Niekoľko nebezpečných vecí, ktoré číhajú na vaše zviera v aute

Pes, mačka či iné zviera je členom rodiny a preto je často ako člen zapájaný do spoločných aktivít, čo zahŕňa aj cestovanie v aute. Viete o všetkých nebezpečenstvách, ktoré hrozia vášmu zvieraťu pri cestovaní autom?

Andrej Jakubík | 17. marca 2017 o 10:00

Prinášame Vám niekoľko príkladov toho, že riziká pri cestovaní nikdy netreba podceňovať. Vždy sa totiž prejavia v tom najmenej vhodnom a nestráženom okamihu.

Vodič sa pripúta, pretože mu to prikazuje vyhláška a samozrejme je táto povinnosť aj sankcionovaná políciou. Ale myslíte aj na zviera? Dnes už existujú bezpečnostné pásy aj pre psa, či mačku a menšie zvieratá by sa samozrejme mali vždy prepravovať v prepravke, takže z toho vyplýva jedna podstatná povinnosť predovšetkým pre vodiča - majiteľa zvieraťa. Pri nehode auta je potom omnoho menej pravdepodobné, že sa zviera zraní pri nekontrolovateľnom vymrštení v priestore auta.

Dbajte na to, aby auto nebolo odpadkový kôš. Žuvačka, hrozienka, čokoláda, čipsy a mnoho iného jedla sa zakotúľa na podlahu auta a tam ich môže kedykoľvek skonzumovať pes či mačka a problém je na svete. Majitelia zvieratiek by jednoducho v aute nemali konzumovať potraviny toxické pre zvieratá. Pre malé plemeno psíka je rizikových už niekoľko bobuliek sušených hrozienok.

Medzi najčastejšie zlomeniny, ktoré veterinárni lekári riešia sú aj fraktúry spôsobené zvieratám pri zatváraní dverí na aute. Predovšetkým deti zatvárajú dvere, bez toho aby sa presvedčili, či v nebezpečnom priestore nie je pes so svojou labkou. Zvyk, pri ktorom vždy skontrolujete okolie dverí pri ich zatváraní je dobré si osvojiť čo najskôr. Dokáže totiž predísť mnohým problémom.

Otvorené okno predstavuje hneď niekoľko problémov a nebezpečných situácií. Mnoho majiteľov psíkov nechá otvorené okno psíkovi aj napriek tomu, že nie je pripútaný a môže tak kedykoľvek vyskočiť z idúceho vozidla. Postačí ak vonku zazrie veveričku, iného psa, či mačku, alebo zacíti pach, ktorý ho veľmi zaujme a vedzte, že pes si neuvedomuje rýchlosť auta a následky svojho konania. Preto je zodpovednosť na jeho majiteľovi, aby urobil všetky rozumné preventívne kroky.

Pri otvorenom okne ešte zostaneme a síce aj v prípade, že je psík zaistený proti vyskočeniu z vozidla, tak tu často dochádza k nepríjemnému problému podráždenia očí. Silný prúd vzduchu, ktorý sa dostane psíkovi cez otvorené okno do oka, mu dokáže veľmi nepríjemne podráždiť sliznicu oka. Okrem toho vzduchom lietajú aj nečistoty, prach a mnoho iných cudzích predmetov, ktoré dokážu poškriabať oko, alebo v ňom dokonca uviaznuť a spôsobiť napríklad zápal.

Zviera, rovnako ako dieťa, by nemalo cestovať na prednom sedadle z dôvodu možnej aktivácie airbagu a následného poranenia. Uvedomte si, že konštrukcia auta zodpovedá potrebám človeka a nie je vyrobená pre potreby zvieraťa. Rovnako tak by ste mali dávať pozor aj na popolník a v prípade, že ste fajčiarom, tak by ste rozhodne nemali fajčiť počas toho, keď je zviera v aute. O svojom zdraví si rozhodujete sami, ale nikdy nerozhodujte neuvážene o zdraví svojho zvieraťa. Pasívne fajčenie je totiž tichým zabijakom domácich zvierat a ročne si vyžiada tisícky nevinných obetí.

A samozrejme nesmieme zabúdať ani na časté hlúpe správanie mnohých vodičov, ktoré spočíva v ponechaní zvieraťa v aute bez dozoru pred nákupným centrom. Tento najvyšší prejav neznalosti potrieb psíka (pes je najčastejšia obeť takéhoto konania) sa podpisuje pod tisícky zbytočných úmrtí ročne. Či už je to vplyvom extrémneho tepla, alebo inej komplikácie na ktorú samotný pes nevie reagovať, tak by si mal každý majiteľ psa uvedomiť, že sa podobné veci rozhodne nerobia a dali by sa prirovnať k opusteniu 6 ročného dieťaťa.

Pes a auto je kombinácia, ktorá väčšinou funguje bez problémov a spoľahlivo. Je však dobré predvídať a učiť sa na skúsenostiach druhých, pretože niekedy by vás ani vo sne nenapadlo, čo všetko hrozí zvieraťu pri cestovaní autom a aké školácke chyby dokážu spraviť ľudia, ktorí nemyslia o krok dopredu pred vlastným zvieraťom.


Pridaj komentár:

Máš registráciu na našom webe?
Prihlás sa svojim kontom na Zvieratka.Pravda.sk (ale môžeš použiť aj prezývku z Varecha.sk)
 

Nemáš zaregistrované konto? Zaregistruj sa, je to zadarmo! RegistráciaMačky - ďalšie články

«1 2 ...5 »

Ako vybrať prepravku pre mačku?
Správna prepravka chráni, poskytuje pocit bezpečia a samozrejme zabraňuje mačke v úteku

3 Najčastejšie kožné problémy mačiek
Problémy s pokožkou sú u mačky veľmi časté a je to jedna z najčastejších príčin návštevy veterinára

Vegetariánska strava pre mačky?
Často sa jedná o majiteľov, ktorí sú presvedčení vegetariáni a svoj postoj sa snažia vštepiť aj svojím domácim miláčikom. Čo sa teda stane ak mačka prejde na vegetariánsku stravu?

Toto ste o mačacích ušiach určite netušili!
Uši sú pre mačku veľmi dôležitý zmyslový orgán, ktorého absencia dokáže vyradiť mačku z bežného života.

Mýty o starších mačkách (1. časť)
O starších mačkách koluje množstvo mýtov, ktoré ich posúvajú na druhú koľaj, aj napriek tomu, že na nich nie je ani smietka pravdy

Najčastejšie genetické poruchy u mačiek (2. časť)
Genetické problémy sa nemusia nikdy prejaviť, ale niekedy postačuje iba malý náznak nepohodlia a genetická výbava mačičky sa začne naplno ozývať

Najčastejšie genetické poruchy u mačiek (1. časť)
Genetické ochorenia, ktoré sa vyskytujú u mačiek sa v poslednom období neustále rozširujú a zasahujú do života ako čistokrvných mačiek, tak aj tým bez papierom

Mýty o starších mačkách (2. časť)
Pokračujeme ďalšou porciou mýtov, ktoré sa tradujú o mačkách skôr narodených.

Top zaujímavosti o novonarodených mačiatkach (2. časť)
Pokračujeme druhou porciou faktov zo života mačiatok.

7 faktov o mačacej droge menom Kocúrnik obyčajný
Celosvetovo známa rastlina, ktorá zlomí takmer každú mačku

Top zaujímavosti o novonarodených mačiatkach (1. časť)
Od prvej chvíle, kedy prišli na svet, sú v podstate fascinujúce a dokážu na seba strhnúť pozornosť celého okolia.

Mačacie súboje a prečo si zachovať chladnú hlavu
Dôvodov súboja môže byť hneď niekoľko a mačka v tom môže byť dokonca celkom nevinne

10 faktov o besnote, ktoré by ste mali vedieť
Svetová zdravotnícka organizácia považuje besnotu za veľmi vážny problém a odhaduje sa, že na jej následky ročne zomiera približne 55 tisíc ľudí.

Ako správne kúpať mačiatko
Často je kúpeľ takmer jedinou možnosťou, ako udržať mačiatko v čistote a vyhnúť sa nepríjemným kožným ochoreniam

Jarné nebezpečenstvá, ktoré striehnu na každého psa a mačku (4. časť)
Aj navonok obyčajná kaluž vody znamená pre psa potenciálne nebezpečenstvo, ktoré musí jeho majiteľ predvídať

Jarné nebezpečenstvá, ktoré striehnu na každého psa a mačku (3. časť)
Jarné nebezpečenstvá by mal ovládať každý majiteľ psa, či mačky. Verte, či nie, ale dokáže to zachraňovať nevinné zvieracie životy

Jarné nebezpečenstvá, ktoré striehnu na každého psa a mačku (2. časť)
A sme tu opäť s ďalšou porciou problémov, ktoré majú spoločného menovateľa v podobe jarných mesiacov.

Paradentóza u mačiek
Ako paradentózu odhaliť a ako spozorovať prvé malé príznaky v čase, keď je možné ochorenie chrupu mačky vyliečiť bez trvalých následkov?

Jarné nebezpečenstvá, ktoré striehnu na každého psa a mačku (1. časť)
O mnohých ste vedeli, alebo aspoň tušili, ale niektoré budú pre Vás novinkou

Najčastejšie chyby v prevencií proti blchám a kliešťom. Robíte ich aj vy?
Poznáte najčastejšie chyby, ktoré majitelia psov a mačiek robia pri prevencií proti vonkajším parazitom?


«1 2 ...5 »


«1 2 ...5 »
Naše mačky a kocúri...

Mohlo by vás zaujímať na Pravda.sk: