Potraviny škodlivé pre škrečka

#Hlodavce
 
A nielen pre škrečka, ale takmer pre všetky hlodavce. Vyvarujte sa im!
Andrej Jakubík | 22. októbra 2016 o 09:00
Potraviny škodlivé pre škrečka

Aj keď to tak možno nevyzerá, tak hlodavce ako je škrečok, myš, potkan, morča, či osmak nie sú všežravci. A vedzte, že existuje mnoho druhov potravín, ktoré sú pre škrečka a jemu príbuzné druhy hlodavcov jedovaté. Následky zjedenia niektorých potravín z tohto zoznamu, sú pre škrečka takmer vždy fatálne.

- Paradajka v akejkoľvek podobe. To znamená plody, listy a akákoľvek iná časť rastliny. Toxicita je vysoká a škrečok by sa ku paradajke nemal nikdy dostať.

- Živočíšny tuk vo vyššom pomere v mäse. Samozrejme pre škrečka nie je vhodné mäso v akejkoľvek podobe s vysokým podielom tuku. Škrečok sa omnoho viac poteší napríklad hmyzu, ktorý je pre neho omnoho výživnejší a neškodný.

- Čokoláda a cukor je rovnako zakázaná potravina, tak ako pre mnohé ostatné zvieratká. Kakao v čokoláde a cukor samotný je pre škrečka veľmi nebezpečný a dokáže mu poškodiť životne dôležité telesné funkcie.

- Strukoviny (predovšetkým fazuľa) a zemiaky. Potraviny tohto typu spôsobujú škrečkovi hnačku, zápchu a žalúdočné problémy.

- Cibuľa, cesnak či paprika sú na tom podobne ako predchádzajúce potraviny. Všetky tri totiž dokážu veľmi nepekne podráždiť žalúdok a spôsobiť nechutenstvo.

- Mandle. Mandľové orechy v sebe totiž nosia niektoré druhy kyselín, ktoré sú pre telo škrečka nebezpečné. Preto by sme sa týmto orechom mali v strave určite vyhnúť. Ak však chováte potkana, tak vedzte, že tomu mandle v strave neprekážajú.

- Citrusové ovocie je rovnako pre škrečka veľmi nevhodná potravina. Obsahuje mnoho kyselín a pre stavbu kostry je ich príjem v potrave vysoké riziko.

V prípade škrečka nikdy neexperimentujte a neskúšajte naslepo. Vždy platí zlaté pravidlo, radšej trocha o hlade, ako podať jed. Pozor dávajte na všetky skupenstvá a formy potravín, ktoré sú pre škrečka potencionálne nebezpečné. O zakázaných potravinách by mali vedieť predovšetkým deti, ktorých nevedomosť dokáže narobiť škrečkovi mnoho zdravotných problémov.

Komentáre k článku


  • Monikapikacu, 4. decembra 2016 o 16:10
    Kapustu nedávajte. Mohlo by to nafúknuť vášho miláčika a mohol by umrieť,a potom plač a krik.
    Hlavne u detí.Pridaj komentár: