Pozor na odpadkový kôš. Jeho obsah vám dokáže zabiť domáce zviera

Málokedy si dávame pozor na to, aby sme chránili odpadkový kôš pred zvieratami. Jeho obsah je totiž pre mnohé z nich smrteľný.

Andrej Jakubík | 22. februára 2017 o 08:00

Odpadkový kôš sa nachádza v každej domácnosti a považuje sa za bežnú súčasť fungovania, čo samozrejme aj je. Častokrát však aj domáci miláčikovia považujú za bežné, sa v ňom "prehrabať" a nájsť rôzne zaujímavé veci na hranie, ale predovšetkým na jedenie. Sú to práve pachy, ktoré lákajú psa či mačku k tomu, aby prehrabal odpadky a objavoval nové poklady.

Viete, čo všetko hrozí vášmu miláčikovi, ak sa bude prehrabávať v odpadkoch?

Pokazené jedlo sa v odpadkoch nachádza pomerne často. Zbytky z kuchyne, či jedlo, ktorému prešla záruka je však pre zviera veľkým lákadlom. Pri skonzumovaní tohto jedla existuje reálna šanca, že sa psík, či mačka nakazí salmonelou. Prípadne sa dostavia iné problémy s trávením, alebo príznaky otravy jedlom. Ak sa prejavia príznaky ako je letargia, zvýšená teplota, hnačky, zvracanie a podobne, tak určite preverte aj možnosť, že sa zviera dostalo do odpadkového koša. Salmonelóza je zoonóza a teda sa nakaziť môže aj človek.

Papierový odpad je rovnako nebezpečný pre mnohé zvieratá. Ani nie tak z dôvodu jeho skonzumovania, ako následkov, ktoré môže papier vyvolať. Na papieri sa totiž často nachádzajú čistiace prostriedky či iné pre zvieratá toxické látky.

Polystyrén a plast sú samé osebe pre zvieratá neškodné. Pri ich skonzumovaní s však môžu dostaviť zažívacie problémy a obštrukcie v čreve. Našťastie je na toto matka príroda pripravená a preto dala mnohým zvieratám možnosť zvracanie nepotravinových predmetov, ktoré sa dostali do ich tela. Preto sa množstvo týchto látok dostane von pomerne ľahko. Ak sa však dostaví letargia, nechutenstvo a zároveň zviera nezvracia a nevyprázdňuje sa, tak si zrejme budete musieť urobiť malý výlet ku veterinárovi.

Miernym špecifikom sú sviatočné dekorácie, ktoré máme v podstate voľne dostupné pre zvieratá v čase Vianoc, Veľkej noci, sviatku všetkých zosnulých a podobne. Do odpadkov sa v tom čase dostáva napríklad alobal, obal z cukríkov, dekorácií a podobne. Veľmi citlivé na problémy spojené s náhodným skonzumovaním týchto predmetov sú práve mačky. Cudzie predmety vyrobené z alobalu sa často prichytia na čreve, prípadne v záhyboch tráviacej sústavy, čo vyvoláva silné zápalové reakcie a zásah veterinára je vtedy nevyhnutný.

Veľmi nebezpečné sú aj predmety osobnej hygieny, ktoré skončia v odpadkovom koši. Plienky, vatičky do uší, či tampóny predstavujú pre psa veľmi nebezpečné predmety. Pes je od prírody ochutnávač, ktorého lákajú ako pachy jedla, tak aj krvi, výkalov, či dokonca rozkladu tkanív. Ak psík skonzumuje podobné predmety, tak je tu vysoká riziko gastro problémov, ktoré sa dostavia takmer so 100% istotou. Ak u svojho psíka odhalíme podobné správanie, tak sa pokojne môže jednať aj o úzkostné správanie, ktoré je spojené so separačnou úzkosťou a to je už omnoho zložitejší problém.

Ako zabrániť zvieratám hrabať sa v odpadkoch? Nie je nič jednoduchšie. Všetko spočíva v tom, aby sme napríklad psíkovi zabránili v prístupe do odpadkového koša. Odpadkové koše by mali byť dobre uzatvorené, ukotvené a pokiaľ je to možné, tak umiestnené aj mimo bežného pohybu psíka. A samozrejme, je tu potrebný aj výcvik psíka, aby sme mali pod kontrolou jeho správanie aj počas našej neprítomnosti. A samozrejme, by sme si mali dobre rozmyslieť, čo všetko vyhodíme do odpadkového koša, aby sme to napokon nemuseli vyťahovať práve z nášho miláčika.


Pridaj komentár:

Máš registráciu na našom webe?
Prihlás sa svojim kontom na Zvieratka.Pravda.sk (ale môžeš použiť aj prezývku z Varecha.sk)
 

Nemáš zaregistrované konto? Zaregistruj sa, je to zadarmo! RegistráciaMačky - ďalšie články

«1 2 ...5 »

Ako vybrať prepravku pre mačku?
Správna prepravka chráni, poskytuje pocit bezpečia a samozrejme zabraňuje mačke v úteku

3 Najčastejšie kožné problémy mačiek
Problémy s pokožkou sú u mačky veľmi časté a je to jedna z najčastejších príčin návštevy veterinára

Vegetariánska strava pre mačky?
Často sa jedná o majiteľov, ktorí sú presvedčení vegetariáni a svoj postoj sa snažia vštepiť aj svojím domácim miláčikom. Čo sa teda stane ak mačka prejde na vegetariánsku stravu?

Toto ste o mačacích ušiach určite netušili!
Uši sú pre mačku veľmi dôležitý zmyslový orgán, ktorého absencia dokáže vyradiť mačku z bežného života.

Mýty o starších mačkách (1. časť)
O starších mačkách koluje množstvo mýtov, ktoré ich posúvajú na druhú koľaj, aj napriek tomu, že na nich nie je ani smietka pravdy

Najčastejšie genetické poruchy u mačiek (2. časť)
Genetické problémy sa nemusia nikdy prejaviť, ale niekedy postačuje iba malý náznak nepohodlia a genetická výbava mačičky sa začne naplno ozývať

Najčastejšie genetické poruchy u mačiek (1. časť)
Genetické ochorenia, ktoré sa vyskytujú u mačiek sa v poslednom období neustále rozširujú a zasahujú do života ako čistokrvných mačiek, tak aj tým bez papierom

Mýty o starších mačkách (2. časť)
Pokračujeme ďalšou porciou mýtov, ktoré sa tradujú o mačkách skôr narodených.

Top zaujímavosti o novonarodených mačiatkach (2. časť)
Pokračujeme druhou porciou faktov zo života mačiatok.

7 faktov o mačacej droge menom Kocúrnik obyčajný
Celosvetovo známa rastlina, ktorá zlomí takmer každú mačku

Top zaujímavosti o novonarodených mačiatkach (1. časť)
Od prvej chvíle, kedy prišli na svet, sú v podstate fascinujúce a dokážu na seba strhnúť pozornosť celého okolia.

Mačacie súboje a prečo si zachovať chladnú hlavu
Dôvodov súboja môže byť hneď niekoľko a mačka v tom môže byť dokonca celkom nevinne

10 faktov o besnote, ktoré by ste mali vedieť
Svetová zdravotnícka organizácia považuje besnotu za veľmi vážny problém a odhaduje sa, že na jej následky ročne zomiera približne 55 tisíc ľudí.

Ako správne kúpať mačiatko
Často je kúpeľ takmer jedinou možnosťou, ako udržať mačiatko v čistote a vyhnúť sa nepríjemným kožným ochoreniam

Jarné nebezpečenstvá, ktoré striehnu na každého psa a mačku (4. časť)
Aj navonok obyčajná kaluž vody znamená pre psa potenciálne nebezpečenstvo, ktoré musí jeho majiteľ predvídať

Jarné nebezpečenstvá, ktoré striehnu na každého psa a mačku (3. časť)
Jarné nebezpečenstvá by mal ovládať každý majiteľ psa, či mačky. Verte, či nie, ale dokáže to zachraňovať nevinné zvieracie životy

Jarné nebezpečenstvá, ktoré striehnu na každého psa a mačku (2. časť)
A sme tu opäť s ďalšou porciou problémov, ktoré majú spoločného menovateľa v podobe jarných mesiacov.

Paradentóza u mačiek
Ako paradentózu odhaliť a ako spozorovať prvé malé príznaky v čase, keď je možné ochorenie chrupu mačky vyliečiť bez trvalých následkov?

Jarné nebezpečenstvá, ktoré striehnu na každého psa a mačku (1. časť)
O mnohých ste vedeli, alebo aspoň tušili, ale niektoré budú pre Vás novinkou

Najčastejšie chyby v prevencií proti blchám a kliešťom. Robíte ich aj vy?
Poznáte najčastejšie chyby, ktoré majitelia psov a mačiek robia pri prevencií proti vonkajším parazitom?


«1 2 ...5 »

Naše mačky a kocúri...

Mohlo by vás zaujímať na Pravda.sk: