Prečo môj pes žerie všetko v dosahu?

#Psy
 
Jedná sa o problém, pretože toto je kompulzívna porucha, ktorá nielenže ničí majetok, ale môže ohroziť aj psa samotného...
Andrej Jakubík | 30. júna 2019 o 20:43
Prečo môj pes žerie všetko v dosahu?

Pomerne častým problémom, ktorý majitelia psov musia vyriešiť, je konzumácia vecí, ktoré nie sú súčasťou potravy psa. Napríklad nie je nič nezvyčajné vidieť psa jesť ponožky, topánky alebo plastové hračky.

Jedná sa o problém, pretože toto je kompulzívna porucha, ktorá nielenže ničí majetok, ale môže ohroziť aj samotného psa. Predmety, ktoré si pes vyberá nie sú vhodné ako ich potrava a môžu pôsobiť ako črevná prekážka, ktorá by znamenala okamžitú veterinárnu pohotovosť. Okrem toho, ak sa pes pokúsi jesť napríklad elektrické káble, môžu dostať elektrický šok.

Tento fenomén ešte stále nie je úplne pochopený odborníkmi na správanie zvierat, ale existuje rad príčin, ktoré vedú k predispozícii tohto správania. Každý pes je iný a príčiny sa líšia podľa konkrétneho zvieraťa.

Našťastie existuje niekoľko riešení, ale preto aby sme ich dokázali uplatniť, musíme poznať príčinu.

Zdravotný problém

Zatiaľ čo toto správanie nie je zvyčajne spôsobené zdravotnými problémami, mnohé zdravotné stavy môžu spôsobiť, že pes bude jesť predmety, ktoré nepatria do jeho jedálneho lístka. Medzi tieto stavy patrí napríklad diabetes mellitus (spôsobujúci zvýšenie chuti do jedla) a anémia (pretože je organizmus psa vystavený nedostatku železa). Ak neexistuje žiadna fyziologická alebo patologická príčina, existuje mnoho ďalších vysvetlení pre toto správanie. Veterinár však musí brať do úvahy všetky možnosti

Nudí sa

Nuda alebo nedostatok fyzického a duševného stimulu počas dlhšieho časového obdobia, a dokonca aj nedostatok ľudskej spoločnosti, môže byť vysvetlením toho, pre má pes záujem o prehĺtanie predmetov, ktoré nepatria medzi potraviny. Pes, ktorý nemá dostatok aktivity počas dňa sa nudí a, začne jesť a žuť okolité predmety ako spôsob „zabitia voľného času“.

Je dôležité poznamenať, že psi niekedy jedia tieto predmety aj z opačného dôvodu, teda v dôsledku nadmernej aktivity. Niekedy, aj keď iba zriedka, majú psi energetické požiadavky, ktoré nie sú uspokojené ich dennou dávkou jedla. Sú to však zriedkavé prípady a skôr je problémom ich prejedanie.

Hľadajú pozornosť

Toto je pomerne častý dôvod, prečo pes žerie všetko, čo nájde. Pes sa veľmi rýchlo naučí, že konzumáciou niečoho iného ako jedla dostane pozornosť od svojho majiteľa .

Hoci to nie je úmyselné správanie zo strany psa, tak je to výstraha, že vzťah, že sa medzi majiteľom a psom musí posilniť puto. Pes, ktorý nemá pozornosť je schopný urobiť nevídané veci, aby ju získal. Pamätajte na to že dokonca aj rozprávanie na psa môže byť formou odmeny a pozornosti, ktorú pes vyžaduje od svojho majiteľa.

Kompulzívne správanie v dôsledku stresu alebo úzkosti

Pes, ktorý je vystavený stresujúcemu prostrediu, ako je napríklad násilie, si môže vyvinúť toto správanie ako spôsob, ako zmierniť svoju úzkosť. Toto nutkavé správanie sa môže sa vyskytnúť aj bez akýchkoľvek zjavných príčin. Môže to byť aj prirodzené správanie úzkostlivého a nepokojného psa. Úzkosť je vážny problém, ktorý treba liečiť s pomocou veterinárneho lekára a to čo najskôr.

Hravé šteňa

Toto nežiaduce správanie môže byť pozostatok z času, keď bol pes ešte šteniatkom. Práve šteňatá sú často povzbudzované, aby si do úst brali rôzne predmety a hrali sa s nimi. Jedná sa o nevinnú zábavu a mnoho psov z nej vyrastie. Niektorým to však môže ostať až do dospelosti.

Náhodou niečo zje?

Psy používajú svoje ústa ako prieskumný nástroj okolitého sveta. Skúmajú predmety, zbierajú ich do úst, aby sa s nimi hrali, a pri skúmaní týchto predmetov ich môžu neúmyselne prehltnúť celé, alebo iba časť.

To sa však nevyskytuje často a nemalo by sa to považovať za problém. Často je to iba malý zriedkavý incident.

Čo robiť, keď môj pes žerie všetko čo zbadá?

• Identifikácia príčiny je prvá vec, ktorú musíte urobiť, aby ste tento problém vyriešili. Napríklad, ak je váš pes uzavretý vo vnútri domu/bytu väčšinu času, mali by ste ho nechať prebehnúť do väčšieho priestoru, kde je viac stimulov a pes je viac zamestnaný. Zabaviť psa veľmi významne pomáha zbaviť sa tohto správania.

• Ak sa pes nudí, tak tá najlepšia voľba je hra so psom. Často je nevyhnutné aj obohatiť prostredie hračkami a častým a pravidelným cvičením, ktoré ich psychicky stimuluje.

• Musíte sa vyhnúť tomu, aby ste psovi venovali pozornosť, v prípade, že sa správa nevhodne, pretože týmto by ste iba podnecovali toto správanie.

Nie sme náhrada veterinára!

Snažíme sa informovať, vzdelávať, robiť osvetu a prinášať vám novinky z ríše zvierat. Naše články však nie sú náhrada veterinárneho lekára. Každé jedno zviera je osobnosť a zasluhuje si veterinárnu opateru v prípade ochorenia, úrazu alebo bolesti na tele aj duši. V prípade akéhokoľvek problému sa vždy s dôverou obracajte na svojho veterinárneho lekára, ktorý ako jediný s čistým svedomím dokáže stanoviť diagnózu a liečbu.

Komentáre k článkuPridaj komentár: