Papagáj sivý už nemusí byť sivý

#Vtáky
 
Príroda má niekedy šialené nápady. Dnes nie je problémom vidieť na vlastné oči papagája sivého, ktorý vôbec nie je sivý
Andrej Jakubík | 22. novembra 2017 o 10:00
Papagáj sivý už nemusí byť sivý

Papagáj sivý je celosvetovo známy druh papagája afrického pôvodu. Ako už jeho názov napovedá, nevyniká pestrofarebným zjavom ako iné druhy papagájov, ale pozornosť púta iba jeho krásne červený krátky chvost, ktorý dokonca v prípade žaka z Libérie, červená farba úplne absentuje. Príroda má však niekedy šialené nápady a preto už dnes nie je problémom vidieť na vlastné oči papagája sivého, ktorý vôbec nie je sivý. Práve naopak. Na sivú myšku sa vôbec nepodobá a žiari krásnou červenou farbou peria.

Nevinná mutácia, ktorá dostala pomenovanie Red Factor (červený faktor) sa podpisuje pod množstvo žakov, ktorí majú na niektorých miestach, či dokonca na celom tele červené perie, čo vôbec nie je typické pre zástupcov tohto druhu. Vo voľnej prírode nebola doposiaľ podobná mutácia zaznamenaná a preto sa dá predpokladať, že sa jedná o dielo, ktoré je do vysokej miery dielom práve človeka.

Červené papagáje sivé:

Zdroj: Youtube

Práve cielené kríženie vybraných jedincov malo za následok vznik tejto farebnej mutácie, ktorá sa samozrejme na trhu predáva za omnoho vyššie sumy, ako bežná forma papagája sivého. Našťastie, sa tento krok človeka, ktorý sledoval peniaze, nijakým spôsobom nepodpísal pod zdravotný stav papagájov. Ako sa teda zdá, tak "Red Factor" nie je spojený so žiadnym zdravotným problémom, ktorý by papagájovi znemožnil viesť plnohodnotný život. Problém je však v dedičnosti. Ak si myslíte, že papagáj dokáže bez problémov preniesť svoje "nadanie" na potomstvo, tak sa mýlite. Vôbec to nie je pravidlo. Niekedy sa táto anomália dokonca objaví až po rokoch života papagája ako blesk z jasného neba a vy si zrazu musíte zvykať na nový výzor svojho miláčika.

Komentáre k článkuPridaj komentár: