Potraviny toxické pre zvieratá

#Iné zvieratá
 
Zviera nie je človek. Aj keď to tak niekedy pociťujeme, mali by sme si stanoviť pevnú hranicu za ktorú nesmieme prejsť.
Andrej Jakubík | 31. mája 2015 o 14:21
Potraviny toxické pre zvieratá

Hovoríme samozrejme o potrave, ktorá je určená pre človeka a svojím zložením nevyhovuje žalúdku zvieraťa. Prejdeme si jednotlivé potraviny, aby sme sa dopracovali k tomu, čo je vhodné a čo je už za hranicou únosnosti.

Mlieko

Nie je snáď väčšieho rozporu v dejinách výživy človeka ako je mlieko. Niektorí ho nenávidia, iní si bez neho nevedia predstaviť život. My sa však pozrieme na to, ako mlieko znášajú zvieratá. Prekvapenie sa nekoná a aj tu je svet rozdelený na dve polovice. Tak napríklad pes je na tom s mliekom podobne ako človek. Existujú psy, ktorým spôsobuje mlieko hnačky, a preto, ak spozorujeme, že má psík tieto problémy, tak určite mlieko vynecháme z jedálnička. Je to spôsobené tým, že niektoré psy nemajú tráviace enzýmy, ktoré dokážu rozložiť a stráviť zložku zvanú laktóza.

Iné je to napríklad pri papagájoch, kde nie je účinok mlieka doteraz prebádaný. Mnohí chovatelia ho odmietajú, iní ho svojím papagájom doprajú. Papagáje majú totiž väčšinou mlieko veľmi radi a viditeľne im chutí. Je tu však riziko v podobe laktózy, ktorá je pre vtáka nestráviteľná. Avšak v malých dávkach (2-3 sklonenia hlavy nad miskou s mliekom) nespôsobuje žiadne problémy a obohatí život papagája o nové nepoznané chute. Napríklad istý chovateľ z Indie, ktorý sa zaoberá chovom ohrozeného Kakadu palmového dosahuje neuveriteľné výsledky v chove týchto papagájov práve za použitia kravského mlieka.

Poviete si, že mačka a mlieko patria k sebe. To je ale chyba. Mačka postupným vekom stráca zo svojho tela enzým laktázu, ktorý mal v jej mladosti na starosti rozloženie mliečneho cukru laktózy. Mlieko potom spôsobuje mačke zdravotné problémy, ako je nadúvanie, kŕče a plynatosť. Môžete jej však dopriať špeciálne mlieko pre mačky, ktoré je zbavené laktózy.

Hlodavce ako napríklad myši, králiky morčatá, potkany ale taktiež aj zvieratká ako sú fretky prijímajú mlieko úplne bežne a s veľkou chuťou. Môžeme im ho podávať bez problémov a oni ho aj budú s chuťou prijímať. Ideálne je podávanie mlieka samičkám, ktoré koja svoje mláďatá. Pozor na náhrady mlieka bez laktózy. Tieto mlieka nikdy nepodávame papagájovi. Látka, ktorá je v nich obsiahnutá ako náhrada za spomínanú laktózu je vo veľa prípadoch pre papagája jedovatá.

Avokádo

Je rovnako diskutabilná potravina. Väčšina zvierat ho nežerie a odmieta. Nikdy nepodávajte potraviny s avokádom papagájovi, ani inému operencovi. Zložky, ktoré sú obsiahnuté v avokáde sú pre vtáky silne toxické. Ak máte podozrenie na prítomnosť avokáda, tak určite potravinu vtákovi nepodávame. Pozor aj napríklad na nôž, ktorým sme čistili avokádo, pretože ak ním nakrájame mrkvu pre papagája, tak to nemusí dopadnúť dobre. Avokádo je silne toxické aj pre psa. Všetko je to zapríčinené látkou menom Persin. Táto látka spôsobuje krvácania a problémy v oblasti hrudného koša.

Kakao a čokoláda.

V tomto smere určite platí, že zvieratám by sme túto pochúťku ľudí dávať nemali. Pre drvivú väčšinu zvierat je totiž toxická. Psy, mačky aj papagáje rýchlo a akútne reagujú na jej prítomnosť v tele. Preto rozhodne platí, že kto má doma domáce zviera, ten musí držať čokoládu pod zámkom. Existuje mnoho čokolád pre psov, ale ich chuť je zrejme na hony vzdialená od pravej čokolády. Doprajme im preto iné pochúťky, ktorým sa môžu naplno tešiť.

Soľ a korenie

Ak zviera (a samozrejme aj človek) prijíma soľ, tak trpí jeho telo a to predovšetkým obličky. Solené a korenené jedlá by sme zvieratám podávať rozhodne nemali.

Samozrejme aj tak sa vyskytnú prípady, kedy zviera v tomto smere zhreší. Tak napríklad papagáj často ukradne zemiakový lupienok (kradnuté chutí lepšie) a s chuťou ho zožerie. Podobne je to napríklad aj so slanými tyčinkami, alebo často zviera ukradne jedlo priamo z taniera. Samozrejme, ak sme na tanieri nemali priamo toxickú vec, tak sa nič nestane. Len sa to nesmie stávať často. To isté platí aj o korení. Ale napríklad papagáje milujú chili, pretože podľa všetkého necítia jej štipľavú chuť.

Orechy

Papagáje ich milujú a je to jedna z ich základných potravín. Ale napríklad psy by ich podľa mnohých jesť nemali. Reč je o orechoch. Makadamových, ale aj tých vlašských. Problém môže nastať, ak máme v domácnosti papagája aj psa. Pes sa vie niekedy až príliš ľahko dostať k potrave papagája a môže nastať problém. Vlašské orechy v malom množstve sú v poriadku. Ale hrozba číha pri makadamových orechoch (bežná súčasť krmiva pre väčšie papagáje), kde je dokázaná toxicita hlavne pri psíkoch. Podobne sú na tom aj mandle. Psy majú na orechy časté alergie, takže samozrejme v prípade podobných komplikácií sa orechom vyvarujeme.

Toto sú iba niektoré zo základných potravín, kde sa robí najčastejšia chyba pre stravovaní zvieraťa. Okrem toho si musíme spomenúť aj na kofeín, alkohol a nikotín. Ani jednu z týchto troch zložiek by sme nemali zvieraťu podať ani náhodou. Všetky tri totiž znamenajú následky dočasné, ale častokrát aj tie trvalé.

Komentáre k článku


 • Spirit8, 22. júna 2015 o 20:23
  Našťastie ani jednu potravinu moja Elinka nemala.


 • Josa, 30. marca 2016 o 13:21
  Hmmm, fretka v skupine s mysami a potkanmi? Idkedy je fretka hlodavec? Takze aj macka je hlodavec???


 • Moderator, 30. marca 2016 o 14:45
  Dobrý deň Josa.
  Ďakujeme za upozornenie, ale článok o toxických potravinách je myslený všeobecne pre všetky zvieratá a okrem tých, ktoré ste spomenuli je to ešte papagáj a psík. V skupine hlodavcov na našich stránkach sa fretka objavila zrejme nedopatrením. Chybu som už napravil.

  Ešte raz ďakujeme za upozorneniePridaj komentár: