Osobnosť človeka a výber zvieratka spolu súvisia

Aspoň tak tvrdia vedecké výskumy. Sedí to aj na vás?

Andrej Jakubík | 21. decembra 2016 o 18:00

Americká Humane society zvrejnila zaujimavé údaje o majiteľoch domácich zvierat v USA. Dve najväčšie skupiny milovníkov zvierat - psov a mačiek spolu neustále súperia, pretože presadzujú každý svoju voľbu. V USA je však viac ako 60% obyvateľstva v jednej domácnosti s domácim zvieratkom a až takmer 40% populácie USA tvoria ľudia, ktorí majú doma mačku, či psa.

V prirodzenosti človeka sa nachádza isté podvedomé presvedčenie o tom, že voľba druhu zvieraťa prezrádza mnoho aj o samotnom majiteľovi. Asi je to už pravidlom, že za milovníčku mačiek sa považuje osoba osamelá, depresívna a opustená a majiteľa psa ostatní vidia ako šťastného človeka. Samozrejme, je to nezmysel, ale istú úlohu pri výbere zvieratka zohráva aj osobnosť.

Dve úlohy domácich zvierat

Pri výskume, ktorý sa odohral na Miami University, v Oxforde a na Ohio Unversity si vedci všimli celkovo dve základné úlohy domácich zvierat v rodine. Zviera vplýva na naše rozhodnutia a ľudia, ktorí mali v držbe zviera robili lepšie rozhodnutia ako ľudia, ktorí boli bez zvierat. Navyše milovníci zvierat sa javili v testoch poctivejší a vykazovali aj vyššie sebavedomie.

Druhá úloha spočíva v zaplnení sociálnej medzery, ktorá ostáva v živote človeka napríklad po spoločenskom odmietnutí, prípadne v čase samoty. Zviera v tomto prípade plní doslova funkciu šíriteľa pozitívnej energie.

Majitelia mačiek a psov

Mačací ľudia sú svojím spôsobom menej spoločenskí a vyznačujú sa citlivosťou. Naproti tomu ľudia so psíkmi sú viac komunikatívni a spoločenskí. Logické tvrdenie, keďže je jasné, že v prípade psíka je nutné jeho venčenie a komunikácia s ostatnými majiteľmi psíkov. Vo všeobecnosti sa však majitelia psíkov považujú za viac pozitívne naladených ľudí, ako majitelia mačiek. Za zmienku napríklad stojí aj fakt, že majiteľom psov je omnoho menej častejšie diagnostikovaná depresia ako majiteľom mačiek. Možno je to iba náhoda, ale štatistika hovorí jasnou rečou. Medzi majiteľmi psíkov je omnoho viac ľudí na riadiacich pozíciách, než medzi majiteľmi mačiek.

Majitelia mačiek majú vo svojom portfóliu také charakterové črty ako je napríklad introvertnosť, obrovskú vnímavosť voči okoliu a často aj správnu intuíciu. Okrem toho sú majitelia mačiek aj viac odvážni a kreatívnejší v práci a nakoniec musíme spomenúť aj ich vyššiu inteligenciu oproti majiteľom psíkov.

A čo ostatní?

Majitelia plazov a obojživelníkov sa javia ako samostatní ľudia, ktorí sú spoľahliví ako v práci, tak aj v súkromnom živote. A navyše majú podľa všetkého aj mimoriadne dobrý zmysel pre humor. Ako sú na tom majitelia vtákov? Tak tí sa radia medzi komunikatívnych ľudí a ich uplatnenie je okrem iného aj v oblasti umenia. A čo akvaristi? Tak medzi nimi je najvyššie percento introvertov spomedzi všetkých majiteľov zvierat. Majú však zmysel pre humor a na svet sa pozerajú omnoho optimistickejšie ako zbytok ľudstva. Ale chýba komunikatívnosť, pretože naučiť rybu rozprávať je predsa len trocha viac náročnejšie.

Tak ako? Platí niečo z toho aj na vás, alebo ste iba výnimka, ktorá potvrdzuje pravidlo?


Pridaj komentár:

Máš registráciu na našom webe?
Prihlás sa svojim kontom na Zvieratka.Pravda.sk (ale môžeš použiť aj prezývku z Varecha.sk)
 

Nemáš zaregistrované konto? Zaregistruj sa, je to zadarmo! RegistráciaPlazy - ďalšie články

«1 2 »

Spolužitie viacerých plazov v teráriu
Plaz je veľmi špecifické zviera. Rozhodne sa o ňom nedá povedať, že je spoločenský. Dokonca v prípade hadov sa odporúča iba chov jednotlivo.

Nezvyčajné zvieratá amerických prezidentov
Tipovali by ste amerického prezidenta na psíčkara? Vedzte, že v bielom dome už pobývali papagáje, stádo oviec, aligátor a dokonca slon

Zvieratko ako vianočný darček
Zvieratko sa môže stať krásnym vianočným darčekom, ktoré získa v domácnosti svoje miesto a bude sa z neho tešiť celá rodina. Môže sa však stať aj príťažou, ktorej sa budú chcieť rodinní príslušníci čím skôr zbaviť. Na čo všetko treba myslieť?

Video: Ako prichádza na svet chameleón
Jedno z najfascinujúcejších zvierat planéty má stále svoje tajomstvá

Môže dostať korytnačka nádchu?
Korytnačky sú na respiračné ochorenia rovnako náchylné ako ľudia

Prežijú exotické zvieratá v našich podmienkach?
Ak zo zajatia utečie exotické zviera, tak to nemusí v našich podmienkach jeho automatickú smrť.

Čím kŕmiť suchozemskú korytnačku?
Nedajte na mýty a myslite na to, že korytnačka je vegetarián.

Tieto 4 veci má suchozemská korytnačka zakázané!
Koluje množstvo mýtov o tom, čo je vhodné pre suchozemskú korytnačku, ale vedzte, že mäso a vajíčka sú rozhodne krok vedľa.

Kristov jašter
S chôdzou po vode nemá bazilíšok žiadny problém. Pozrite si video.

Mäknutie panciera u korytnačky
Jedná sa o vážny problém, ktorý ohrozuje život korytnačky

Ako kŕmiť leguána?
Plazy majú vo väčšine prípadov veľmi špecifický jedálny lístok. Leguán však poteší hlavne vegetariánov.

CITES
Viete aká je legislatíva v chove ohrozených druhov živočíchov?

Netradičné zviera? Chovajte žabky
Sú nenáročné a vďačné. Vodné žabky rodu Xenopus Vás dostanú!

Felzuma madagaskarská
Krásna jašterica z Madagaskaru, ktorá nemá problém existovať dole hlavou.

Chov najjedovatejšieho hada planéty
Nenápadný had hnedej farby, ktorého vo vysokej tráve ľahko prehliadnete. Jedna dávka jeho jedu však dokáže zabiť až 100 dospelých ľudí

Chameleón a základy jeho chovu
Chameleón je všeobecne považovaný za náročné zviera. Ak však dodržíte základné pravidlá pri jeho chove, tak je opatera jednoduchá.

Seriál - Smrtiaci domáci miláčik: Kajmanka dravá
Jedna z najväčších suchozemských korytnačiek, ktorá dokáže dospelému človeku bez problémov prehryznúť ruku.

Základná výbava pre vodnú korytnačku
Vodná korytnačka je síce tvor veľmi odolný, ale ako všetko živé na planéte, aj ona, má svoje základné potreby.

Chovatelia, pozor na pesticídy a postreky!
Sú často neviditeľné. Bez zápachu a farby. Chemické látky, ktoré sa používajú v poľnohospodárstve sú jedným z najnebezpečnejších jedov pre domácich miláčikov.

Vodná korytnačka potrebuje slnko
Nedostatok slnka dokáže vytvoriť viac problémov ako sami tušíte.


«1 2 »


«1 2 »
Naše plazy (nie len hady)

Mohlo by vás zaujímať na Pravda.sk: