Nezvyčajné zvieratá amerických prezidentov

#Iné zvieratá
 
Tipovali by ste amerického prezidenta na psíčkara? Vedzte, že v bielom dome už pobývali papagáje, stádo oviec, aligátor a dokonca slon
Andrej Jakubík | 10. februára 2017 o 11:00
Nezvyčajné zvieratá amerických prezidentov

V dejinách Spojených štátov amerických sa v Bielom dome vystriedalo približne 200 domácich zvierat, ktoré boli členmi prezidentskej rodiny. Klasický pes sa síce vyskytuje vo väčšine prípadov, ale aj tu sa nájdu isté výnimky a nie každý prezident USA sa obmedzil iba na klasiku. Začíname od toho prvého prezidenta.

George Washington (1789-1797) a James Madison (1809-1817) mali spoločného domáceho miláčika. Bol ním papagáj a tomuto zvieratku holdovali práve ich manželky Martha a Dolly. Hneď prvý prezident bol teda výnimka. Nasleduje prezident Thomas Jefferson (1801-1809), ktorý bol hrdým majiteľom malého drozda. Drozd je málo známy inteligent ríše zvierat, ale pri bežnej prechádzke si ho skoro ani nevšimneme. Potom je tu John Quincy Adams (1825-1829), ktorý v bielom dome choval pravdepodobne najnebezpečnejšie zviera. Bol to aligátor, ktorého prezident dostal ako dar od Markíza de Lafayette. Ako sa hovorí "darovanému aligátorovi na zuby nepozeraj".

Ani prvá dáma Louisa Adams nebola milovníčka psíkov. Ako domácich miláčikov mala v Bielom dome larvy priadky morušovej. Prezident William Henry Harrison, bol síce vo svojej funkcií iba jeden mesiac, ale v čase jeho prezidentovania sa v Bielom dome objavila koza menom Billy a krava s menom Durham. Prezident Harrison bol aj prvým prezidentom USA, ktorý zomrel počas funkčného obdobia. James Buchanan (1857-1861) ako prezident však zašiel najďalej a v Bielom dome počas jeho mandátu pobývalo dokonca stádo slonov, ktoré boli poslané zo Siamu ako dar od tamojšieho kráľa. Okrem toho mal prezident aj pár Orliaka bielohlavého a svojho verného Novofunlandského psíka.

Potom tu máme prezidenta Rutherforda Hayesa (1877-1881), ktorý sa považuje doslova za priekopníka, pretože ako prvý človek v Amerika vlastnil siamské mačky, ktoré sa v tej dobe považovali za niečo mimoriadne exotické. Okrem toho vlastnil aj kravy, kozy, kanáriky, drozdy a mnoho iných zvierat. Skutočný milovník zvierat však bol Theodore Roosevelt (1901-1909), ktorý vlastnil hady, jazveca, leva, hyeny, zebru, a dokonca aj päť medveďov. K tomu si ešte pripočítajte bežné zvieratá ako boli psy, mačky, kone, vtáky, potkany a morčatá. To robí z prezidenta Roosevelta zároveň aj majiteľa zoo.

Napríklad prezident Woodrow Wilson (1913-1921) však spojil príjemné s užitočným a na trávniku pre Bielym domom sa objavilo stádo oviec, ktoré si takto hravo poradili s trávnikom. Tento systém sa na mnohých miestach používa dodnes ako prirodzená kosačka. A posledným v našom prehľade je Calvin Coolidge (1923-1929), ktorý vlastnil množstvo psích plemien a okrem toho mal v opatere papagáje, rôzne druhy vtákov, Rysa, Kenguru, medveďa a dokonca aj trpasličieho hrocha.

Oproti týmto prezidentom sa javia hlavy štátu ako Bush, Clinton a Obama ako veľmi konzervatívni ľudia. Necháme sa prekvapiť, čo nám prinesie do Bieleho domu prezident Donald Trump.

Komentáre k článkuPridaj komentár: