Obľúbené krížence psov

#Psy
 
Krížence psov sú psíkovia skrížený z viacerých plemien. Napríklad Lucasov teriér na obrázku je výsledok kríženia sealyhamského a norfolského teriéra.
kniha Plemená psov - kompletný sprievodca | 3. marca 2014 o 07:11
Obľúbené krížence psov

Krížence psov môžu mať čistokrvných rodičov odlišného plemena (výsledkom sú tzv. plánované krížence) alebo ide o náhodné kríženie rôznych plemien. Niektoré plánované krížence sú dnes veľmi obľúbené.

Cockerpoo
Foto: Elliskimoo

Cockerpoo


Zvyčajne majú bizarné mená, odvodené od mien rodičovských plemien - napríklad Cockerpoo vznikol krížením kokeršpaniela a malého pudla.

Prečo sa krížia psy?

Jedným z dôvodov tvorenia hybridných plemien je želanie spojiť žiadúce vlastnosti jedného plemená s neplznúcou, hypoalergénnou srsťou druhého. Výsledkom takého kríženia je aj veľmi populárny labradoodle, čo je zmes labradorského retrievera a pudla. Aj keď sú rodičovské plemená čistokrvné, nie je možné s istotou predpovedať, na koho sa šteňatá podajú. Napríklad každý z vrhov labradoodla je iný, pričom niektoré šteňatá zdedia kučeravú srsť po pudlovi, iné sa zas očividne viac podobajú na labradorského retrievera.

Kríženec ako oficiálne plemeno

Väčšinou teda kríženiu chýba štandardizácia, aj keď sa v niektorých prípadoch podarilo zaviesť štandard a vyšľachtiť tak nové plemeno.

Lucasov teriér
Foto: Kp34n7qy, Wikimedia (CC)

Lucasov teriér je jeden z mála krížencov, ktorý sa oficiálne uznáva ako nové plemeno.


Príkladom je Lucasov teriér, ktorý je výsledok kríženia sealyhamského a norfolského teriéra. Dnes sa však takéto plemená oficiálne uznávajú iba zriedka.

Od konca 20. storočia je zámerné kríženie dvoch vybraných plemien v snahe získať špecifické vlastnosti v podstate časté, v žiadnom prípade však nejde iba o súčasný trend.

Lurcher

Lurcher
Foto: (CC) John Hurth

Lurcher


Veď jeden z najznámejších krížencov Lurcher je známy už niekoľko storočí! Tieto psy v sebe zahŕňajú rýchlosť zrakových poľovných psov ako anglický chrt a vipet, húževnatosť teriéra a chuť pracovať, ktorú zdedil po kólií. Prípadní majitelia krížencov by mali brať do úvahy povahu a temperament oboch rodičovských plemien. Tie môžu byť veľmi rozdielne a ktorákolvek z nich môže prevládať.

Takisto je dôležité uvedomiť si požiadavky na starostlivosť a pohyb oboch rodičov. Všeobecne sa krížence považujú za inteligentnejšie ako čistokrvné plemená, ale tento predpoklad nie je podložený dôkazmi. Takisto sa predpokladá, že náhodné krížence sú zdravšie ako čistokrvné plemená, a je pravda, že sú oveľa menej náchylné na prejavy dedičných chorôb bežných pri niektorých plemenách.

Chceš vlastného psa? A nevieš si vybrať? Ako si vybrať psa?
Kniha Plemena psov Článok je z knihy Plemená psov - kompletný sprievodca z vydavateľstva IKAR

Komentáre k článku


 • Amata, 15. júna 2016 o 19:37
  pudel skrizeny s kokrom je nadherny...


 • Evanescence66, 3. decembra 2018 o 16:25
  Aj nemecky ovciak skrizeny s aljasskym malamutom je nadherny.. :)


 • Evanescence66, 3. decembra 2018 o 16:25
  Aj nemecky ovciak skrizeny s aljasskym malamutom je nadherny.. :)


 • Evanescence66, 3. decembra 2018 o 16:25
  Aj nemecky ovciak skrizeny s aljasskym malamutom je nadherny.. :)Pridaj komentár: