Prečo ma moja mačka každé ráno zobudí?

#Mačky
 
Andrej Jakubík | 22. októbra 2018 o 08:00
Prečo ma moja mačka každé ráno zobudí?

Cítite ho náhle na svojej tvári už desať minút pred zazvonením budíka. Nedá sa zastaviť a nedohovoríte mu. Váš chlpatý spoločník vás nielen ráno prebúdza, aby ste nezaspali do práce, ale nenechá vás odpočívať ani cez víkendy. Možno aj vás zaujíma, prečo vás mačka každé ráno zobudí. Čo tým sleduje? A dá sa jej správanie nejakým spôsobom zmeniť?

Ak vás teda zaujíma prečo si mačka dá každé ráno záležať na tom, aby vás dokonale prebudila, tak by ste mali ako prvé vedieť, že všetky mačky sú krepuskulárne tvory. Čo v preklade znamená, že sú najaktívnejšie počas západu a východu slnka. To je ten hlavný dôvod, prečo je pre vašu mačku úplne normálne, že vás ráno prebudí a dožaduje sa vašej pozornosti.

Mačací rituál každé ráno

Ako sme už uviedli vyššie, mačky nie sú nočné tvory, ako si možno mnohí myslia. Mačky sú v skutočnosti krepuskulárne, čo znamená, že sú aktívne za súmraku a úsvitu. Prečo? Ich predkovia, Africké divoké mačky, sa púšťajú na lov koristi práve v tomto čase. Tieto návyky si mačky zachovali aj po stovkách rokov chovu v spoločnosti človeka.

Vaša mačka bude práve preto v týchto časoch najaktívnejšia. Ako sa však dokáže orientovať v čase? Je to jednoduché. Pomáha im v tom slnečné svetlo. To je najlepší znak toho, že je čas sa vstávať a vyraziť na lov. Je to zároveň aj dôvod, prečo vás môže vaša mačka v lete prebudiť skôr ako v zime.

Môžete si však stále klásť otázku, čo vlastne vaša mačka každé ráno chce? Existuje hneď niekoľko základných dôvodov, ktoré musíte preveriť, aby ste si zaručili kvalitný a dlhý spánok.

Mačka sa prejavuje vokálne

Má vaša mačka snahu vás prebudiť zvukom? Začína so slabým mraučaním, ktorého intenzita sa však zvyšuje, čím dlhšie mačku ignorujete. Pre toto správanie môže byť niekoľko možných dôvodov.

Vaša mačka vás varuje pred chorobou

Hoci je to zriedkavý dôvod ranného prebudenia, tak je dôležité vylúčiť aj túto možnosť. Ak máte podozrenie, že vaša mačka má chorobu v počiatočnom štádiu, alebo ste neboli u veterinára za posledných 6 mesiacov až rok, určite navštívte svojho veterinárneho lekára s prosbou o pravidelné vyšetrenie. Ak je Vaša mačka už v staršom veku, dávajte si pozor na nasledujúce príznaky:

Artritída : Okrem iného sa prejavuje aj poklesom fyzickej aktivity mačky, bude sa vyhýbať schodom a bude preferovať iba isté pozície tela, ktoré jej nespôsobujú bolesť.

Hypertyreóza : Toto ochorenie sa zvyčajne vyskytuje u mačiek, ktoré sú staršie ako 12 rokov. Neexistujú žiadne jasné a presné príznaky, preto by diagnóza mala byť určená iba veterinárom, ktorý vykoná krvný test, rovnako ako palpačný test štítnej žľazy.

Vysoký krvný tlak : áno, presne tak. Tento problém trápi aj mačky! Príznakom je napríklad krv v moči, krvácanie z očí, rozšírené zreničky, slepota, záchvaty, krvácanie z nosa, slabosť celého tela, alebo iba v oblasti nôh.

Ak spozorujete niektorý z uvedených príznakov, alebo ak máte podozrenie na iný problém, celkom určite vezmite svoju mačku na veterinárne vyšetrenie, aby mohla prebehnúť správna diagnostika.

Ranné zobúdzanie je však omnoho komplexnejší problém a preto sme náš článok rozdelili do dvoch dielov. V tom nasledujúcom sa dozviete, prečo sa mačky ráno budia a aj to, ako bojovať s ranným terorom a nepríjemným budíčkom zo strany mačky.

Komentáre k článkuPridaj komentár: