Plata. (Ne)náročná živorodka

Plata je jedna z najkrajších a najžiadanejších akváriových rýb. Pri jej chove však musíme dbať na mnoho povinností.

Andrej Jakubík | 23. novembra 2016 o 07:00

Ideálna rybka pre začiatočníka, ktorá sa dokázala presadiť v silnej konkurencií ostatných živorodiek. Mylná je domnienka mnohých začiatočníkov, že živorodka je nenáročná ryba, ktorá toho mnoho nepotrebuje. V skutočnosti toho potrebuje minimálne rovnako, ako bežná priemerná akváriová ryba. A ak to nedostane, tak sa to nemusí prejaviť hneď. Ak plata nemá správne podmienky na život, tak sa jej dĺžka života dokáže skrátiť o polovicu.

Vyšľachtený problém

Problémové a viac citlivé bývajú predovšetkým vyšľachtené variety tohto druhu, ktoré sú viac citlivé na zloženie vody, teplotu, obsah látok či potravu. Navyše sa pri mnohých farebných varietách aj dokázateľne skracuje dĺžka života. Priemerná dĺžka života platy je okolo 5 rokov. Podobné problémy sa však vyskytujú pre všetkých umelo vytvorených varietách rýb a predovšetkým pri karasovi (zlatej rybke).

Čo teda potrebuje plata na svoj spokojný život? Tu je niekoľko tipov, ako jej urobiť v akváriu raj vo vode.

- Neprerybňujte akvárium a vždy držte stav počtu rýb na zdravej hranici. Ak sa prejavia známky ako zhoršené dýchanie, či spomalený rast a agresivita rýb, tak je problém aj v nadmernom počte rýb v akváriu.

- Vyvarujte sa nekontrolovanému kríženiu. Aj keď sa jedná o rôzne variety, tak je to biologicky jeden druh a je schopný splodiť životaschopné potomstvo. Avšak pri takomto krížení dostáva telo ryby poriadne zabrať a následky génového mixu sa môžu prejaviť už v ďalšej generácií.

- Dostatok rastlinnej potravy je základom ich spokojného života. Pokojne to môžu byť aj riasy, mrkva, cukina, špenát, či dokonca hrášok. Ryby ako je plata budú prijímať ochotne každú rastlinnú potravu.

- Nechovajte príliš mnoho samcov, pretože medzi nimi panuje prísna hierarchia a častejšie by dochádzalo k súbojom. Ideálne je chovať jedného samca v pomere na tri samice.

- Doprajte im dostatok vegetácie, pretože ryba ako je plata sa rada schováva práve v spleti rastlín. Rastliny prispievajú aj k vytvoreniu prirodzenej rovnováhy a prijímajú z vody látky, ktoré by inak slúžili ako potrava pre riasy, či iných nezvaných hostí.

Rozmnožovanie prebieha jednoducho, pretože sa jedná o živorodku a teda ryby, ktoré prichádzajú na svet sú plne vyvinuté a pripravené na život. Samička si dokáže vnútorne uchovávať spermie a preto sa často stáva, že ryby prichádzajú na svet aj napriek tomu, že v akváriu už nekoľko mesiacov nepláva žiadny samec. Počet potomstva je rôzny a pohybuje sa od 10 do takmer 70 až 100 kusov. Obe hranice sú však extrémom, ktorý netreba brať ako smerodajný. Priemerný počet potomstva sa pohybuje na úrovni okolo 40 jedincov.

Často sa stáva aj ďalšia vec, ktorou je medzidruhové kríženie s mečúňom. Jedná sa o dva veľmi blízke druhy, ktoré v istých prípadoch dokážu splodiť potomstvo. Podobné kríženie nie je v tomto prípade vôbec výnimkou a v akváriu, kde spolu žijú tieto dva druhy sa bežne deje.

V niektorom z ďalších článkov si povieme niečo viac o chorobách, ktoré postihujú práve platy. Dozviete sa, prečo má plata niekedy stiahnuté plutvy a aj to, aká je pravda o pridávaní kuchynskej soli do akvária.


Pridaj komentár:

Máš registráciu na našom webe?
Prihlás sa svojim kontom na Zvieratka.Pravda.sk (ale môžeš použiť aj prezývku z Varecha.sk)
 

Nemáš zaregistrované konto? Zaregistruj sa, je to zadarmo! RegistráciaRyby - ďalšie články

«1 2 ...5 »

Koľko narastie ryba v akváriu?
Zabudnite na to, že sa vám ryba bude prispôsobovať. Vy sa musíte prispôsobiť rybe

3 otázky o KOI kaproch
Cena za vzácnu farebnú mutáciu KOI kapra sa môže vyšplhať na niekoľko miliónov dolárov

4 prekvapivé fakty o akvaristike
Akvaristika je jedno z najstarších hobby na planéte a aj napriek tomu existuje množstvo faktov, ktoré pozná iba máloktorý majiteľ sklenenej nádrže

Prevárate vodu do akvária? Je to nezmysel!
Preváranie vody do akvária je skutočne činnosť, bez ktorej sa akvárium nielen zaobíde, ale vám aj poďakuje ak na ňu zabudnete

Viete čo je to kryptokorýnová choroba v akváriu?
Kryptokorýnová choroba je sprievodný jav zanedbaného akvária s ktorým sa najhoršie vyrovnávajú práve rastliny rodu Cryptocoryna.

Cichlidy
Rodina, ktorá má viac ako 1600 druhov. A každý z nich je unikát.

GloFish. Geneticky Modifikovaný domáci maznáčik
Geneticky upravený domáci miláčik je dnes už realitou

Aulonocara. Klenot z jazera Malawi
Prekrásne sfarbené modré, červené až žlté ryby si právom vyslúžili pomenovanie pávie cichlidy

Čo s akváriom počas dovolenky?
Kŕmenie, čistenie filtra, kontrola techniky a podobné veci každodennej rutiny sa predsa musia vykonávať každý deň. Alebo nie?

Môže ísť do akvária vodovodná voda?
Výmena vody v akváriu je potrebná vec, bez ktorej sa nezaobíde žiadne správne akvárium

Syndróm nového akvária
Syndróm nového akvária je vec, ktorá sa radí medzi tie najčastejšie chyby v modernej akvaristike

Pravda ničí mýty: Je potrebné kompletné čistenie akvária?
Dobre zabehnuté akvárium si generálne čistenie nevyžaduje nikdy

Tieto chyby robia akvaristi začiatočníci najčastejšie
Ak sa pritrafí začiatočnícka chyba, tak stabilné akvárium, ktoré sa budovalo roky, skolabuje v priebehu niekoľkých hodín

Dánio
Pod týmto pomenovaním nájdeme celú skupinu veľmi aktívnych a pomerne nenáročných druhov sladkovodných rýb, ktoré vždy prinesú do akvária život a pohyb

Nádherná Koliza krpatá je ozdobou každého akvária
Akváriová ryba z Ázie, ktorá nepotrebuje veľký priestor, ale skúsenú ruku akvaristu

Rozozná zviera tvár svojho majiteľa?
Pre majiteľov psov, mačiek, koní, či papagájov je to samozrejmá vec, ale zamysleli ste sa niekedy, či dokáže vašu tvár rozoznať napríklad akváriová rybka, škrečok, prípadne iné drobné zviera?

Tetra čierna je ideálna ryba na začiatok
Čierna tetra patrí k základným rybám, ktoré sú vhodné aj pre začiatočníka. Akvárium však nesmie patriť k tým najmenším a na kvalitu vody sa rovnako neoplatí zabúdať

Motýlkovec. Bizarná ryba z Afriky
Je iba málo rýb, ako motýlkovec. Potrebuje špecifickú potravu, prispôsobené akvárium a vybranú spoločnosť

Osobnosť človeka a výber zvieratka spolu súvisia
Aspoň tak tvrdia vedecké výskumy. Sedí to aj na vás?

Zvieratko ako vianočný darček
Zvieratko sa môže stať krásnym vianočným darčekom, ktoré získa v domácnosti svoje miesto a bude sa z neho tešiť celá rodina. Môže sa však stať aj príťažou, ktorej sa budú chcieť rodinní príslušníci čím skôr zbaviť. Na čo všetko treba myslieť?


«1 2 ...5 »

Naše rybky a akvárka...

Mohlo by vás zaujímať na Pravda.sk: