Noemov syndróm. Keď jedna mačka nestačí!

#Mačky
 
...jedná sa o kompulzívne hromadenie. Nie však časopisov, alebo PET fľašiek. V tomto prípade sa osoba nevie nabažiť pocitu z hromadenia zvierat.
Andrej Jakubík | 23. augusta 2018 o 09:57
Noemov syndróm. Keď jedna mačka nestačí!

Počuli ste niekedy o Noemovom syndróme? Toto pomenovanie nie je používané práve často, ale príznaky tohto ochorenia u ľudí sa dajú nájsť na každom kroku. V krátkosti sa jedná o kompulzívne hromadenie. Nie však časopisov, alebo PET fľašiek. V tomto prípade sa osoba nevie nabažiť pocitu z hromadenia zvierat.

Toto ochorenie neznamená, že majitelia zvierat ich vedome zneužívajú, či dokonca týrajú. Svoju poruchu si často ani neuvedomujú a rovnako si neuvedomujú ani riziká spojené s prechovávaním vyššieho počtu zvierat v obmedzenom priestore svojho bytu, domu, či pozemku.

- Človek trpiaci Noemovým syndrómom sa cíti byť nútený k zhromažďovaniu zvierat

- Toto správanie je dokonca návykové a vyvoláva v človeku pocit uspokojenia vždy ak príjme nové zviera.

- Človek si neuvedomuje žiadne negatívne dôsledky spolužitia množstva zvierat na obmedzenom priestore

Toto ochorenia sa často prejavuje vo vyššom veku a jeho výskyt je spojovaný so stareckou demenciou, prípadne iným degeneratívnym ochorením mozgu.

Nie každý človek, ktorý má vo svojej opatere množstvo zvierat, je postihnutý Noemovým syndrómom. Ak je o zvieratá príkladne postarané, majú pravidelné veterinárne prehliadky a sú na prvý pohľad šťastné, tak sa pokojne môže jednať iba o milovníka zvierat, ktorý je oddaný svojmu koníčku. Ak sú však zvieratá bez veterinárnej starostlivosti, majú zanedbanú stravu a nemajú ani základné hygienické návyky, tak sa pravdepodobne jedná o človeka, ktorý zvieratá hromadí za účelom uspokojenia svojho vnútorného pocitu. Osoba, ktorá hromadí zvieratá, často nedokáže pochopiť realitu a podmienky v ktorých sa zvieratá nachádzajú, považuje za vhodné, dokonca až nadštandardné.

Toto sú typické príznaky Noemovho syndrómu:

- Osoba vlastní vysoký počet zvierat na malom priestore

- Osoba často zhromažďuje aj iné veci okrem zvierat

- Osoba často nepociťuje emocionálny vzťah ku svojim zvieratám a považuje ich iba za veci

- Osoba nevidí realitu a takpovediac považuje stav za normálny

- Osoba nemá dostatok potrebnej vybavenosti pre množstvo zvierat a to dokonca aj tých základných ako je krmivo

- Na miestach, kde sa zvieratá zdržujú je množstvo exkrementov a je viditeľná zanedbaná hygiena

V tomto článku sme sa zaoberali iba človekom samotným, ale zamysleli ste sa ako to celé vidia zvieratá? Trauma, agresivita, ochorenia a ešte mnoho iného sa v podobnom prostredí vyskytuje veľmi často. O tom si už ale povieme niečo viac v nasledujúcom článku.

Komentáre k článkuPridaj komentár: