Prečo mačky utekajú z domova?

#Mačky
 
V prípade zvieraťa s takto silne vyvinutým inštinktívnym a teritoriálnym správaním sa môže zdať až doslova nemožné, že môže utiecť zo svojho priestoru
Andrej Jakubík | 30. júla 2019 o 09:36
Prečo mačky utekajú z domova?

Čím sú mačky známe po celom svete? Sú to notoricky zvedavé zvieratá. Sú relatívne „nezávislé“ (aspoň sa tak tvária) a radi skúmajú hranice svojho územia a svojich možností. Všetko samozrejme nezabudnú svoje územie aj patrične označiť. Pritom samozrejme komunikujú aj s inými zvieratami. Buď chcú varovať konkurenčné mačky, aby sa držali bokom, alebo aby signalizovali svoj záujem o potenciálneho partnera. V prípade zvieraťa s takto silne vyvinutým inštinktívnym a teritoriálnym správaním sa môže zdať až doslova nemožné, že môže utiecť zo svojho priestoru,. Z miesta kde sa cíti bezpečne a jej majiteľ jej zabezpečil všetko potrebné vrátane pravidelnej stravy.

To je dôvod, prečo teraz čítate tento článok. Pokúsime sa odpovedať na otázku, ktorá trápi milióny majiteľov mačiek. „Prečo mačka utečie?

Prečo potrebujú mačky unikať?

Pre ľudí je koncepcia hraníc ch domova diktovaná stavebným úradom a susedovým plotom. Mačky nemajú rovnaké chápanie priestoru ako človek. Ich územie nepredstavuje len domov, kde sú ich životne nevyhnutné veci, teda miska na jedlo, na vodu a plyšová myš. Vo voľnej prírode sa územie divokých mačiek môže rozprestierať v okruhu presahujúcom 8 kilometrov. Ak nemáte to šťastie a nežijete na rozsiahlom panstve, je dosť nepravdepodobné, že by vaše domáce územie dosahovalo podobnú rozlohu.

Akokoľvek si mačky môžu byť vedomé útulnosti svojho príbytku, pravidelného jedla a celkového pohodlia, ktoré im pobyt s človekom poskytuje. Nastane okamih kedy vidia hodnoty inak ako doteraz. Mačka doslova miluje objavovanie teritória mimo svojho „hniezda“. Dôvod, prečo mačky utekajú z domu, je zvyčajne iba jeden. Prieskum.

Hľadanie partnera : ako uvádzam v úvode článku, tak jedným z hlavných dôvodov, prečo môžu mačky utiecť z domu, je splniť si prirodzené inštinkty. Mačky zvyčajne dosahujú sexuálnu zrelosť vo veku 5 až 6 mesiacov. Plus / mínus 1-2 mesiace v závislosti od plemena, pohlavia a osobnosti jednotlivca. Keď je mačka alebo kocúr v ruji, vydávajú špecifické pachy. Aj keď sú od seba vzdialený na kilometre, buďte si istý, že sa budú navzájom vyhľadávať. Bohužiaľ, buďte si istý aj tým, že mačka ktorá bude takto hľadať partnera, následne nenájde cestu späť domov.

Vyhýbanie sa nebezpečenstvu : mačka vníma svet inak ako človek. Vníma ho hlavne na základe podnetov ktoré vidí a cíti. Aj keď si človek môže hovoriť, že je všetko úplne v poriadku, mačka môže cítiť určité nebezpečenstvo a bude sa snažiť uniknúť, aby si zachránila zdravie a život. Toto ich inštinktívne konanie môže okrem iného znamenať aj útek z domova. Príkladom za všetky je mačka menom „Emmy“, ktorá sa plavila na lodi RMS Empress of Ireland. Tento Kanadský parník sa potopil dňa 28 mája 1914 a to presne deň potom, čo mačka unikla bez zjavného dôvodu cez vodu smerom na breh. Hoci nemôže nikto tvrdiť, že mačka dopredu vedela o nebezpečenstve, tak je jej konanie doslova prorocké. Akoby cítila niečo, čo človek nepostrehol.

Zvedavosť : pre človeka môže byť ťažké určiť presný dôvod, ale mačky môžu utiecť z domova aj pri hľadaní a prenasledovaní niečoho, čo ich zaujíma. Ich lovecké inštinkty môžu často viesť k tomu, že budú naháňať svoju „korisť“ aj za hranice svojho domova a často sa stane, že sa jednoducho nebudú vedieť vrátiť späť.

Hyperaktivita : niektoré mačky sú hyperaktívne a cítia potrebu vybiť energiu. Tú môžu vybíjať rôznymi spôsobmi a jedným z nich je aj behanie, skákanie a hra. Pri podobných aktivitách sa mačka veľmi ľahko dostane mimo známe územie a stratí orientáciu, čo vedie k jej zatúlaniu.

Reakcia na stres : mačky sú známe ako rutinné zvieratá. Ak sa táto rutina zmení(napríklad nový člen rodiny – dieťa aj iné zviera), môže to spôsobiť, že mačka pod vplyvom tohto stresu utečie.

Je veľmi dôležité rozlišovať medzi útekom mačky a jej neschopnosťou vrátiť sa domov. Dôvody, prečo sa mačka nemusí vrátiť do svojho domova sú rôzne a nemusí to byť jej vinou. O presných dôvodoch si povieme niečo viac v nasledujúcom článku. Sledujte nás.

Komentáre k článkuPridaj komentár: