Otrasné praktiky pašerákov papagájov

#Vtáky
 
21 jedincov kakadua žltolíceho (Cacatua sulphurea) pašeráci prenášali v plastových fľašiach.
Andrej Jakubík | 27. januára 2016 o 12:00
Otrasné praktiky pašerákov papagájov

Aj v dnešnom "civilizovanom" svete sa vyskytnú situácie, kedy sa mnohým ľuďom zastaví rozum. V minulom roku bolo v Indonézií objavených a zhabaných 21 jedincov chráneného druhu papagája. Nie je to prvý a rozhodne nie posledný prípad podobného druhu, ktorý je v rozvojových krajinách na dennom poriadku.

Posledných 7 tisíc

Kakadu žltolíci sa vo voľnej prírode vyskytuje iba v počte okolo 7 tisíc jedincov (zrátanie v roku 2012). Tie sú roztrúsené po jednotlivých oblastiach ako je Timor (západný aj východný), Indonézia a ostrov Komodo. Ochranári však hovoria o oveľa menšom počte jedincov, pretože ich nelegálny lov a odlesňovanie krajiny stále pokračuje. Samozrejme sa chová aj v zajatí, kde sa úspešne množí, avšak ani tento umelý chov nedokáže nasýtiť trh a preto sú tisíce papagájov ročne vytrhnuté zo svojho domova a dopravené na čierny trh s exotickými zvieratami.

Nie je to domáci miláčik

Veľké druhy papagájov ako je kakadu sa nedajú považovať za domáceho miláčika. Samozrejme sa mu tak hovorí, ale nie je to tak celkom pravda. A už vôbec nie v prípade papagája, ktorý bol odchytený z voľnej prírody. Ten má v sebe stále divoké gény a jeho domestikácia je často nemožná. Preto ich tak obrovské množstvo skončí v útulkoch a záchytných staniciach. Papagáj vie byť aj agresívny. Nijako nedáva poznať, že sa chystá k útoku (iba niekedy vztýčené pierka), ale v prípade veľkých papagájov je útok často pre majiteľa veľmi bolestivý.

V plastových fľašiach

Vynaliezavosť pašerákov vždy dokáže prekvapiť aj toho najskúsenejšieho ochrancu prírody. V prípade, ktorý sa stal minulý rok sa pašeráci rozhodli umiestniť papagáje kakadu do plastových fliaš, aby im znemožnili pohyb. Zaviazali im nohy a bez potravy a vody ich plánovali vyviezť von z Indonézie. Toto všetko iba pre niekoľko stoviek euro za jedného papagája. Dopyt je vysoký. Vinu nesú ako pašeráci, tak aj ich zákazníci. Na každého papagája z divokej prírody, ktorý sa predá konečnému zákazníkovi, pripadá jeden papagáj ktorý zahynie na následky strastiplnej cesty, stresu alebo nedostatku potravy.

A stále to pokračuje. Iba minulý týždeň bolo v Argentíne zabavených 310 jedincov amazoňana modročelého, ktorého plánovali pašeráci vyviezť z krajiny. Ochranári však tvrdia, že je odhalený iba zlomok všetkých prípadov, pričom počet nelegálne ulovených papagájov sa ráta v stovkách tisíc.

Komentáre k článkuPridaj komentár: