Prečo je nemecký ovčiak tak obľúbené plemeno?

#Psy
 
Inteligencia a všestranné nadanie tohto plemena je celkom iste tým pravým dôvodom prečo je medzi top plemenami psov planéty. Alebo je za tým ešte niečo viac?
Andrej Jakubík | 3. mája 2018 o 12:16
Prečo je nemecký ovčiak tak obľúbené plemeno?

Plemeno psa, ktoré sa takmer nedá pomýliť s iným. Jedná sa celosvetovo pravdepodobne o druhé najpopulárnejšie plemeno psa vôbec. Čo stojí za týmto trendom, ktorý pretrváva už od konca druhej svetovej vojny? Inteligencia a všestranné nadanie tohto plemena je celkom iste tým pravým dôvodom prečo je medzi top plemenami psov planéty. Alebo je za tým ešte niečo viac?

V dnešnej dobe sa nemecký ovčiak radí na druhé miesto popularity hneď za labradorom, ktorý rebríčku neohrozene kraľuje už desaťročia. Jedná sa samozrejme o pastierske plemeno psa, ktoré sa radí medzi tie vzrastom väčšie. Ich pôvod je kde inde ako v Nemecku, kde sa tradične používajú na stráženie dobytka a majetku. Až neskôr bolo objavené ich skvelé nadanie na prácu v silových zložkách a tak sa toto plemeno stalo základom pre prácu v policajných a vojenských službách.

Ich všestrannosť a vysoká inteligencia sú základom ich obľúbenosti ako domáceho miláčika po celom svete. Nie je za tým teda iba ich účinkovanie na televíznych obrazovkách, ktoré im však veľmi podstatne pridáva na popularite.

Výzorovo si toto plemeno iba ťažko spletieme s iným. Už takmer pol storočie je jeho vzhľad v podstate rovnaký a jediná výnimka je v tom, že dnes už môžeme bez problémov vidieť aj dlhosrstú variáciu, ktorá bola v minulosti považovaná za chybu plemena. Dnes je samozrejme už plne akceptovaná.

Nemecký Ovčiak vyžaduje množstvo času. Ako na opateru o srsť, tak aj na pohybovú aktivitu, ktorá je nevyhnutná pre ich zdravý vývoj. Na druhej strane je tu ich vysoká inteligencia, ktorá ich dostáva na tie vôbec najvyššie priečky inteligencie psích plemien a veľmi výrazne zľahčuje prácu. Práve toto ich predurčuje na množstvo pracovných uplatnení, medzi ktorými však nenájdeme také pozície ako je napríklad asistenčný pes. Ovčiak má totiž voči cudzím ľuďom veľmi vyhradený názor a chvíľu trvá než si ich pustí k telu. Táto ich vlastnosť ich predurčuje skôr na prácu v polícií, armáde, či záchranárskych zložkách. A samozrejme nesmieme zabúdať ni na ich uplatnenie ako filmového plemena. Iba máloktoré plemeno sa tak často objavuje na filmovom a televíznom plátne, ako práve nemecký ovčiak.

Ich ochranárske vlastnosti sú však tým pravým dôvodom, prečo si toto plemeno získalo také množstvo priaznivcov. Ak ste v prítomnosti nemeckého ovčiaka, cítite sa bezpečne v každom prípade. Na toto plemeno sa totiž dá spoľahnúť. Vždy viete o každom votrelcovi, ktorý sa objaví vo vašej blízkosti a buďte si istý, že pes tohto plemena vás bude brániť do posledného dychu. Nevzdáva sa a nebojí sa nikoho a ničoho. Toto je práve tá charakterová vlastnosť, ktorá preslávila plemeno po celom svete a nikoho nenechala na pochybách, že nemecký ovčiak je oddané plemeno psa, ktorá je ochotné nasadiť za vás aj svoj život.

Viac o Nemeckom ovčiakovi nájdete na našich stránkach už čoskoro. Sledujte nás...

Komentáre k článkuPridaj komentár: