Prečo ma moja mačka každé ráno zobudí? 2. časť

#Mačky
 
Je hladná? Hľadá pozornosť? Alebo je dôvod niekde úplne inde?
Andrej Jakubík | 23. októbra 2018 o 08:00
Prečo ma moja mačka každé ráno zobudí? 2. časť

Vaša mačka je hladná

Mačky sú zvieratá, ktoré milujú svoje návyky. Preto ak kŕmite svoju mačku dlhšiu dobu pred spánkom, bude zvyčajne požadovať raňajky skôr. Okrem toho, ak podávate krmivo v pravidelnom čase počas niekoľkých týždňov, vaša mačka si na tento čas navykne a bude krmivo vyžadovať práve v tomto čase.

Vaša mačka iba hľadá pozornosť

Ak ste v priebehu dňa v práci a mimo domova, bude veľmi pravdepodobne, že mačka sa bude usilovať o vašu pozornosť práve v čase keď je jej aktivita na vrchole. Teda je to opäť ráno. V tomto prípade mačka iba hľadá pozornosť a ak ju nedostane, príde na rad aj vydieranie v podobe vokálneho predstavenia, či škriabania nábytku.

Ako sa mačky budia?

Dôvod, prečo sa vaša mačka prebudí, je jednoduchý. Ako sme si už povedali v minulých článkoch, vaša mačka je najaktívnejšia počas východu slnka. A preto je prebudenie iba reakcia na slnečné svetlo. Mačka sa orientuje práve za pomoci slnka a preto sú jej vrcholy aktivity pri východe a západe slnka. Aj toto je jeden z dôvodov, prečo sa v tomto čase budú snažiť o určitú pozornosť a maznanie, aby sa potom k svojím 16 hodinám spánku denne.

Ráno a večer sú dve etapy dňa, počas ktorých mačky najčastejšie pradú. Prečo to mačky robia? Presné vedecké vysvetlenie neexistuje, ale pravdepodobne je to ich spôsob, ako vyjadriť radosť šťastie. Možno tým vo všeobecnosti len pútajú pozornosť ostatných členov rodiny. Pravdou však je aj to, že pradenie im pomáha zmierniť stres. Ak vaša mačka pradie, tak je to určite veľmi pozitívne znamenie a vaša mačka sa vo vašej spoločnosti cíti bezpečne.

Okrem iného môže mačka skutočne predpovedať čas vášho zobudenia. Ako možno viete, tak ľudia majú až päť štádií spánku. A každé štádium má svoje typické telesné prejavy. Za pomoci vášho dýchania a rýchlosti srdca, bude vaša mačka presne vedieť, keď sa prebúdzate a bude pri vás, aby vás pozdravila. Znie to až neuveriteľne, ale je to skutočne tak. Mačka má veľmi citlivý sluch a počuje naozaj takmer všetko. Dokonca aj tlkot vášho srdca.

Ako zabrániť tomu, aby ma mačka prebudila skoro ráno?

Povedali sme si niekoľko dôvodov, prečo sa vaša mačka prebudí ráno ešte pred vami. Ponúkame vám niekoľko tipov na to, aby ste zabránili týmto nechceným budíčkom.

Tmavé žalúzie alebo záclony. Logicky sa tým zabráni tomu, aby sa slnečné svetlo dostalo do miestnosti, kde spí vaša mačka. A tým logicky mačka nezaznamená, že je ráno a musí vstávať. Toto však pôsobí iba krátkodobo, pretože onedlho sa dostaví hlad a ten prinúti mačku vstať z pelecha.

Ak sa vaša mačka prebudí do nového dňa, uistite sa, že bude mať zábavu počas celého dňa. A to aj v čase keď nie ste doma. V mnohých veciach vám pomôžu interaktívne hračky, mačacia tráva, či iné činnosti, ktoré dokážu zabaviť myseľ mačky na dlhšiu dobu. Unavená mačka totiž spí dlhšie a o to predsa ide, nie?

Nakŕmte mačku pred spaním a raňajky jej podávajte neskôr. Tento proces môže trvať niekoľko týždňov, ale po čase si všimnete, ako si vaša mačka upraví svoj denný rytmus a skoro ráno už nebudú požadovať svoje jedlo.

Použite komunikáciu s mačkou v tom správnom čase. V krátkosti to znamená, že keď sa vás vaša mačka ráno pokúša prebudiť, hrajte pozíciu mŕtveho chrobáka. Môže sa to zdať ťažké, ale budete to musieť urobiť. Prihovorte sa svojej mačke vždy keď je pokojná a nie vtedy, keď sa dožaduje vašej pozornosti, pretože to mačka bude po čase zneužívať.

Pamätajte si, že zatvorenie dverí do spálne, nedokáže tento problém vyriešiť. Zatvorené dvere vyvolajú vo vašej mačke hnev, pretože ako iste mnohí majitelia mačiek dosvedčia, tak zatvorené dvere sú pre mačku neprijateľné a bude sa hlasito dožadovať ich otvoreniu a to aj za pomoci svojich ostrých pazúrikov.

Buďte trpezliví, milujúci a pokúste sa porozumieť mačacej psychológii. Toto sú tie najlepšie nástroje k vyriešeniu tohto problému. Zavreté dvere skutočne nič neriešia.

Komentáre k článkuPridaj komentár: