Pes ako nástroj žobrania?

#Psy
 
... pes, ktorý o svojej dôležitej funkcií v celom dobre premyslenom systéme nemá ani najmenšie tušenie
Andrej Jakubík | 28. februára 2019 o 09:00
Pes ako nástroj žobrania?

V dnešnom modernom svete je mnoho veci postavených úplne proti zdravému rozumu a samozrejme ani svet domácich maznáčikov nie je žiadna výnimka. Možno ste sa aj vy stretli s podobným výjavom, ktorým je žobranie, kedy je popri nohách samotného človeka, ktorý pýta almužnu aj pes, ktorý o svojej dôležitej funkcií v celom dobre premyslenom systéme nemá ani najmenšie tušenie.

Ako to celé funguje?

Systém pasívneho žobrania je dobre známy už tisícky rokov a odvtedy sa na ňom nič podstatné nezmenilo. Ľudia predstierali ochorenie, stratu končatiny, slepotu alebo v prípade detí aj stratu rodičov. Paradoxom však bolo, že rodičia boli často tými, kto malé deti na žobranie posielali. Naprieč dejinami sa však vyskytovali prípady, kedy bolo na žobranie použité zviera. Najčastejšie je to pes plemena, ktoré je veľmi rozšírené, aby vzbudil súcit a záujem u čo najväčšieho počtu okoloidúcich ľudí. Skrátka to celé funguje na tom, že pes má za úlohu prebudiť city v človeku, ktorý nemá rád ľudí, ale naopak zvieraťa mu je ľúto. Podobne zmýšľajúcich ľudí je čoraz viac a preto sa čoraz viac uplatňuje taktika nasadenia psa ako nástroja na žobranie.


Kde zoberiem psa na žobranie?

Ani v tomto prípade to nie je na Slovensku žiadny problém. Osvojím si psa túlavého, alebo priamo z útulku, prípadne niektoré organizované skupiny žobrákov si na tento účel nechávajú psov aj kradnúť. Útulky na Slovensku nemajú právomoci a ani kapacity na to, aby dokázali všetkých umiestnených psov kontrolovať a zabezpečiť im kvalitný život. Iné je to napríklad v susednom Rakúsku, odkiaľ pre pár dňami prišla správa o tom, ako polícia vo Viedni prekazila „podnikanie“ Slovákovi, ktorý na žobranie používal psa. Niekoľko mesačné šteniatko Huskyho sa tak dostalo do útulku v Rakúsku, kde je však vysoko pravdepodobné, že sa jeho utrpenie skončilo a nájde si slušnú a milujúcu rodinu.

Kradnutie psov organizovanými skupinami, ktoré ich potom prevezú do iného štátu je na dennom poriadku. Nie je ničím výnimočným ak sa pes ukradne v Košiciach a za dva dni už plní svoju funkciu nástroja na žobranie napríklad v Škótskom Edinburghu, kde ho nebude nikto hľadať.

Prečo to celé funguje?

Celý tento systém zneužívania zvierat je postavený na dvoch veciach. Ochote ľudí platiť žobrákovi so psom a neochote orgánov v týchto prípadoch konať. Chcete sa presvedčiť sami? Ak zbadáte, že niekto zneužíva psa na žobranie, zavolajte linku mestskej polície 159 a sami sa budete môcť presvedčiť, že sa neudeje doslova nič. A to aj napriek tomu, že už niekoľko mesiacov neustále počúvame, že zviera nie je vec a ako nový zákon všetko zmení. Naopak sa nezmení nič a riadiť sa novým zákonom budú iba poctiví majitelia a chovatelia, tak ako doteraz. Aké je riešenie? Je to jednoduché, ale zároveň pre mnohých ľudí aj veľmi ťažké. Žobrákovi, ktorý zneužíva zviera nedajte ani cent! Znie to tvrdo, ale zamyslite sa nad tým. Koľko z jedného vyžobraného eura ide na starostlivosť o psíka? Všetkým rozumným ľuďom je jasné, že to nebude vysoká suma, pretože človek, ktorý nedokáže zabezpečiť sám seba, celkom určite nebude mať dosť financií ani na zabezpečenie psa.

Uvítame Vaše názory a preto prosím využite diskusiu pod článkom, alebo komentujte na našom FB.

Komentáre k článkuPridaj komentár: