Prečo je prvý rok mačiatka taký dôležitý?

#Mačky
 
Prvý rok mačky je z hľadiska jej života veľmi dôležitý a ak je zanedbaný, tak je to skutočný problém
Andrej Jakubík | 5. októbra 2017 o 10:00
Prečo je prvý rok mačiatka taký dôležitý?

Každý majiteľ mačky to dokáže pochopiť a potvrdiť. Ten, kto nemá vo svojej opatere mačku podobným veciam snáď ani neuverí, ale vedzte, že sú pravdivé a vedecky podložené. Prvý rok mačky je z hľadiska jej života veľmi dôležitý a ak je zanedbaný, tak je to skutočný problém.

Ako v divokej prírode, tak aj v zajatí je pre mačkovité šelmy ich prvý rok veľmi dôležitý. V tomto období si totiž vytvárajú vzťahy nielen s človekom, ale aj s druhými mačkami a učia sa od svojej matky zručnostiam, ktoré budú potrebovať po celý svoj život. Prvý rok totiž mačiatka trávia v spoločnosti svojej matky a až po tomto období sa od matky vzdialia a buď obsadia svoje miesto vo skupine, alebo si založia vlastnú. Bez preháňania by sa dalo konštatovať, že prvý rok mačky rozhoduje o jej živote najviac a dokáže ovplyvniť mačku na celý život.

Charakter mačky sa začína tvarovať vo veku do šiestich týždňov ich života a charakter, ktorý nadobudne jej ostáva po zvyšok života. Preto nemusíme hovoriť o tom, aké je toto obdobie dôležité. Okrem iného sa v tomto veku mačiatko musí vyrovnať aj s rizikom, ako sú napríklad ochorenia, ktoré sa mačiatku môžu stať osudnými. Vo veku od sedem do dvanásť týždňov sa začínajú u mačky rozvíjať sociálne zručnosti. Toto obdobie je pomerne „šťastné obdobie“, pretože si v ňom užijete mnoho z toho, čo robí mačiatka mačiatkami. Skákanie, behanie, neustála hra a spoznávanie okolia. Toto všetko sa začína práve v tomto období, kde mačka začne nadväzovať mnohé sociálne kontakty, ktoré jej vydržia po celý život. Hry na podporu zlepšovania motorických vlastností sú v tomto veku potrebné viac ako inokedy. Podporujte svoju mačku, aby si precvičovala svoju intuíciu a schopnosti, ktoré bude potrebovať v budúcom živote. V tej rozhodujúcej chvíli, kedy bude potrebné sa rozhodnúť si totiž mačka dokáže na svoj „výcvik“ spomenúť.

4 až 6 mesiacov

Toto je rovnako veľmi dôležité obdobie života každej mačky. Vo tomto veku sa totiž na svetlo dostali prvé trvalé zúbky. Je to neklamným znakom toho, že mačka pomaly dospieva a okrem iného sa bude snažiť zaujať svoje miesto v hierarchií. Toto obdobie je teda sprevádzané aj súbojmi o lepšie posty v skupine. Nezabúdajte aj na to, že mačka stále rastie a je vo vývine. Preto nikdy nepodceňujte kvalitnú potravu a dbajte na dobrý rozvoj svalstva, kĺbov a kostí.

Jeden rok

Vo veku jedného roka je mačka na úrovni približne 15 ročného pubertiaka. Mnohí majitelia si myslia, že je mačka v tomto veku plne vyvinutá, ale nie je to tak celkom pravda, pretože mačka bude rásť (aj keď menším a niekedy sotva badateľným tempom) aj naďalej a niektoré plemená mačiek dokonca rastú prvé 4 roky života. Prvý rok mačky je skutočne mimoriadne dôležitý a to ako ho prežije, sa podpisuje pod celý jej ďalší život. Jej prvý rok je časový úsek počas ktorého sa naučila chodiť, skákať, loviť, tešiť sa zo života a prišla na mnoho podstatných vecí, ktoré sa jej v budúcnosti určite zídu. Ideálne je ak ste sa rozhodli zdokumentovať detstvo svojho mačiatka za pomoci fotoaparátu. Ak sa spätne pozriete na fotografie, alebo zalovíte vo svojej pamäti, tak to vždy bude to malé klbko chlpov, ktoré vám ležalo v dlani v čase, keď ste na seba vzali úlohu jeho ochrancu a opatrovníka. Ak svoju úlohu dotiahnete do konca, tak láskou zo strany mačky si môžete byť vždy istý.

Komentáre k článkuPridaj komentár: