Prečo je lepšie kupovať ryby v skupinách?

#Ryby
 
Ryby sú skupinové zvieratá, ktoré sú zvyknuté žiť vo svojej komunite. Iba niektoré druhy rýb sú vyslovene samotárske a nežijú v skupine...
Andrej Jakubík | 27. júla 2018 o 14:47
Prečo je lepšie kupovať ryby v skupinách?

Ryby sú skupinové zvieratá, ktoré sú zvyknuté žiť vo svojej komunite. Iba niektoré druhy rýb sú vyslovene samotárske a nežijú v skupine, ktorá poskytuje ochranu pred predátorom. Ryby v akváriu nie sú výnimka. Ľudia však nevenujú správnej skladbe rýb takmer žiadnu pozornosť a namiesto toho sa pri výbere rýb riadia hlavne podľa farby. Prečo brať ohľad na skupinu a nie na rybieho jednotlivca?

Ryba je tvor, ktorý trpí ochoreniami, rovnako ako človek. Kde sa vzalo slovné spojenie "zdravý ako ryba" nie je tak celkom jasné, ale celkom určite to nebolo vyslovené človekom, ktorý sa v problematike chovu rýb orientoval. Ryby a rovnako tak aj všetky ostatné vodné živočíchy trpia na všemožné ochorenia, ktoré majú s tými ľudskými dokonca rovnakých pôvodcov. Viete ako sa účinne brániť ochoreniu v akváriu? Tá najlepšia cesta je zvyšovanie imunity chovaných rýb. Nie však za pomoci vitamínových doplnkov s nejasným účinkom, ale prirodzenou cestou. Je vedecky potvrdený fakt, že ryby majú omnoho vyššiu imunitu v prípade, že žijú v skupine a nie osamote.

Viac rýb, menej stresu!

Ryba, ktorá žije v skupine je menej pod vplyvom stresu, ako ryba, ktorá žije osamote. V skupine sa ryba cíti bezpečne a preto nepotrebuje svoje telo trápiť hormónmi, ktoré sa začnú vylučovať v prípade, že je ryba osamote. 99% rýb, ktoré sú chované v akváriu si vyžaduje spoločnosť svojho či iných druhov rýb. V prípade, že sú chované osamote, dochádza u nich k vysokej agresivite, ochoreniam, či dokonca psychickým problémom. Mnohé ryby dokonca prestanú prijímať potravu a po čase svoj zápas prehrajú a uhynú. Typické stádovité druhy rýb sú napríklad tetrovité ryby, mrenky, pancierníčky, dániá, ale aj terčovec do veľkosti približne 10 centimetrov.

Viac rýb, viac baktérií, nemej chorôb!

Ryby, ktoré žijú spoločne v nádrži sa dostávajú bežne do kontaktu s vyšším počtom baktérií a tým sa zvyšuje aj ich imunita. Ak je ryba dlho izolovaná a následne sa do akvária vpustia iné ryby, nastáva často problém ochorenia. Ryba skrátka nie je zvyknutá na iné baktérie a choroboplodné zárodky a jej imunita si s nimi nevie poradiť.

A v neposlednom rade je tu aj vizuálna stránka veci. Tetra neónová vynikne v pošte od 20 - 30 kusov a viac. ak si do akvária vpustíte dve či tri neónky, tak ich niekedy ani nebudete vedieť nájsť. Najkrajšie akváriá sú tie, kde je použitý čo najmenší počet druhov, ale naopak v skupinke, ktorá je zdravá a dáva naplno vyniknúť svoje farby a manévrovacie schopnosti.

Komentáre k článkuPridaj komentár: