Prečo je môj Pitbul agresívny?

#Psy
 
...nesprávne zaobchádzanie so psami ako je napríklad pitbul zo strany niektorých majiteľov psov spôsobilo, že tieto psy trpia neoprávnenou negatívnou povesťou po celom svete...
Andrej Jakubík | 18. decembra 2018 o 11:35
Prečo je môj Pitbul agresívny?

Bohužiaľ, nesprávne zaobchádzanie so psami ako je napríklad pitbul zo strany niektorých majiteľov psov spôsobilo, že tieto psy trpia neoprávnenou negatívnou povesťou po celom svete. Hoci je pravda, že genetické dedičstvo ovplyvňuje temperament psa, jeho správanie bude závisieť v podstate iba na jeho výchove, socializácii a prostredí, ktoré ho obklopuje.

Preto nie je vhodné hovoriť o agresívnych alebo nebezpečných plemenách, pretože agresia nie je charakteristickým znakom žiadneho plemená. Je to v skutočnosti vážny behaviorálny problém, s ktorým sa musí zaobchádzať primerane, aby sa zachovala bezpečnosť psa a ľudí v jeho okolí.

Ak sa váš psík stáva agresívnym, nesmiete veriť falošných mýtov o psoch plemena pitbul a iných dezinformácií, ktoré sprevádzajú tieto psy. Psy sú veľmi inteligentné a môžu sa naučiť pozitívneho sklonu k človeku, s inými zvieratami a s vlastným prostredím. Je však dôležité uvedomiť si niektoré kľúčové aspekty ich rutinnej a výchovnej činnosti, aby sa zabránilo tomu, že agresívne správanie zostane, alebo sa bude dokonca zvyšovať.

Zodpovedné vlastníctvo psa

Pitbuli (americký pitbulterrier), majú veľmi silné telá s rozvinutými štruktúrami svalov a extrémne silnými čeľusťami. Vzhľadom na tieto ich morfologické charakteristiky sú vo väčšine krajín klasifikované ako potenciálne nebezpečné plemeno.

Hoci sila a fyzický vzhľad nie sú rozhodujúcim znakom u žiadneho zvieraťa, pravdou je, že musíte prijať preventívne opatrenia na zabezpečenie ochrany okolia aj samotného psa.

Preto, aj keď je váš Pitbul veľmi spoločenský, vychovaný a socializovaný, pamätajte na dodržiavanie právnych predpisov aj pri bežnej prechádzke so psom. V závislosti od krajiny sa pravidlá môžu líšiť. Napríklad v Španielsku musia mnohé plemená (medzi nimi aj pitbul), vždy na verejných priestranstvách nosiť vôdzku, ktorej celková dĺžka nepresahuje 2 metre.

Prečo je môj Pitbul agresívny?

Mnoho ľudí sa pýta, či je Pitbul nebezpečným psom. Je to predovšetkým tlakom širokej laickej verejnosti a nešťastných udalostí, ktoré sa objavili v médiách. Ako sme už uviedli, táto agresia nie je úplne oddelená od genetiky, ale vo väčšine prípadov je spôsobená:

• Nedostatočnou výchovou

• nedostatkom socializácie

• skúsenosti z minulosti (vrátane traumy, týrania, zneužívania na psích zápasoch a pod.)

• môže sa jednať aj o patologickú agresiu

Na každom bode sa zastavíme v nasledujúcich článkoch. Je však dôležité najskôr zdôrazniť, že Pitbul je veľmi inteligentný a prekvapivo citlivý pes. Toto plemeno ukazuje veľkú oddanosť a lásku svojim príbuzným a to najmä deťom.

Je však tiež pravda, že pitbul môže byť považovaný za nebezpečného psa, keď sa prejaví jeho agresívne správanie. Je to tiež dôsledkom jeho neuveriteľnej sily čeľustí a veľkej fyzickej odolnosti. To však rozhodne nie je „exkluzívnym“ znakom tohto plemena, pretože podobné vlastnosti sa vzťahujú na akéhokoľvek agresívneho psa, ktorý predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre seba, pre iných psov a ľudí v jeho okolí.

Zaujímalo by vás, prečo váš pitbul agresívny? Agresia u psov môže byť dôsledkom mnohých príčin a neexistuje jediné vysvetlenie, prečo sa toto správanie rozvinie. V najbližších článkoch si všetky prípady agresie podrobne vysvetlíme.

Komentáre k článkuPridaj komentár: