Prečo môj papagáj zvracia?

#Vtáky
 
prečo môj papagáj zvracia natrávenú potravu?
Andrej Jakubík | 4. júna 2018 o 07:57
Prečo môj papagáj zvracia?

Často je život s domácim miláčikom samé prekvapenie. A život s papagájom, ktorý je na prvých miestach inteligencie domácich zvierat je do slova a do písmena záhadou. Jedna z týchto záhad je v otázke, ktorú si kladú mnohí majitelia papagájov. Prečo môj papagáj zvracia natrávenú potravu?

Prvé kroky vedú k veterinárovi, či na diskusné fóra internetu a často sa konečnej odpovede nedočkajú. Môže sa jednať vzácne o otravu potravou, ale ak papagáj nemá žiadny iný príznak ako je napríklad apatia, hnačka, zhoršená koordinácia, tak je za všetkým iba jedna vec. Láska.

Áno, presne tak. Za zvracaním je paradoxne láska. Láska a náklonnosť voči človeku je pre papagája prirodzenom prejavom a preto sa ju snaží dať najavo spôsobom, ktorý mu radí inštinkt. V divokej prírode sa totiž dvorí práve za pomoci potravy. Ak jeden papagáj ponúkne druhému natrávenú potravu, tak sa jedná o ten najvyšší prejav náklonnosti, ktorý si len viete predstaviť.

Papagáj má svoje obdobia zvracania aj niekoľko týždňov, či mesiacov a nie zriedka sa stáva, že natrávenou potravou označkuje okolie klietky, vaše oblečenie, či dokonca sa bude snažiť nakŕmiť priamo vás, vašu ruku, či ucho. Jeho fantázia nepozná hranice a svoju pravdu mu jednoducho nevysvetlíte.

Nemá zmysel mu toto konanie zakazovať, pretože aj tak sa jeho správanie nezmení. Toto správanie sa najčastejšie objavuje u papagájov, ktoré žijú osamote bez partnera a preto si vytipujú svojho človeka, ktorý sa môže z podobných nádielok tešiť pomerne často. Jedno riešenie však existuje. Ak je to možné, tak zadovážte papagájovi partnera opačného pohlavia v približne rovnakom, či mladšom veku. Spoločnosť vlastného druhu dokáže toto správanie prirodzene utlmiť a presmerovať.

Komentáre k článkuPridaj komentár: