Pozor na letné ochorenia jazierkových rýb!

#Ryby
 
Sledujte príznaky už pri nákupe rýb v predajni, či u chovateľa, pretože ak si podobné ochorenie zavlečiete do svojho jazierka, budete mať o starosti postarané
Andrej Jakubík | 3. júla 2018 o 08:42
Pozor na letné ochorenia jazierkových rýb!

Leto je obdobím, kedy sa vo väčšom počte vyskytujú prípady ochorení, ktoré sa inak v priebehu roka neobjavujú. Jedná sa o veľmi závažné ochorenia, ktoré dokáže v priebehu niekoľkých dní zasiahnuť všetky ryby v jazierku. Sledujte príznaky už pri nákupe rýb v predajni, či u chovateľa, pretože ak si podobné ochorenie zavlečiete do svojho jazierka, budete mať o starosti postarané.

Jarná virémia kaprovitých rýb

Takto presne znie ochorenie, ktoré sa dostáva do popredia práve v tomto období, kedy sa začína so sezónnym predajnom okrasných druhov rýb, ktoré sú predovšetkým ozdobné KOI kapry a nemenej farebné karasy. Oba druhy rýb zasahuje vírusové ochorenie, ktoré s vysokou úmrtnosťou nedáva šancu na prežitie vysokému percentu nakazených jedincov. Jedná sa hlavne o následok zlého zimovania, nevyhovujúcej stravy, či veľmi zlých hygienických podmienok. Ochorenie prepukne predovšetkým v čase stresu s ktorým je spojená preprava rýb a ich vypustenie do nového prostredia. Zvýšené stresové hormóny veľmi výrazne znižujú imunitu rýb a nevyhovujúce prostredie sa dokážu prejaviť aj o niekoľko týždňov po nasadení rýb do jazierka.

Sledujte príznaky

Medzi najčastejšie príznaky patrí odmietanie potravy. Ryba musí prijímať potravu, inak sama seba ohrozuje na živote. Ak dobrovoľne hladuje, tak je to problém. Skúste vymeniť stravu a ak nepríde k náprave, tak sa zamerajte aj na iné príznaky. Drobné aj väčšie krvavé ranky na celom tele, ale hlavne na brušnej časti, ktorá je pri pohľade zhora veľmi málo viditeľná. Lapanie rýb po vzduchu, čo naznačuje, že ryba sa dusí a nemá kyslík. Obtieranie o kamene, či iné predmety v jazierku, čo znamená, že ryba na svojom tele niečo cíti a snaží sa nepríjemného pocitu zbaviť. Môže sa jednať iba o drobného parazita, ale niekedy to môže znamenať aj vážny problém.

Liečba?

V prípade potvrdeného vírusového ochorenia je liečba v okrasných chovoch neúčinná a zameriava sa iba na zlepšenie prostredia. Vyčistenie filtra, výmena časti vody a karanténa nakazených jedincov do akvária či samostatného jazierka. Liečba tohto ochorenia je dlhá a preto všetku energiu venujte prevencií v podobe nákupu kvalitných rýb z dobrého zdroja. Vyhnite sa nákupu podozrivo lacných okrasných rýb, prípadne nákupu z prostredia, kde sa nachádzajú ryby uhynuté, alebo s príznakmi ochorení.

Pozitívom je však správa, že ak ryba raz prekoná toto ochorenie, tak je v budúcnosti do vysokej miery chránená. Najprv ju však čaká veľmi ťažký zápas s ochorením, proti ktorému je zatiaľ bezmocná aj moderná veterinárna veda.

Komentáre k článkuPridaj komentár: