Poznáte najzdravšie plemená psov?

#Psy
 
Každé plemeno psa má svoje predispozície na ochorenia, ale existujú plemená, ktoré u veterinára vidíme iba zriedka
Andrej Jakubík | 11. augusta 2017 o 10:00

Každé plemeno psa má svoje predispozície na ochorenia, ale existujú plemená, ktoré u veterinára vidíme iba zriedka. Je za to zodpovedný ich genetický základ? Prostredie v ktorom žijú? Alebo strava? Odpovede hľadajte na nasledujúcich riadkoch.

Austrálsky pastiersky pes

Výborné pracovné plemeno, ktoré sa uplatňuje aj ako rodinný spoločník. Aktívny pes, ktorý vyniká svojou inteligenciou a priemernou dĺžkou života okolo 13 rokov. Podľa slov majiteľov psov tohto plemena, je to plemeno veľmi zdravé a ak má dostatok pohybu, tak ho obchádzajú ochorenia veľkým oblúkom. Ale na druhej strane je austrálsky pastiersky pes náchylný vo vyššom veku na hluchotu.

Nemecký krátkosrstý stavač

Priemerná dĺžka života je v prípade tohto plemena až 14 rokov. Ide o plemeno veľmi aktívne a energické, ktoré potrebuje veľa pohybu a duševnej stimulácie. Ale problémom vo vyššom veku je náchylnosť ku obezite. Ak mu dokáže majiteľ ustrážiť váhu, tak sa mu toto poľovné plemeno odvďačí veľmi dobrou zdravotnou odolnosťou.

Borderská kólia

Plemeno, ktoré sme už na našich stránkach rozoberali mnohokrát, snáď ani netreba predstavovať. Okrem toho, že vyniká v inteligencií, tak je to pes energický, ktorý neznáša nudu a miluje pohyb. Priemerný vek sa pohybuje rovnako ako pri predchádzajúcom plemene, okolo 14 rokov.

Čivava

Priemerný vek sa pri tomto plemene psa uvádza až na úrovni od 14 do 18 rokov, čo je skutočne výborné číslo. Okrem náchylnosti na hypoglykémiu a možným zdravotným komplikáciám srdca vo vyššom veku je to plemeno, ktoré si nevyžaduje zvláštnu veterinárnu opateru. Okrem toho sa vďaka svojej veľkosti uspokojí aj s menšou dávkou vychádzok a vonkajšej aktivity.

Labradoodle

Populárne plemeno psa, ktoré vzniklo krížením medzi Labradorským retríverom a a Pudlom. Okrem zvýšenej starostlivosti o srsť sa pri tomto plemene vyskytuje iba niekoľko zdravotných problémov, ktoré postihujú obe plemená, ktoré vstúpili do kríženia. Plemeno je samozrejme aktívne, hravé a inteligentné a tak vyžaduje mnoho pohybu. Je však odolné voči zraneniam pri vonkajšej aktivite, čo z neho robí jedno z najzdravších psích plemien.

Toto bolo iba niekoľko plemien, ktoré sa v čakárni u veterinára dlho nezohrejú, ale to neznamená, že ostatné plemená sú na tom z pohľadu zdravia zle. Ak má pes dobrý základ, tak dokáže majiteľa svojou odolnosťou veľmi príjemne prekvapiť . A ešte je tu samozrejme "oriešok", ktorý dokáže prekonať všetky tabuľky a poraziť nejedného čistokrvného šampióna.

Komentáre k článkuPridaj komentár: