Pomoc, môj papagáj si vytrháva perie!

#Vtáky
 
Mnohí ľudia, ktorí žijú v jednej domácnosti spolu s papagájmi sú často svedkami veľmi typického stresového správania, ktorým je vytrhané perie
Andrej Jakubík | 7. februára 2019 o 18:19
Pomoc, môj papagáj si vytrháva perie!

Mnohí ľudia, ktorí žijú v jednej domácnosti spolu s papagájmi sú často svedkami veľmi typického stresového správania, ktorým je vytrhané perie. Vedecky je táto diagnóza známa ako pterotillománia. Je to bežný príznak stresu, ktorý je tak rozšírený, že sa odhaduje jeho výskyt až u jedného z desiatich papagájov, ktorý je chovaný v zajatí. Je to smutná bilancia, ktorá je takmer vždy spôsobené ľudskou ľahostajnosťou a zanedbanou starostlivosťou.

Na rozdiel od iných príznakov stresu u papagájov je tento pomerne ľahko rozoznateľný. Ak sa bližšie pozriete na svojho papagája a zistíte, že ten stratil časť svojho operenia, tak je jasné, že sa to stalo z dvoch možných príčin. Tou prvou možnosťou je fakt, že papagáj je práve v období hniezdenia a vytrhané perie používa na vystlanie hniezda pre svoju znášku. V tomto prípade často chýba aj perie na hlave, pretože partner s ktorým prebieha hniezdenie často priloží zobák k dielu. Druhý prípad je jasný stresový stav, ktorý sa prejavuje sebapoškodzovaním na mnohých miestach s výnimkou hlavy, kam si logicky samotný papagáj nevie dosiahnuť. Keď sa vytrhávanie peria rozširuje na malé rany na koži vtáka, je to znak vážneho úzkostného problému, ktorý by mal byť zdvihnutým prstom.

Toto správanie sa objavuje bez akéhokoľvek patologického dôvodu a veterinári s už mnoho rokov sporia o presnej príčine, ktorá u papagája vyvoláva toto nebezpečné správanie. Vedecké štúdie naznačujú, že tento stav pravdepodobne súvisí so zlou starostlivosťou o papagája, ktorá v sebe zahŕňa nedostatočnú výživu, sociálnu izoláciu, hlukový stres a nedostatok spoločenskej stimulácie. Pokiaľ ide o sociálnu izoláciu, je dôležité vziať do úvahy, že ako náhle sa papagáj ocitne v pozícií partnera (či už iného papagája alebo človeka), tak absencia „milovaného partnera“ môže spôsobiť veľmi výrazný stres. Ak sme si s papagájom vytvorili silnú väzbu a potom sme ho na dlhý čas opustili, mohla by to byť potenciálna príčina stresu, ktorá sa často končí katastrofálne.

Je preto veľmi dôležité, aby sme sa v prípade papagája snažili vyhýbať sa prílišnej náklonnosti. Znie to veľmi tvrdo, ale vytvárať si silné puto s tak citlivým tvorom ako je papagáj sa niekedy nevypláca. Postačí ak musí človek na dlhšiu dobu odcestovať, prípadne sa pre alergiu musí svojho miláčika vzdať a organizmus papagája začne chradnúť. Nie zriedka dokonca odmieta potravu a zvyšuje svoju agresivitu.

Komentáre k článkuPridaj komentár: