Pravda ničí mýty:
3 dôvody pre ktoré je škrečok nevhodné zvieratko pre deti

#Hlodavce
 
Myslíte si, že škrečok je ideálne zvieratko pre dieťa? Nie je to pravda a máme pre Vás 3 dôvody prečo je to tak.
Andrej Jakubík | 27. apríla 2016 o 18:00
Pravda ničí mýty:<br />3 dôvody pre ktoré je škrečok nevhodné zvieratko pre deti

Z pohľadu neznalého rodiča v obchode so zvieratkami je škrečok ideálny spoločník pre dieťa. Je spoločenský, zábavný, určite má rád deti a predavač nám prisahá, že škrečok nehryzie. Pravda je však úplne inde a nič z toho neplatí.

Spoločenský samotár

Škrečok je od prírody samotárom. Vo svojej povahe má okrem samotárstva aj úpenlivú snahu o obranu svojho teritória. Vo voľnej prírode sa teda málokedy stretnete so skupinkou a drvivá väčšina týchto voľne žijúcich hlodavcov žije osamote. Samozrejme v období rozmnožovania sa dávajú dohromady jednotlivé páry, ale starostlivosť o potomstvo aj tak často ostane iba na chrbte matky. Všimnite si napríklad, že v obchode so zvieratami sa škrečky často bijú, naháňajú a "pištia" po seba. Je to dané tým, že jednoducho nemajú spoločenské správanie v krvi. A samozrejme nemajú radi, keď ich deti berú do ruky ako hračku. Často potom nastáva uhryznutie.

Hryzie a rád spí!

Áno presne tak. Škrečok veľmi rýchlo stratí trpezlivosť a dokáže nepekne pohrýzť až do krvi. Ako náhle sa mu niečo nepáči, tak to dá jasne najavo. Niekedy sa postaví na zadné nohy, aby vzbudil dojem že je väčší ako v skutočnosti, ale smelé dieťa to aj tak neodradí. Ak siahate po škrečkovi v čase, keď si to nepraje, tak čakajte útok. Škrečok je nočný tvor a preto počas dňa najčastejšie dospáva svoje nočné prechádzky. Budí preto dojem lenivca a dieťa ho často preberá zo spánku, čo je mu samozrejme proti srsti. V okamihu, keď je škrečok náhle prebudení zo spánku, je jeho agresivita veľmi vysoká. Dieťaťu však niekedy ťažko vysvetlíte, že škrečok si potrebuje aj pospať.

Chronický utečenec

Škrečok sa dá iba veľmi ťažko skrotiť. Vo väčšine prípadov ak je chovaný osamote, tak sa z neho stáva v zajatí mrzutý samotár. V prípade, že žijú v jednom výbehu viacerí, tak máte o zábavu postarané. Často dochádza ku bitkám o územie alebo potravu a nikdy sa nevedia dohodnúť, kto bude kedy behať na kolese. Navyše je to stvorenie, ktoré bude vždy túžiť po slobode. Nikdy ho nepresvedčíte, že v jeho klietke má lepší život ako na slobode. V detských rukách sa preto často stáva, že škrečok využije krátkodobú nepozornosť dieťaťa a vydá sa sám svojou cestou.

Aj napriek tomu, že je škrečok taký aký je, si za dobu svojej úlohy ako domáceho miláčika našiel milióny priaznivcov. A nič na to nemení ani fakt, že pohodlie klietky by okamžite vymenil za samotu vo voľnej prírode.

Komentáre k článku


 • Ashley, 31. júla 2016 o 13:50
  Úplné hlúposti! Je pravda že škrečok nie je vhodný pre deti mladšie ako 10 rokov. Také malé zvieratko potrebuje opatrné zaobchádzanie a staroslivosť.
  Ale ak sa ku škrečovi správame s kľudom, tak nemá dôvod hrýzť (a už vôbec nie do krvi) a vie dokonca byť pritulné aj spoločenské zvieratko.
  Škrečok by určite rád vyšiel von z klietky, aby si mohol viac pobehať, ale to nezmamená, že keby ste ho vypustili von do prírody tak by prežil!
  Venujem sa chovu škrečok už 5 rokov a nikdy som nemala so škrečkami problémy.


 • Sasikama, 5. októbra 2016 o 15:05
  Ashley máš pravdu ak sa k škrečkom chováme dobre tak si nás obľúbia ja mám škrečka a vôbec ma nehryzie lebo má pozná tých čo nepozná hryzie musíte si k nemu nájsť cestu a keď sa bojíte že vám utečie tak mu kúptte guličku na behanie a dajte ho tam kde si vnútri pobeží ja ho nechávam aj vonku ale za určitých podmienok škrečok nieje náročný na chov


 • Leena, 6. júla 2017 o 10:51
  Emh... dievčatá, nie som stotožnená s vašimi komentármi. Škrečok je od prírody samotárske zvieratko, ktoré potrebuje svoj pokoj a keď vidím ako sa niektoré malé detičky hrajú so škrečkom ako so psom, je mi zle. Škrečok nenávidí keď ho niekto hľadká, je to pre neho stresujúce. A áno, kúše až do krvi. Viem o čom hovorím, mojimi rukami prešlo veľa myšiek, potkaníkov, morčiat, králikov a aj škrečkov... a škrečok bol mojim najhorším maznáčkom. Ale pozorovať ho bola naozaj zábava, sú zlatučký, ale ako na maznanie moc nie. Akceptujme to!


 • Dzenit, 15. januára 2018 o 15:32
  Noo, som stastna ze aspon niekto ma rozum. Vedela by som povedat asi pol milliona dovodov preco to nie je pravda. (Klamstvo je skoro kazda tretia veta.) Tak napriklad : skrecok sa da skrotit fakt velmi lahko podarilo sa to za ani nie traded a bol môj škrečok ešte po celkom zlom zaobchádzaní., potom vôbec nehryzie do krvi a aj keď bolo potom strašne zlom zaobchádzaní za chvíľu sa naučil že na many hryzt nemusí Pardón že sa niekedy pomýlim keď vám prsty voňajú napríklad od jablka. A prosím stránku aby si odpustila také vyjadrenie Ako mrzutý utečenec prosím vás škrečok je ideálne domáce zviera pre každé dieťa ja aj keď by som mala menej ako 10 chovala som škrečka a Síce to nebola tá najideálnejšia starostlivosť ale bolo to moje prvé je domáce zvieratko a je so mnou šťastný pretože máme spolu ako povidej úplne normálne som ho chytila a úplne normálne som ho zdvihla a úplne normálne sme sa spolu hrali a máš darí a úplne normálne mi behal po izbe Takže ako odpustite všetky tieto veci lebo to vôbec nie je pravda A máte pravdu naozaj máte postarané o zábavu keď máte pokope viac škrečkov Upozorňujem dá sa to len pre škrečkov džungarských a roborovského ale nie v tom zlom zmysle samozrejme takéto malé škrečky ktoré sa chovajú v pároch fakt nemajú radi maznanie Ale určite vás neuhryznú keď ich jemne pohladkate po chrbte!!! Mimochodom myslim si ze : Zopár pravej chvíli ešte žiadnemu dieťaťu neuškodilo. Podľa mňa sa totiž iba tak môže naučiť že škrečok nie je hračka ale zároveň predstavuje prvú šancu byť aj veď aj pre mna bol prvé domáce zvieratko. A určite si s nim uzijete vela zabavy!!


 • Eetteett, 3. marca 2018 o 10:06
  Skrečok nehryzie a už vôbec nie do krvi! mam druhého škrečka a ani raz nehrýzol a skrotil sa veľmi rýchlo.Pridaj komentár: