Prečo mačka stráca zuby?

#Mačky
 
Mačka nemusí stratiť celý zub, ale pokojne môže prichádzať o chrup postupne a po častiach, čo si niekedy ani nevšimneme
Andrej Jakubík | 16. júla 2018 o 08:20
Prečo mačka stráca zuby?

Ak mačka začne strácať voje zuby, tak musíme rozlišovať dva prípady. Ak sa jedná o mačiatko, tak je strata mliečnych zubov a ich nahradenie trvalými, celkom prirodzený proces. Ak však začne strácať zuby vaša dospelá mačka, tak rozhodne niečo nie je v poriadku. Jedná s o poranenie, infekciu, zápal, alebo deficit v strave. Mačka nemusí stratiť celý zub, ale pokojne môže prichádzať o chrup postupne a po častiach, čo si niekedy ani nevšimneme.

Ak ste teda zbadali medzeru v úsmeve vašej mačky, tak je rozhodne na čase konať.

Mačiatka nie sú problém

Ak zbadáte stratu zubu u mačiatok, tak to znamená iba toľko, že všetko ide podľa plánu. Mliečne zuby sú v tomto prípade nahradzované zubmi trvalými. Mliečne zúbky sa začínajú tvarovať okolo 3 týždňa života, ale viditeľné môžu byť až v 6 či 7 týždni. Sú malé, ale ostré a aj uhryznutie od mačiatka dokáže veľmi zabolieť. Približne vo veku 3 až 4 mesiacov sa začnú objavovať prvé trvalé zuby, ktoré nahradzujú prvú sadu mliečnych zubov. Toto obdobie je sprevádzané miernym nepohodlím mačky, ktorej rast nových zubou dokáže spôsobovať dokonca bolesti.

Je normálne aby dospelá mačka strácala zuby?

Dospelá mačka má 30 trvalých zubov. Nie je ničím nezvyčajným ak mačka počas svojho dospelého života stratí jeden, dva, či dokonca tri zuby, ale ak je strata vyššia a v krátkom časovom úseku, tak pravdepodobne sa jedná o vážny problém. Mnoho majiteľov zanedbáva ústnu hygienu svojej mačky a preto sa často prvé príznaky ochorenia dokonale ukryjú pod nánosom zubného kameňa.

Najbežnejšia príčina straty zubov?

Tých je hneď niekoľko. Prehliadka ústnej dutiny okamžite po tom, ako zistíme problém je nevyhnutná ak nám na našej mačke skutočne záleží. Hľadajte rany, infekcie, opuchy, hnis, anomálie v raste, zubný kameň, skrátka čokoľvek, čo by mohlo stratu zubov spôsobovať. Všímajte si aj navonok nepodstatné veci ako je napríklad zmena farby ďasna, či sliznice a pozornosť venujte aj prípadnému zápachu z úst mačky.

Špecifická stavba mačacieho chrupu je ich pozostatok z čias divokej mačky. Ako mačka divoká, tak aj tá domáca nemajú chrup uspôsobený k žuvaniu potravy. Ich ostré zúbky potravu (v prípade divokých mačiek najčastejšie surové mäso) naporciujú a mačka tak nemá potrebu prežúvať. Mačka, ktorá prijíma iba suchú potravu vo forme granúl si však môže zuby ľahko poškodiť. Mačacie zuby totiž nie sú stavané na tvrdú potravu a navyše pri konzumácií tejto potravy, zostáva v ústach množstvo potravinového odpadu.

Mačka, ktorej ústna hygiena je na bode mrazu celkom určite trpí na zubný kameň, ktorý je bez pochyby veľmi častou príčinou vypadávania zubov u dospelých mačiek. Všetko na seba nadväzuje a preto je dlhodobo podávaná a nekvalitná potrava veľký problém. Nielen že zabraňujeme organizmu mačky v správnom vývine zubov, ale navyše so sebou prináša aj zubný kameň, ktorý dokáže veľmi efektívne skrývať príznaky paradentózy až do chvíle, kedy je situácia nezvratná.

Komentáre k článkuPridaj komentár: