Pirane ako domáce zvieratá!

#Ryby
 
...nie všetky druhy piraní sú tak agresívne a divoké, ako sú zobrazované na filmovom plátne. V skutočnosti existuje množstvo druhov piraní, ktoré sa považujú za vegetariánov a mäso v ich žalúdku skončí naozaj iba náhodou
Andrej Jakubík | 1. apríla 2019 o 09:00
Pirane ako domáce zvieratá!

Ak uvažujete o tom, že si domov prinesiete piraňu, tak venujte pozornosť tomuto článku o tejto špeciálnej exotickej rybe, ktorá vyžaduje určitú špecifickú starostlivosť a samozrejme stravu.

Piraňa je známa ryba, ktorá je obľúbená pre svoje účinkovanie na striebornom plátne - najmä v hororových filmoch. Nemali by ste sa však nechať ovplyvniť ich falošnou krvavou slávou, pretože nie všetky druhy piraní sú tak agresívne a divoké, ako sú zobrazované na filmovom plátne. V skutočnosti existuje množstvo druhov piraní, ktoré sa považujú za vegetariánov a mäso v ich žalúdku skončí naozaj iba náhodou.

Akvárium pre pirane

Na rozdiel od povestí, ktoré o týchto rybách kolujú a ktoré si môžete prečítať na mnohých overených stránkach internetu, pirane zvyčajne neútočia na ľudí. Potenciálne nebezpečné sú iba dva druhy a to Pygocentrus nattereri a Serrasalmus rhombeus. Pričom druhý menovaný druh môže zaútočiť na človeka iba pri vzácnych príležitostiach, ak je vo vode vysoká prítomnosť krvi, alebo nadmerný pohyb.

Pri príprave akvária pre vašu piranu musíte mať na pamäti, že ide o rybu, ktorá potrebuje konštantnú teplotu okolo 22 ° C až 28 ° C.

Tieto ryby vyžadujú vysoko kvalitnú sladkú vodu a spoľahlivú filtráciu. Kvôli svojej veľkosti a agresivite potrebujete akvárium o objeme minimálne 100 až 120 litrov na jednu piranu, pretože táto ryba môže presiahnuť aj hranicu 30 centimetrov.

Vo vnútri akvária je potrebné zakomponovať hluché miesta, ktoré slúžia výhradne na plávanie a pohyb v skupine. Tento stádovitý inštinkt je pre piraňu a ostatné tetrovité ryby veľmi dôležitý. Osvetlenie musí byť jemné a nie silné, pretože ryba je pod silným svetlom stresovaná a bude sa mu vyhýbať.

Existuje mnoho rôznych druhov piraní, ale väčšina z nich nie je kompatibilná s inými rybami a dokonca ani s rybami svojho druhu. Nie zriedka sa stáva, že dochádza aj ku kanibalizmu. Príroda týmto spôsobom zabezpečuje prežitie iba tých najsilnejších jedincov. predtým ako sa rozhodnete pre konkrétny druh pirane, zistite si podrobne jej nároky na život.

Strava piraní

Stravovacie návyky piraní znamenajú pre chovateľa výzvu. Ryby potrebujú kvalitnú stravu bohatú na živočíšne bielkoviny, mineráli, vápnik a pred obdobím rozmnožovania aj tuky. Ich strava sa skladá v divokej prírode prevažne z iných menších aj väčších druhov rýb (mäsožravé druhy) a ovocia (rastlinožravé druhy).

Konzumácia potravy za pomoci zubov je vždy divadlom, ktorá chovateľov udivuje. Trhanie potravy zabezpečujú mimoriadne ostré zuby (preto potrebujú v strave doplnky vápnika). Okrem toho nepohrdnú ani mrazenou potravou ako sú kôrovce, mrazené rybie, či dokonca kuracie a hovädzie mäso. Všetko samozrejme v surovom stave a bez soli a korenín.

Mali by ste mať na pamäti, že ich strava by mala byť založená na živých rybách, aby si piraňa zachovala svoj prirodzený lovecký inštinkt. A hoci sú k dispozícii špecifické krmivá vo forme granúl, neodporúča sa ich podávať, pretože nespĺňajú nutričné nároky.

Tak, ako je vidieť aj vo voľnej prírode, pirane sa môžu príležitostne živiť aj rastlinami. Preto im môžete občas ponúknuť šalát alebo ovocie. Vždy však iba v malých porciách.

Pri tomto type potravy však musíte mať v akváriu zavedený kvalitný filtračný systém, ktorý dokáže zvládnuť aj silnú organickú záťaž vo forme živočíšnej svaloviny. Odporúčame kombinácie vnútorného aj vonkajšieho filtra a pravidelné výmeny vody. V prípade, že sa piraňa chová agresívne, môže to byť znak zlej kvality vody. Viac sa dočítate v tomto článku.

Mal by som chovať piranu?

Rozhodne neodporúčame piraňu ako domáce zviera! Ak ste sa naozaj rozhodli, že ich doma musíte mať, pamätajte, že piraňa rastie do značnej veľkosti a potrebuje osobitnú starostlivosť, ktorú jej nemožno odmietnuť. Musíte byť zodpovední a premýšľať v dlhodobom horizonte. Ich značná veľkosť a nároky (finančné aj časové) sa často stávajú dôvodom, prečo sú tieto krásne ryby odložené do veľkých verejných akvárií, alebo nezodpovedne vypustené do prírody.

Chcete o pirani vedieť viac? Čítajte ďalej. tieto články by vás mohli zaujímať...

Komentáre k článkuPridaj komentár: