Papagáj vrabčí. Čo potrebujete na jeho chov?

#Vtáky
 
Srdcom je to však veľmi priateľský papagáj, ktorý nepotrebuje žiadne extra potreby. Niektoré veci však musí mať...
Andrej Jakubík | 10. júna 2018 o 08:29
Papagáj vrabčí. Čo potrebujete na jeho chov?

Papagáj vrabčí je na Slovensku menej chovaný druh papagája. Veľkosťou sa podobá Agapornisovi, ale je o niečo menší. Srdcom je to však veľmi priateľský papagáj, ktorý nepotrebuje žiadne extra potreby. Niektoré veci však musí mať a preto prinášame tento článok, ktorý slúži ako pomôcka pre tých, ktorý sa rozhodnú pre jeho chov.

Jedného, či viac?

Ak sa rozhodujeme, či jedného, alebo viacerých „vrabcov“, tak rozhodne musíme povedať, že viac. Jedná sa o spoločenského tvora, ktorý si potrpí na spoločnosť vlastného druhu. Do veku jedného roka sa jedná o mláďa a je potrebné tomu prispôsobiť potravu, vybavenie klietky a celkový prístup. Pre papagája vrabčieho je prirodzeným prostredím práve kŕdeľ a ten mu vie poskytnúť iba skupinka 3-4 a viacerých vtákov s ktorými bude tvoriť rodinu. Nebojte sa mýtov o tom, že ak je viac papagájov pohromade, tak nikdy nebudú krotké. Práve opak je pravdou.

Potrava základ života!

Domovom P. vrabčieho je Južná Amerika a preto by nemala na jeho jedálnom lístku chýbať pestrosť ovocia a zeleniny, ktoré by však spolu nemali tvoriť viac ako polovicu dennej spotreby krmiva. Dôležité je suché krmivo. Použiť sa dá klasická zmes pre andulky a agapornisy. Milujú senegalské proso, pšeno, varené vajíčko a vynikajúcom doplnkom je aj vaječná zmes, ktorú mierne namočíme vodou, aby im viac chutila. Ako doplnok stravy sa dá použiť napríklad aj zmes orechov a samozrejme čas od času aj klasická detská piškóta.

Okrem potravy by sme si mali byť vedomí aj toho, že papagáj vrabčí (aj ostatné druhy!) potrebuje grit na správne trávenie potravy a vynikajúcim doplnkom je napríklad rašelina pre papagáje, ktorú operence uvítajú ako doplnok stravy aj ako hračku. Nezabudnite ani na množstvo hračiek a dostatok priestoru na preletenie a pohyb. Klietka by v prípade 4 jedincov nemala byť malých rozmerov (ideálne minimálne 60x50x70, d x š x v).

Dôležitý je aj pohyb mimo klietku a preto „vrabčiakom“ doprajeme aj toto potešenie. Ideálne je každý deň v približne rovnakom čase. Ak sú totiž papagáje v kŕdli, tak majú svoje prísne rozvrhnutie dňa a môžete si všimnúť, že naraz spoločne jedia, čistia sa, či spia.

Nikdy nezabúdajte na čerstvú vodu, ktorá je dôležitá hlavne v letných mesiacoch. Mláďatá do jedného roka by sme nemali príliš rosiť, pretože ich pokožka je veľmi citlivá. Ak sa však rozhodná sami okúpať, určite im nebráňte.

Viete prečo sa im hovorí papagáj vrabčí? Ten, kto počuje ich cvrlikanie počas naháňačky v klietke si celkom určite spomenie na zvuky, ktoré vydávajú práve vrabce v kríkoch. Inak sa však jedná o veľmi tichého papagája, ktorý sa neprejavuje tak silných repertoárom ako sme pri podobných druhoch zvyknutý. Rodina je pre nich všetko a dokážu bez váhania chrániť jeden druhého pred predátorom. Ich súdržnosť je možné vidieť už v rannom veku, kedy podrastenejšie mláďatá preberajú čas od času kŕmenie svojich mladších súrodencov.

Máte v opatere papagája vrabčieho? Podeľte sa o svoje názory a fotografie. Komentujte v diskusií, alebo na našom FB.

Komentáre k článkuPridaj komentár: