Obľúbené plemená mačiek

#Mačky
 
Už ste sa rozhodli, že do vášho domova pribudne nový člen – mačka. Nemáte však predstavu, aké plemeno sa k vám hodí? Inšpiráciu nájdete v tomto článku...
Michaela Brunovská | 9. apríla 2014 o 10:52
Obľúbené plemená mačiek

Pri kúpe mačky alebo kocúra si dajte záležať na výbere chovnej stanice. Preukaz pôvodu dostávajú ušľachtilé mačky, ktoré spĺňajú štandard uznaný FIFe (Medzinárodnou federáciou mačiek).

Mačiatko sa odoberá od matky v 12. týždni. Mača by v tom čase už malo byť dvakrát zaočkované a v ideálnom prípade štyri až päťkrát odčervené.

Pri jeho kúpe dostanete:

- kúpno-predajnú zmluvu,

- očkovací preukaz s čipovaním, tzv. pet passport, ktorý je vydávaný pod záštitou Európskej únie.

Ak ide o ušľachtilé plemeno, nesmie vám chýbať ani preukaz pôvodu. Ak ste príliš zaneprázdnení, skúste pouvažovať nad kúpou dospelej mačky. Vyhnete sa tak mnohým útrapám s mladými mačencami. Nemusíte sa báť, aj dospelý jedinec je učenlivý.

Aktuálny zoznam registrovaných chovných staníc na Slovensku môžete nájsť na webe Slovenského zväzu chovateľov v odbore mačky.

Výber mačacieho miláčika

Aké plemeno si vybrať? FIFe uznalo 4 hlavné skupiny: dlhosrsté, polodlhosrsté, krátkosrsté a orientálne, dohromady 43 plemien. Existujú dokonca aj bezsrsté plemená. Samostatnou kategóriou sú mačky domáce (krátkosrsté a dlhosrsté) a predbežne uznané plemená (od roku 2013 singapurská mačka). Čím dlhšiu srsť mačka má, tým si vyžaduje väčšiu starostlivosť, najmä častejšie česanie.

Dlhosrsté plemená

Dlhosrsté plemená ušľachtilých mačiek dostali kedysi pomenovanie „angorské“, dnes sa môžete stretnúť aj s označením „perzské“. Ich základným spoločným znakom je dlhá srsť, okrúhla hlava, okrúhle sovie oči, nízke široko nasadené uši. Majú kratšie nohy a kratšie zavalité telo s kratším bohato osrsteným chvostom. Dlhosrsté mačky bývajú pokojnej povahy, skôr lenivé ako pohyblivé. Svojimi pomalými rozvážnymi pohybmi pripomínajú elegantnú dámu či pána. Niektoré jedince kmérskeho a birmského plemena, ktoré majú v krvi krátkosrsté siamky, však toto pravidlo vyvracajú. Dlhosrsté plemená sú menej výbojné. Bližšie majú k ustráchanosti ako k agresivite.

Zaujímavosťou je, že na rozdiel od väčšiny mačiek, ktoré sa radi slnia, pre ne slnko nie je žiadúce. Môže im totiž poškodiť srsť, ktorá vysušením zhrubne a odfarbí sa. Slnenie je úplne nevhodné pre čierne a modré peržanky, ktorým na slnku srsť hrdzavie. Chov dlhosrstých plemien je náročnejší než v prípade krátkosrstých. Všetky dlhosrsté plemená mačiek dospievajú neskoršie, najčastejšie až po desiatom mesiaci života. Mačky majú dlhšie intervaly ruje a kocúry sú laxné na krytie.

Perzské mačky patria na Slovensku medzi najrozšírenejšie. Obľubu si u chovateľov získali svojou krásnou srsťou, inteligentnou a mierumilovnou povahou. Sú preto vhodné pre ľudí, ktorí sú pokojnejší. Za temperamentnejšie perzské plemená sa považujú mačky so striebristou, zlatou srsťou a mačky s tzv. odznakmi. Mačky s odznakmi majú predkov v siamských mačkách, čo sa prejavuje na ich živšej povahe a väčšej náklonnosti k pánovi.

Medzi perzské mačky môžeme zaradiť napr. perzské mačky čierne, biele s belasými očami, biele s oranžovými očami, modré perzské mačky, červené, krémové, dymové, striebristo priečne pásikavé, hnedo priečne pásikavé, červeno priečne pásikavé, kmérske, a iné. Toto plemeno uznáva viac ako 300 farebných variet.

Do rovnakej uznanej skupiny ako perzské mačky sú FIFe uznané aj mačky exotické, ktorých pôvod vznikol krížením dlhosrstých perzských mačiek s americkými krátkosrstými a barmskými mačkami. To sa odrazilo na ich povahe. Milujú pokoj, no sú prítulné a hravé. Na Slovensku ich chov nie je príliš rozšírený, pretože dovoz chovných jedincov je finančné náročný. Napriek tomu už u nás vznikli nejaké chovné stanice, ktoré sa chovu tohto plemena venujú.

Polodlhosrsté plemená

Medzi obľúbené polodlhosrsté plemená patrí Mainská mývalia mačka, Ragdoll či Nórska lesná. Mainská mývalia patrí do skupiny najstarších plemien, ktoré vznikli prirodzeným spôsobom. Prvé plemená boli odchované na farmách v severovýchodnej časti USA. Tradujú sa legendy, že vznikla krížením mačky domácej a medvedíka čistotného. Iné hovoria o severoamerickom rysovi. Pravdepodobne sú však potomkami amerických a perzských mačiek, ktoré na americký kontinent doviezli európski obchodníci. Zaujímavosťou je, že na rozdiel od väčšiny mačiek, má rada vodu. Je veľmi hravá, a túto vlastnosť si zachováva až do vysokého veku. Povahou je veľmi nežná, príjemná a dobrosrdečná.

Plemeno Ragdoll pochádza z Kalifornie. Jej názov môžeme doslovne preložiť ako „handrová bábiku“, čo je odvodené z jej ohybnosti a sklonu podvoliť svoj kožúšok pohladeniu. O tejto mačacej „bábike“ koluje legenda, že na vznik tohto plemena má zásluhu mačka Josephine, ktorá prežila autonehodu, a po tejto nehode sa stala veľmi dobromyseľnou. Jej mačiatka vraj zdedili jej miernu povahu. Ragdoll sa kvôli pokojnej povahe zvykne hovoriť aj „pes v mačacom kožúšku“. Povráva sa tiež, že mačky tohto plemena nikdy neškriabu. Sú vysoko odolné voči stresu. Rady sa maznajú, sú veľmi dôverčivé. Maznanie si nevyžadujú, no nemajú rady samotu. Sú zvedavé, hravé, a dobre sa znášajú s deťmi. Mláďatá Ragdollov sa rodia biele, ich odznaky sa postupne objavujú na ušiach, labkách, tvári a chvoste. Nevyžadujú zvýšenú starostlivosť, stačí ich česať raz týždenne. Uznané sú farebné variety colourpoint, bicolor a mitted. Ragdoll vás tiež upúta krásnymi veľkými oválnymi modrými očami.

Nórska lesná je polodlhosrsté huňaté plemeno. Svojou otužilosťou a dvojitým kožuchom sa plne prispôsobilo svojmu pôvodnému chladnému severskému prostrediu. Pravdepodobne vznikla krížením mačky divokej, ktorú z Veľkej Británie priviezli Vikingovia a mačky dlhosrstej. Žili voľne v lese, od čoho sa odvíja jej názov „lesná“. Má hravú, priateľskú povahu. Vyznačuje sa inteligenciou a láskou k ľuďom, ktorú si vie vynútiť. Potrebuje dostatok priestoru, keďže rada skáče a šplhá. Na Slovensku ich chov nie je príliš bežný, ale niekoľko chovných staníc je v registri už evidovaných.

Krátkosrsté plemená

Medzi typické znaky krátkosrstých plemien mačiek, ako z pomenovania vyplýva, je krátka srsť. Patria medzi najrozšírenejšie na svete. Radíme k nim všetky mačky domáce, európske a britské. Delíme ich podľa typu na hrubšie a štíhle, a podľa farieb. Všetky krátkosrsté mačky sú veľmi odolné, životaschopné, elegantného zjavu a chôdze. Spoľahlivo ničia nepríjemných hlodavcov. Keďže majú oveľa rýchlejšie psychické reakcie než dlhosrsté plemená, vyžadujú od ľudí citlivejšie zaobchádzanie. Na úpravu srsti sú menej náročné.

Medzi obľúbené krátkosrsté jedince patria mačky britské, ruské modré či barmské. Ako názov napovedá, britské mačky alebo „britky“, ako sa zvyknú označovať, majú pôvod vo Veľkej Británii. Vznikli krížením mohutných jedincov anglickej mačky domácej a perzskej mačky. V rebríčku obľúbenosti sa v Európe umiestňujú na najvyšších priečkach. Srdcia chovateľov si získali pokojnou, rozvážnou povahou. Sú samostatné, no zároveň vedia byť príjemnými spoločníkmi. Mačiatka sú typické veľmi hravou povahou, po prvom roku života sa však upokoja. Kocúry bývajú trochu menej aktívni ako mačky, ale rozdiel je minimálny. Farba ich srsti pozná rôzne variety – medzi plné farby patria modrá, čokoládová, lilavá, červená, krémová, biela, čierna, krémová.

Ruské modré mačky sú spájané s modrou krvou. Pravdepodobne žili pôvodne na cárskom dvore. Majú pokojnú povahu, ale na druhej strane sa aj rady hrajú. Od okolia si vyžadujú pohodu. Zle znášajú hluk či chaos. Preto nie sú vhodné do rodín, kde panuje takáto atmosféra. K návštevám nebývajú príliš naklonené, radšej sa niekam schovajú. So psami či inými zvieratami však vychádzajú dobre. Vhodné je, ak si zaobstaráte rovno dve ruské mačky. Modrá krv je možno príčinou ich rozmarného správania. Ak si nenájdete čas na maznanie práve vtedy, keď si ho želajú, môžu byť aj niekoľko dní urazené. Pre svoj pohodlný život nepotrebujú voľný výbeh, takže sú vhodné do bytu. Bývajú veľmi čistotné a vyžadujú pravidelný denný režim. Špeciálna starostlivosť však nie je potrebná. Stačí ich občas prečesať jemnou kefou a pravidelne hladkať. Ak si ich získate, opateru a lásku vám rady opätujú.

Barmská mačka nepochádza z Barmy, ale z Thajska. Chovajú sa dva poddruhy európske a americké, pričom americká má viac podsadené telo a kratšie nohy. Je to ideálna mačka pre začínajúcich chovateľov. Hodí sa k ľuďom, ktorí sú aktívni. Má hravú povahu, vie sa naučiť rôznym kúskom, ako napr. aportovanie. Je veľmi prítulná, nemá rada samotu. Teší sa aj z prítomnosti iných zvierat, dokonca aj psov. Chová sa vo farebných variáciách červenej, čokoládovo hnedej, korytnačinovej, lilavej a ich kombináciách.

Orientálne plemená

Do kategórie orientálnych plemien patria napr. mačky siamské. Ak ste sa rozhodli práve pre toto plemeno, rozhodne by ste nemali ostať pri kúpe iba jedného jedinca. Keďže je pre ne typická temperamentná a aktívna povaha, nemali by sa chovať o samote. Na svojho majiteľa sa dokážu citovo veľmi naviazať. Samotu či odlúčenie znášajú veľmi ťažko. Môžu byť urážlivé, tvrdohlavé. Na druhej strane vás však zahrnú láskou. Treba sa im však venovať denne. Potrebujú dostatok času a priestoru na pohyb a hru. Ak im ho nedokážete dopriať, radšej o ich chove neuvažujte. Siamky sa hodia k aktívnym, hravým ľuďom.

Chcete si kúpiť svoju prvú mačku? Poradíme: Ako si vybrať mačku?

Komentáre k článku


 • Nurka, 2. júla 2014 o 21:08
  macky su nadherne zvierata, ja mam macku z ulice je to mudra, krasna a elegantna dama. ma uz 20 rokov. mam aj psika z utulku. ahojte


 • Kristinka55, 3. júla 2014 o 19:13
  Ja som dostala moju mačičku od syna na narodeniny som rada je strašne milá a dokáže ma rozosmiať ked mi je do plaču


 • Bembo, 3. augusta 2014 o 08:58
  Som veľký mačkomil.Keď som bol malý chlapec , som túžil mať mačku,ale rodičia boli proti ,hoci moja mama bola tiež mačkomil.Keď som si založil rodinu a náš syn bol už v puberte tiež chcel mať nejaké zvieratko, aby mal spoločnosť počas našej neprítomnosti.Nakoľko psa bolo treba venčiť, a to mu bolo proti srsti,tak som navrho,že mu zoženiem mačiatka,a tak sa aj stalo.Kolegyňa mi ponúkla 2 mačacie sestry,ktoré nám robili radosť,pokiaľ nám jedna z nich nevypadla z okna.Našťastie nič sa jej nestalo,ale ušla,a vrátiť sa nechcela.Ostala nám len Micka,ktorá bola veľmi prítulná,dlávilla ma,čím vzniklo veľké puto medzi Mickou a mnou.Nakoľko náš syn sa osamostatnil,a mne Micka ostala.Skôr než odišiel mu priateľka darovala malého kocúra.Prvých 6 týždňov ho Micka bila,ale potom si zvykli na seba.Ptom prišlo to čo nikto si nepraje.Micka po 13 rokoch života dostala zápal maternice a bohužiaľ v jej veku bolo jediné východisko po konzulácii s veterinárom ju dať utratiť.Nakoľko som sa nemohol pozerať na to ako tá mačíčka trpí.Najhoršie pre mňa bolo to,že musím byť ten,čo ju musí dať utratiť,a ešte horšie že ju musím aj dôstojne pochovať.Ostal mi ešte 5 ročný kocúr Leo,ktorý je mojim miláčikom,a ešte aj môjho otca,ktorý mačky nikdy nemusel.Niekto si povie, že keď som dal utratiť Micku,však to bola len mačka,nie je to tak.Vy čo tu píšete komentáre viete pochopiť,že mačka je ako člen rodiny,a že je to úžasný tvorček,ktorý nám robí radosť,a aj keď občas niečo vymastí čo nám nie je po vôli nedokážeme sa dlho hnevať.Dnes si už ťažko viem predstaviť,že keď prídem domov,by ma neprivítal môj minitigrík Leo.Pozdravujem všetkých mačkomilov.Ahojte


 • Evanescence66, 3. decembra 2018 o 16:20
  Bembo,musiet nechat uspat milovane zvieratko,je jednym z najhorsich zazitkov v zivote..kvoli tazkej chorobe..ja som tak prisla o macicky,aj o psika..nie,nie je to "len" macka,alebo "len" pes,je to clen rodiny,ale toto chapu len milovnici zvierat,ostatni tomu nerozumeju.. :(
  Ja som Mackomilka aj Psomilka 2v1,nase psiky a macicky sa mali vzdy rady.. :)Pridaj komentár: