Prečo ježkovi vypadávajú pichliače?

#Iné zvieratá
 
Ojedinelá strata pichliačov je vcelku bežná, ale pri väčšom rozsahu už hľadajte problém
Andrej Jakubík | 19. júna 2016 o 10:00
Prečo ježkovi vypadávajú pichliače?

Ježko je v rukách človeka pomerne nové zvieratko, ktoré ešte nie je tak časté ako napríklad morča a jemu podobné druhy. Preto sa často ani nevie o možných ochoreniach, ktoré môžu toto zaujímavé zviera postihnúť. Strata pichliačov je presne takýto problém.

2 a 4 mesiace

V istom období života ježka je strata jeho pichliačov vcelku bežná záležitosť. V veku približne 2 mesiacov dochádza k prvému vypadávaniu, keď sa ježko zbavuje pichliačov s ktorými sa narodil. Ale skutočná premena nastáva približne vo veku 4 mesiacov kedy dôjde k naozaj masívnemu vypadávaniu, ale aj rastu nových pichliačov. Táto premena by sa dala prirovnať ku vypadávaniu mliečnych zubov u detí a ich nahradením trvalými. Ježko si v tom čase vyžaduje zvláštnu opateru, pretože si na ňom môžeme všimnúť zvýšenú nervozitu až agresivitu. Pri raste nových pichliačov totiž dostáva pokožka zabrať a je často podráždená, čo ježka dokáže poriadne naštvať. V tomto čase preto obmedzíme manipuláciu na minimum, aby sme zbytočne nespôsobovali ježkovi stres.

Roztoče aj výživa

Samozrejme za vypadávaním pichliačov môžu byť aj iné nepríjemnosti. Jednou z tých najčastejších sú roztoče. Ak si všimnete na pokožke ježka začervenanie a podráždenie, tak zbystrite pozornosť. Roztoče nie sú viditeľné voľným okom, preto vždy pre istotu navštívime veterinárneho lekára, ktorý stanoví diagnózu na základe steru a mikroskopického vyšetrenia.

Dôvodom môžu byť aj nedostatky vo výžive, ktorý sa takto prejavuje celkom bežne. Preto dbajte na kvalitnú stravu a dajte prednosť skôr prírodnej výžive ako napríklad hmyz a živočíšne bielkoviny. Granule by mali mať iba funkciu doplnkovej výživy. Za všetkým môže byť aj stres, ktorý si ježko prežíva. Prípadne aj suchý vzduch, alebo použitie chemického prostriedku v blízkosti ježka.

Starať sa o ježka nie je obtiažne, ale najviac začiatočníckych chýb sa robí v správnej strave. O tom, či sa dá ježko kŕmiť aj hamburgerom, alebo myšami sa dočítate už čoskoro.

Komentáre k článkuPridaj komentár: