Pobrežné oblasti a ohrozené druhy živočíchov

#Iné zvieratá
 
Pobrežné plytčiny Severného mora alebo pláže Atlantického oceánu pôsobia na prvý pohľad veľmi prírodne. Skutočnosť je iná...
Vieringová Kerstin, Knauer Roland | 10. augusta 2014 o 08:00
Pobrežné oblasti a ohrozené druhy živočíchov

V skutočnosti však aj tam ľudia priviedli niektoré druhy na pokraj vyhynutia: rybári v tamojších živočíšnych druhoch vidia konkurenciu, prístavy a turistický ruch ničia životný priestor.

Tuleň stredomorský

Kriticky ohrozený druh. Už dávno patrí k najviac ohrozeným európskym živočíšnym druhom, v roku 1985 Svetová únia na ochranu prírody IUCN zaradila tuleňa stredomorského (Monachus monachus) k dvanástim najzriedkavejším živočíchom sveta. Dnes žije asi 400 týchto tuleňov, dosahujúcich hmotnosť až 300 kg a dĺžku 2,6 m.

Tuleň stredomorský (Monachus monachus)
Foto: Giovanni Dall Orto, Wikimedia

Tuleň stredomorský (Monachus monachus)


Zvieratá kedysi obývali početné pláže Stredozemného mora, Čierneho mora a severoafrického atlantického pobrežia vrátane kanárskych ostrovov, Madeiry a Azorských ostrovov. Ľudia ich zrejme prenasledujú už tisícročia, čím sa dostali na pokaj vyhynutia. Portugalici lovili tulene stredomorské na severoafrickom pobreží Atlantiku pre tuk, z ktorého získavali olej. Rybári v gréckom Egejskom mori zabíjali tulene stredomorské preto, lebo im trhali a rabovali siete.

Druh možno zachrániť už iba kombináciou dvoch opatrení. Na jednej strane sa musia ľudia v blízkosti posledných kolónií zoznámiť so životom zierat a s mierou ich ohrozenia, aby zvieratá akceptovali. A na druhej strane musia veľké prírodné rezervácie ako napríklad morský národný park v roztrúsených ostrovoch severných Sporád na území Grécka, chrániť životné prostredie tuleňov stredomorských.Práve na túto dvojitú stratégiu stavili organizácie na ochranu prírody CBD Habitat zo Španielska, Euronatur z Nemecka a OceanCare zo Švajčiarska v oblasti Bieleho mysu na hranici medzi Mauretániou a západnou Saharou. Na výsledok môžu byť hrdé: Podľa organizácie IUCN tu žije posledná veľká kolónia tuleňov stredomorských na svete v počte 130 jedincov.

Rybár malý alebo rybár bieločelý (lat. Sterna albifrons)
Foto: Glen Fergus, Wikimedia

Rybár malý alebo rybár bieločelý (lat. Sterna albifrons)


Rybár malý

V niektorých oblastiach Európy kriticky ohrozený druh. Kedže rybár malý (Sterna albifrons) hniezdi na pieskových plážach a štrkových plytčinách pobreží a brehov riek v rozsiahlych oblastiach Európy a Ázie, druh z celosvetového hľadiska nie je ohrozený.

Horšie to vyzerá v mnohých regiónoch Európy, kde pri regulácii riek vymizli piesočiny alebo pri stavbe nových prístavov zanikli hniezdiská. Navyše tieto vtáčiky vážiace len 45 g veľmi citlivo reagujú na rušivé vplyvy zo strany človeka, dokonca už prítomnosť pozorovateľov môže spôsobiť zánik hniezdiacej kolónie.

V Nemecku tento vták kedysi hniezdil na mnohých miestach medzi Bodamským jazerom a pobrežnými plytčinami Severného mora. V súčastnosti žije posledných 650 v Nemecku hniezdiacich párov v pobrežných plytčinách Severného mora a živočíšnemu druhu tu hrozí vyhynutie.Na Slovensku je tento vtáčí druh vzácny a hniezdi tu maximálne 5 párov.

Kulík morský

Kulík morský (Charadrius alexandrinus)
Foto: Samsara, Wikimedia.com

Kulík morský (Charadrius alexandrinus)


V niektorých oblastiach Európy kriticky ohrozený druh. Počet 280.000 až 460.000 kulíkov morských (Charadrius alexandrinus) na pobreží Európy, Ázie, severnej Afriky a Ameriky budí zdanie, že tento druh v celosvetovom meradle nie je ohrozený. Nemeckí ochrancovia prírody narátali však v pobrežných plytčinách Severného mora už iba 182 hniezdiacich párov kulíka morského a ich počet prudko klesá.

Ohrozené živočíchy - Obrazový atlas Tento článok je prevzatý z knihy Ohrozené živočíchy - Obrazový atlas s láskavým povolením vydavateľstva IKAR. Kúpiť knihu

Komentáre k článkuPridaj komentár: