Niekoľko tipov, ako podporiť zviera v boji s rakovinou

Vojnu s ochorením musia vyhrať sami. Niekoľko bitiek však môžu vyhrať aj s naším pričinením

Andrej Jakubík | 26. januára 2017 o 15:39

Až príliš vysoké percento psíkov a mačiek trpí na následky rakoviny. Ich počet sa vplyvom dnešnej doby neustále zvyšuje a preto pribúda aj množstvo otázok o tom, ako sa dá pomôcť domácemu miláčikovi v boji s touto zákernou chorobou. Prinášame vám hneď niekoľko rád, ktoré síce nezaručujú vyliečenie, ale rozhodne to nie sú márne pokusy.

- Nevynechávajte veterinárne prehliadky. Nech sa deje čokoľvek, tak rozhodne by ste nemali so svojím psíkom, či mačičkou vynechávať veterinárne prehliadky. Je to rovnaké ako v prípade človeka. Prevencia je najlepšia liečba a ak dokážete ísť na lekársku prehliadku ako človek, tak tam určite zavítajte aj ako majiteľ zvieraťa. Prevencia totiž dokáže odhaliť množstvo problémov ešte v čase, kedy je stav veľmi nádejný.

- Zamedzujte obezite, čo je rovnako vec, ktorá platí ako u ľudí, tak aj u zvierat. Ak váhu svojho miláčika držíte na prijateľnej úrovni, tak ho zároveň ochránite od rizika cukrovky, problémov so srdcom, či s kĺbmi. Rozumné kŕmne dávky a dostatok pohybu dokážu robiť zázraky a rakovina prepukne s omnoho menšou pravdepodobnosťou ako u psíkov, ktorí trpia nadváhou.

- Zdravá a vyvážená strava je tiež základom zdravého života. Mylné je však tvrdenie, že ak sa pes kŕmi iba surovým mäsom, tak je zdravý ako ryba. Strava je omnoho komplexnejší problém a nájsť tú najviac vyváženú cestu je niekedy naozaj problém.

- Poznajte pozadie svojho plemena. Iste viete, že existujú plemená, ktoré majú k rakovine omnoho vyššiu náklonnosť ako iné, ktorých akoby sa toto ochorenie ani netýkalo. Touto náchylnosťou sa vyznačujú napríklad Nemecké doby, Rotweiler, Labrador, Nemecký ovčiak, či Boxer. A okrem toho aj mnoho iných inak populárnych plemien. K tomuto bodu je dobré spomenúť aj fakt, že často dochádza ku príbuzenskej plemenitbe, čo podstatne zvyšuje riziko rakoviny a znižuje genetickú úroveň psíka. Ak ste vlastníkom plemena, ktoré je náchylné na rakovinu, tak nikdy nevynechávajte preventívne veterinárne prehliadky.

- Dajte si záležať na dobrom domácom prostredí. Už pomerne dlhé obdobie je vedecky dokázané, že prostredie má na zdravie zvieraťa veľmi podstatný vplyv. Napríklad je vypozorovaná skutočnosť, že pes, ktorý žije v mestskom prostredí má omnoho vyššiu šancu na tumor v oblasti horných dýchacích ciest, ako psík, ktorý žije v oblasti bez smogu. A rovnako tak aj mačky majú v prípade majiteľa fajčiara omnoho vyššiu šancu na rakovinu, ako mačky, ktoré obývajú priestor s nefajčiarom.

- Predchádzanie rakovine kože je veľmi podstatná súčasť ochrany zvierat. Tento druh rakoviny totiž patrí medzi tie najčastejšie a vyberá si krutú daň. Postihnuté sú predovšetkým jedince, ktoré sa vystavujú priamemu slnečnému žiareniu nad rámec potrebného času. Oblasť nosa, uší, či dokonca viečok je veľmi citlivá a ak máme doma napríklad mačičku či psíka svetlej farby, tak je tu aj zvýšené riziko ochorenia zvaného karcinóm skvamóznych buniek, čo je zhubný nádor povrchových buniek. Slniečko je síce zdravé, ale určite nie vo vyššej koncentrácií a pre jedince, ktoré sú na slniečko citlivé.

Určite sa viac zamerajte na psíkov, ktorí majú tmavý pigment na jazyku a na vnútornej strane úst. Práve tieto psi majú totiž omnoho vyššiu náchylnosť na ústny malígny melanóm. Jedná sa o zhubný nádor z pigmentových buniek, ktorý je podobný problém ako melanóm u ľudí.

Neexistuje jeden jediný recept, ktorý by nám zaručil život domácich miláčikov bez rakoviny. Správnym prístupom však môžeme tomuto ochoreniu veľmi výrazne skomplikovať postup a zastaviť ho hneď v začiatkoch. Viete aké sú najčastejšie prvotné príznaky rakoviny o psov a mačiek? Sledujte nás aj naďalej a zistíte toho omnoho viac.


Pridaj komentár:

Máš registráciu na našom webe?
Prihlás sa svojim kontom na Zvieratka.Pravda.sk (ale môžeš použiť aj prezývku z Varecha.sk)
 

Nemáš zaregistrované konto? Zaregistruj sa, je to zadarmo! RegistráciaMačky - ďalšie články

«1 2 ...5 »

Ako vybrať prepravku pre mačku?
Správna prepravka chráni, poskytuje pocit bezpečia a samozrejme zabraňuje mačke v úteku

3 Najčastejšie kožné problémy mačiek
Problémy s pokožkou sú u mačky veľmi časté a je to jedna z najčastejších príčin návštevy veterinára

Vegetariánska strava pre mačky?
Často sa jedná o majiteľov, ktorí sú presvedčení vegetariáni a svoj postoj sa snažia vštepiť aj svojím domácim miláčikom. Čo sa teda stane ak mačka prejde na vegetariánsku stravu?

Toto ste o mačacích ušiach určite netušili!
Uši sú pre mačku veľmi dôležitý zmyslový orgán, ktorého absencia dokáže vyradiť mačku z bežného života.

Mýty o starších mačkách (1. časť)
O starších mačkách koluje množstvo mýtov, ktoré ich posúvajú na druhú koľaj, aj napriek tomu, že na nich nie je ani smietka pravdy

Najčastejšie genetické poruchy u mačiek (2. časť)
Genetické problémy sa nemusia nikdy prejaviť, ale niekedy postačuje iba malý náznak nepohodlia a genetická výbava mačičky sa začne naplno ozývať

Najčastejšie genetické poruchy u mačiek (1. časť)
Genetické ochorenia, ktoré sa vyskytujú u mačiek sa v poslednom období neustále rozširujú a zasahujú do života ako čistokrvných mačiek, tak aj tým bez papierom

Mýty o starších mačkách (2. časť)
Pokračujeme ďalšou porciou mýtov, ktoré sa tradujú o mačkách skôr narodených.

Top zaujímavosti o novonarodených mačiatkach (2. časť)
Pokračujeme druhou porciou faktov zo života mačiatok.

7 faktov o mačacej droge menom Kocúrnik obyčajný
Celosvetovo známa rastlina, ktorá zlomí takmer každú mačku

Top zaujímavosti o novonarodených mačiatkach (1. časť)
Od prvej chvíle, kedy prišli na svet, sú v podstate fascinujúce a dokážu na seba strhnúť pozornosť celého okolia.

Mačacie súboje a prečo si zachovať chladnú hlavu
Dôvodov súboja môže byť hneď niekoľko a mačka v tom môže byť dokonca celkom nevinne

10 faktov o besnote, ktoré by ste mali vedieť
Svetová zdravotnícka organizácia považuje besnotu za veľmi vážny problém a odhaduje sa, že na jej následky ročne zomiera približne 55 tisíc ľudí.

Ako správne kúpať mačiatko
Často je kúpeľ takmer jedinou možnosťou, ako udržať mačiatko v čistote a vyhnúť sa nepríjemným kožným ochoreniam

Jarné nebezpečenstvá, ktoré striehnu na každého psa a mačku (4. časť)
Aj navonok obyčajná kaluž vody znamená pre psa potenciálne nebezpečenstvo, ktoré musí jeho majiteľ predvídať

Jarné nebezpečenstvá, ktoré striehnu na každého psa a mačku (3. časť)
Jarné nebezpečenstvá by mal ovládať každý majiteľ psa, či mačky. Verte, či nie, ale dokáže to zachraňovať nevinné zvieracie životy

Jarné nebezpečenstvá, ktoré striehnu na každého psa a mačku (2. časť)
A sme tu opäť s ďalšou porciou problémov, ktoré majú spoločného menovateľa v podobe jarných mesiacov.

Paradentóza u mačiek
Ako paradentózu odhaliť a ako spozorovať prvé malé príznaky v čase, keď je možné ochorenie chrupu mačky vyliečiť bez trvalých následkov?

Jarné nebezpečenstvá, ktoré striehnu na každého psa a mačku (1. časť)
O mnohých ste vedeli, alebo aspoň tušili, ale niektoré budú pre Vás novinkou

Najčastejšie chyby v prevencií proti blchám a kliešťom. Robíte ich aj vy?
Poznáte najčastejšie chyby, ktoré majitelia psov a mačiek robia pri prevencií proti vonkajším parazitom?


«1 2 ...5 »

Naše mačky a kocúri...

Mohlo by vás zaujímať na Pravda.sk: