Poznáte tieto 3 genetické anomálie u mačiek?

#Mačky
 
História chovu mačiek je dlhá a preto chovatelia, veterinári a milovníci zvierat rozdelili anomálie do niekoľkých skupín a po čase dostali tieto „rarity“ aj svoje oficiálne pomenovania.
Andrej Jakubík | 7. novembra 2017 o 10:00
Poznáte tieto 3 genetické anomálie u mačiek?

Genetické anomálie u mačiek sú viac na očiach ako v prípade psov. Ťažko si niekedy predstaviť, že Čičava a Írsky vlkodav je jeden a ten istý druh zvieraťa, ale v prípade mačky sú genetické anomálie viac viditeľné. História chovu mačiek je dlhá a preto chovatelia, veterinári a milovníci zvierat rozdelili anomálie do niekoľkých skupín a po čase dostali tieto „rarity“ aj svoje oficiálne pomenovania. Tu sú:

- Ako prvé je tu anomália známa ako polydaktýlia. V krátkosti to znamená zvýšený počet prstov. Najčastejšie je táto anomália vyskytuje na predných labkách a nemusí vždy ísť iba o jeden prst navyše. Pokojne sa môže jednať aj o celú kompletnú sadu prstov. Ide o dominantnú genetickú poruchu, ktorá však nijako nesúvisí so zdravím mačky. Mačka môže byť dokonale zdravá aj napriek tomu, že má dvojnásobný počet prstov na labke. Niekedy nie je prst napojený na žiadnu kosť a vtedy veterinár odporúča amputáciu, aby sa predišlo možným problémom, ktoré spočívajú hlavne v možných zraneniach pri bežnej hre či iných činnostiach. Ide o dedičnú poruchu a ak je nositeľom génu jeden z rodičov, tak je veľmi pravdepodobné, že sa prejaví u potomstva.

- Videli ste už oranžovo čierneho kocúra? Ak áno, tak ste mali obrovské šťastie, pretože z pohľadu prírody by taký ani nemal existovať. Prečo? To si hneď stručne vysvetlíme. Podobne ako u ľudí majú mačky chromozómy XX a kocúry zasa XY. Obe farby srsti, teda čierna aj oranžová sa môžu naviazať iba na jeden chromozóm X a teda by logicky nemali existovať kocúri, ktorí majú čiernu aj oranžovú farbu srsti. Ale existujú a môže za to chromozomálna abnormalita. Existujú totiž kocúri, ktorí majú o jeden chromozóm X navyše (XXY), prípadne je časť chromozómov normálna (XY) a druhá časť je typická skôr pre mačku ako pre kocúrov (XX). Pravdepodobnosť, že sa narodí kocúr s podobnou abnormalitou je 1:50000. Veľa šťastia pri jeho hľadaní.

- V prípade niektorých plemien sa môžeme stretnúť aj s takou raritou ako sú uši navyše. Majitelia Škótskej klapouchej mačky o tejto rarite určite vedia svoje, pretože toto plemeno má pre túto anomáliu veľmi dobré predpoklady. Ale samozrejme je toto plemeno veľmi zaujímavé z pohľadu istej genetickej poruchy, ktorá sa prejavuje ako zoslabnutie chrupavky ucha, čo vedie k prehnutiu ucha, ktoré nie je schopné držať svoju pozíciu. A táto nevinná konštelácia génov dala vzniknúť tomu zaujímavému plemenu mačky, ktoré je dokonca veľmi obľúbené medzi celebritami. Táto genetická porucha je dominantná. Ak by sme ponechali mačku s touto anomáliou v chove a nositeľmi sú obaja rodičia, tak mačiatka dostanú dvojitú dávku génu. To je veľmi nezodpovedné, nakoľko to vedie k zdravotným problémom s chrbticou. Z tohto dôvodu je cielený chov tohto plemena veľmi diskutabilný, pretože iba istá časť potomstva nesie požadované znaky. Mnohé organizácie, ktoré zastrešujú chovateľov mačiek na celom svete, dokonca pozastavili aj registráciu plemena. Napriek tomu jej chov pretrváva a najčastejšie sa kríži s Britskou krátkosrstou mačkou.

3 genetické anomálie, ktoré sme si predstavili v tomto článku sú iba zlomkom problémov, ktoré sú spojené nielen s chovom mačiek, ale zvierat celkovo. Vedieť správne genetické pozadie svojej mačky niekedy naozaj nie je na škodu. O genetickým mutáciách však koluje aj mnoho mýtov. Počuli ste napríklad už o mačke, ktorá má 4 uši? Ak áno, tak vedzte, že je to iba omyl spôsobený zlým pozorovaním. Mačka, ktorá má túto genetickú anomáliu, síce vyzerá, ako by mala 4 uši, ale v skutočnosti má iba dve klasické uši (dve ušnice a dva zvukovody) a dva menšie „prívesky“ k tomu, čo pri prvotnom pohľade neskúseného oka vyzerá ako 4 uši. Táto genetická mutácia je však úplne neškodná a neprináša žiadne riziko ako pre rodičov, tak ani pre potomstvo.

Komentáre k článkuPridaj komentár: