Papagáj potrebuje slnko aj v zime

#Vtáky
 
...mnoho papagájov sa na slnečné lúče nedostane ani v letných mesiacoch, takže v tých zimných je to ešte omnoho horšie...
Andrej Jakubík | 22. marca 2018 o 10:00
Papagáj potrebuje slnko aj v zime

Mnoho papagájov v bežných domácich podmienkach sa na slnečné lúče nedostane ani v letných mesiacoch, takže v tých zimných je to ešte omnoho horšie. Organizmus papagája potrebuje slnko a obzvlášť UVB žiarenie, ktoré mu pomáha s vytváraním vitamínu D3.

Príznaky nedostatku slnka?

Papagáj je podráždený, útočný, nepokojný a hlučný. Perie nemá potrebnú kvalitu. Zobák nerastie na tých správnych miestach a preto dochádza k jeho deformáciám. Kostra trpí, pretože aj keď papagáj prijíma dostatok vápnika a fosforu, tak ho nevie bez vitamínu D3 zužitkovať. Samice majú problém pri znáške. Vajíčka majú tenkú škrupinu a mláďatá sa rodia deformované a často aj uhynuté.

Leto nie je problém

V letných mesiacoch so slnkom nie je problém. Papagája vysunieme na priame slnko, ale tak aby mal možnosť úteku do tieňa. Nepostačuje ho iba prisunúť k oknu, pretože životodarné UVB lúče sa sklom filtrujú a neprechádzajú na druhú stranu. Existujú dve možnosti, ako docieliť dostatok tohto potrebného vitamínu v tele vtáka. Tým prvým je dávkovanie vitamínového kokteilu a tým druhým je slnečné žiarenie. Vitamíny, ktoré sa dajú zakúpiť pre operencov však obsahujú iba zmes (vitamíny, minerálne látky, stopové prvky a pod.) a preto tak spolu s D3 dostávame do ich tela aj vitamíny, ktoré možno ani nepotrebujú a tým môže dochádzať ku predávkovaniu. Odborne sa tento stav nazýva hypervitaminóza a vedzte, že rovnako nebezpečné ako je nedostatok vitamínov, je aj ich nadbytok.

Našťastie pomáha technika

Druhý spôsob je s pomocou osvetlenia špeciálnou žiarovkou, ktorá je upravená pre potreby papagája. UVB žiarenie by sa v optimálnom prípade malo pohybovať okolo 2,4 %. Určite nepoužívajte žiarovky určené pre terárium, pretože ich spektrum rozhodne nie je vhodné a majú až príliš vysoké hodnoty UVB žiarenia.

Osvetlenie umiestnime na miesto, kde papagáj odpočíva, spí, alebo sa čistí. Svetlo si svoju cestu ku pokožke vždy nájde a nemusíme mu pomáhať. Efekt sa dá spozorovať už za 24 až 48 hodín a to tým, že papagáj je pokojnejší a zvyšuje sa mu apetít do jedla. Nie je to nič neobvyklé, pretože papagáje vidia svet okolo seba inak ako človek. Napríklad beo posvätný je v očiach človeka čierny, ale v očiach papagája je farebnejší ako maliarska paleta. UV žiarenie ovplyvňuje život papagája veľmi citeľne. Papagáj vie iba pohľadom posúdiť, či je napríklad bobuľa hrozna zrelá. Aj to je dôvod, prečo sa niektorého ovocia ani nedotkne. Je nezrelé, alebo prezreté a teda nevhodné na konzumáciu.

Majitelia papagájov, ktorí sa rozhodli pre ich osvetľovanie UVB žiarovkou môžu potvrdiť, že v priebehu niekoľkých dní sa papagáj citeľne zmenil. Prijíma jedlo, ktoré dovtedy odmietal. Nie je útočný, agresívny a hlučný a to je iba začiatok, ktorý si všimnete do niekoľkých dní. Vyššia kvalita peria, pazúrov a zobáka na seba tiež nenechá dlho čakať.

Komentáre k článkuPridaj komentár: