Osobnosť človeka a výber zvieratka spolu súvisia

#Plazy
 
Aspoň tak tvrdia vedecké výskumy. Sedí to aj na vás?
Andrej Jakubík | 21. decembra 2016 o 18:00
Osobnosť človeka a výber zvieratka spolu súvisia

Americká Humane society zvrejnila zaujimavé údaje o majiteľoch domácich zvierat v USA. Dve najväčšie skupiny milovníkov zvierat - psov a mačiek spolu neustále súperia, pretože presadzujú každý svoju voľbu. V USA je však viac ako 60% obyvateľstva v jednej domácnosti s domácim zvieratkom a až takmer 40% populácie USA tvoria ľudia, ktorí majú doma mačku, či psa.

V prirodzenosti človeka sa nachádza isté podvedomé presvedčenie o tom, že voľba druhu zvieraťa prezrádza mnoho aj o samotnom majiteľovi. Asi je to už pravidlom, že za milovníčku mačiek sa považuje osoba osamelá, depresívna a opustená a majiteľa psa ostatní vidia ako šťastného človeka. Samozrejme, je to nezmysel, ale istú úlohu pri výbere zvieratka zohráva aj osobnosť.

Dve úlohy domácich zvierat

Pri výskume, ktorý sa odohral na Miami University, v Oxforde a na Ohio Unversity si vedci všimli celkovo dve základné úlohy domácich zvierat v rodine. Zviera vplýva na naše rozhodnutia a ľudia, ktorí mali v držbe zviera robili lepšie rozhodnutia ako ľudia, ktorí boli bez zvierat. Navyše milovníci zvierat sa javili v testoch poctivejší a vykazovali aj vyššie sebavedomie.

Druhá úloha spočíva v zaplnení sociálnej medzery, ktorá ostáva v živote človeka napríklad po spoločenskom odmietnutí, prípadne v čase samoty. Zviera v tomto prípade plní doslova funkciu šíriteľa pozitívnej energie.

Majitelia mačiek a psov

Mačací ľudia sú svojím spôsobom menej spoločenskí a vyznačujú sa citlivosťou. Naproti tomu ľudia so psíkmi sú viac komunikatívni a spoločenskí. Logické tvrdenie, keďže je jasné, že v prípade psíka je nutné jeho venčenie a komunikácia s ostatnými majiteľmi psíkov. Vo všeobecnosti sa však majitelia psíkov považujú za viac pozitívne naladených ľudí, ako majitelia mačiek. Za zmienku napríklad stojí aj fakt, že majiteľom psov je omnoho menej častejšie diagnostikovaná depresia ako majiteľom mačiek. Možno je to iba náhoda, ale štatistika hovorí jasnou rečou. Medzi majiteľmi psíkov je omnoho viac ľudí na riadiacich pozíciách, než medzi majiteľmi mačiek.

Majitelia mačiek majú vo svojom portfóliu také charakterové črty ako je napríklad introvertnosť, obrovskú vnímavosť voči okoliu a často aj správnu intuíciu. Okrem toho sú majitelia mačiek aj viac odvážni a kreatívnejší v práci a nakoniec musíme spomenúť aj ich vyššiu inteligenciu oproti majiteľom psíkov.

A čo ostatní?

Majitelia plazov a obojživelníkov sa javia ako samostatní ľudia, ktorí sú spoľahliví ako v práci, tak aj v súkromnom živote. A navyše majú podľa všetkého aj mimoriadne dobrý zmysel pre humor. Ako sú na tom majitelia vtákov? Tak tí sa radia medzi komunikatívnych ľudí a ich uplatnenie je okrem iného aj v oblasti umenia. A čo akvaristi? Tak medzi nimi je najvyššie percento introvertov spomedzi všetkých majiteľov zvierat. Majú však zmysel pre humor a na svet sa pozerajú omnoho optimistickejšie ako zbytok ľudstva. Ale chýba komunikatívnosť, pretože naučiť rybu rozprávať je predsa len trocha viac náročnejšie.

Tak ako? Platí niečo z toho aj na vás, alebo ste iba výnimka, ktorá potvrdzuje pravidlo?

Komentáre k článkuPridaj komentár: