Počet zvierat s potravinovými alergiami stúpa

#Mačky
 
Hnačka po pohári mlieka, opuch tváre po požití vajec, svrbenie ako následok konzumácie jabĺk, či astmatický záchvat pri kontakte s arašidovým prachom
Andrej Jakubík | 18. novembra 2017 o 10:00
Počet zvierat s potravinovými alergiami stúpa

Hnačka po pohári mlieka, opuch tváre po požití vajec, svrbenie ako následok konzumácie jabĺk, či astmatický záchvat pri kontakte s arašidovým prachom. Toto všetko sú diagnózy, ktoré sú človeku známe, ale už menej pozornosti sa venuje zvieratám, ktoré majú príznaky v identickej podobe. Počet zvierat, ktoré majú alergickú reakciu na minimálne jeden alergén už dosiahol hodnotu počtu alergikov - ľudí. To je znakom toho, že počet alergických zvierat neustále rastie a spôsobuje chovateľom nemalé problémy.

Pes, či človek? Je to jedno!

Príznaky potravinovej alergie sú rovnaké ako v prípade psa, tak aj v prípade človeka. V skrátenom podaní sa alergie týkajú všetkých cicavcov, pretože ich pôvodcom je produkcia imunoglobulínu E, čo je kľúčovým dôkazom alergie. Tejto produkcie je schopný akýkoľvek cicavec, teda ani pes či mačka nie sú výnimkou. Táto látka je v tele veľmi potrebná v boji proti vírusom a parazitom, ale rovnako tak je nebezpečná ako štartér alergických reakcií ako je senná nádcha, či astma. V prípadoch potravinových alergií je rozdiel medzi reakciou človeka a zvieraťa veľmi malý, či dokonca žiadny. Aj keď je pravda, že astma či ťažké alergické šoky sa u zvierat vyskytujú zriedka. Zvyčajne ide o podráždenie pokožky. Zvieratá majú alergie na laktózu, jahody, orechy, sóju a na mnoho iných druhov potravín, ktoré dávajú zabrať aj ľudskému telu.

Prečo je potravinová alergia u zvierat viac nebezpečná?

Je to z jednoduchého dôvodu. Zviera, ktoré má príznaky potravinovej alergie sa často dostane k veterinárovi až v okamihu, keď je jeho stav veľmi vážny až kritický. Mnoho majiteľov psov, mačiek, či dokonca koňov a iných cicavcov totiž príznakom alergie nevenuje pozornosť, prípadne ich v dôsledku neznalosti prehliada. Navyše si musíme uvedomiť, že mnoho druhov alergií je iba sezónnych a vyskytujú sa iba istú dobu v roku a ak príznaky pominú, tak majiteľ psa, či mačky už nemá potrebu zájsť ku veterinárnemu lekárovi.

Presná diagnostika alergénu prebieha vylučovacou metódou a je v podstate rovnaká ako v prípade človeka. V prípade zvierat hrá svoju úlohu aj genetický základ konkrétneho plemena, línie, či farebnej formy, takže s podobnými problémami by sme mali byť oboznámený ešte predtým ako si zviera zadovážime. Napríklad je všeobecne známe že niektoré plemená psov by nemali mať vo svojej potrave obsiahnutú sóju, pretože im tento alergén spôsobuje podráždenie pokožky. Niektoré plemená mačiek prijímajú mlieko bez problémov a na druhej strane existujú plemená, ktoré po požití mlieka vykazujú slabšiu či silnejšiu intoleranciu na laktózu. O jednotlivých plemenách psov a mačiek a ich predispozíciách pre ochorenia a alergie si povieme niečo viac v niektorom z nasledujúcich článkov. Sledujte nás aj naďalej a dozviete sa vždy niečo viac.

Komentáre k článkuPridaj komentár: