Prečo je môj papagáj nadmerne agresívny?

#Vtáky
 
Nadmerná agresivita a reakcie plynúce zo strachu sú bežným príznakom stresu u vtákov
Andrej Jakubík | 20. februára 2019 o 19:12
Prečo je môj papagáj nadmerne agresívny?

Nadmerná agresivita a reakcie plynúce zo strachu sú bežným príznakom stresu u vtákov. A to sa týka nielen papagájov. Toto správanie veľmi obmedzuje vzťahy medzi papagájmi, ktoré žijú v tej istej klietke, alebo medzi papagájom a človekom. Navyše, kvôli tejto agresii, si veľa papagájov spôsobuje zranenia. Papagáj, ktorý sa neustále snaží unikať pre človekom, alebo v panike zvýši agresivitu voči človeku, býva najčastejšie človekom opustený a odsunutý na druhú koľaj. Majitelia psov to majú z pohľadu majiteľov papagájov veľmi ľahké, pretože psa postačí naučiť povely a dať mu patričný výcvik. Ale papagáj sa vycvičiť nedá. Ich vysoký level inteligencie im nedovolí sa podriaďovať sa vôli človeka a všetko tak robia iba z vlastného presvedčenia. Papagáj je presvedčený, že agresivita mu pomáha prežiť v prostredí, ktoré považuje za stresujúce.

U papagájov, môžu vyvolať agresivitu dokonca aj nové predmety v ich blízkosti, či osoby, ktoré sa ich chcú dotýkať, bez toho, aby si to oni sami priali. Niekedy dokáže papagáj zaútočiť aj na človeka, ktorého inak miluje, ak ten človek nerešpektuje jeho vôľu. Toto sa zvyčajne deje v prípadoch, kedy papagáj, vyrastá v prostredí chudobnom na stimuly a bez socializácie. Výskumy už dávno ukázali, že ľudia, ktorí chovajú papagája vo vysoko stimulujúcom prostredí, menej pravdepodobne riešia problémy spojené so stresom.

Ak si teda povieme, že pes nie je vec, tak si budeme musieť priznať, že s papagájom musíme zaobchádzať ako so seberovným a nesnažiť sa ho cvičiť drezúrou a trestami. Papagáj využije každú príležitosť, aby vám vašu výchovu oplatiť rovnakou mincou.

Komentáre k článkuPridaj komentár: