť s krvou v okolí nosa.

Ak zbadáte na vašej mačke malé poranenie, alebo škrabanec na nose, môžete ranu vyčistiť čistou gázou, vodou a jednoduchým mydlovým roztokom. Nepoužívajte peroxid vodíka, alebo alkohol. Malé rany nemusia mačku zaťažovať, ale ak je rana veľká a krvácanie neslabne, potom by naše kroky mali smerovať do veterinárnej ambulancie.

Ak sa mačka pravidelne vracia domov so škrabancami a ranami na nose, možno jej budete musieť obmedziť prístup von. Dôvodom je, že aj menšie poranenia môžu potenciálne prenášať nebezpečné ochorenia, alebo infekcie, medzi ktoré patrí napríklad aj mačacia leukémia. A samozrejme nikdy nie je na škodu zvážiť aj kastráciu, pretože v dnešnom svete „bytových“ mačiek nie je agresivita práve vítanou povahovou vlastnosťou.

Komentáre k článkuPridaj komentár: