Netradičné zviera? Rak v akváriu

#Iné zvieratá
 
Toto krásne a zaujímavé zviera si získava čoraz väčšiu priazeň chovateľov aj gurmánov. Miluje totiž hot-dog.
Andrej Jakubík | 27. januára 2016 o 06:00
Netradičné zviera? Rak v akváriu

Rak patrí medzi kôrovce a ich zástupcov nájdeme s malými výnimkami na celej planéte. Zaujímavosťou je fakt, že napríklad v takej Afrike by ste raka hľadali márne. Čierny kontinent totiž nemá ani jedného zástupcu v tejto skupine zvierat, podobne ako Antarktída.

Čo rak potrebuje?

Chov rakov je mimoriadne starý a dokonca sa hovorí o tom, že je starší ako chov rýb. O podmienkach, ktoré musia panovať v akváriu sa toho teda vie veľmi veľa. V prvom rade rak miluje úkryty a väčšiu časť dňa je ukrytý na svojom obľúbenom mieste, pod kameňom, koreňom alebo v inom prirodzenom a umelom úkryte. Nie je to zviera plaché, ale opatrné. Von vychádza iba za potravou a na prieskum svojho teritória, ktoré si neustále stráži a obhajuje vo vzájomných súbojoch. Prílišné osvetlenie mu prekáža a preto by sme mali zvážiť aj tlmené svetlo, ktoré ho nebude príliš stresovať. Vo voľnej prírode totiž rak obýva predovšetkým dno, kde je prirodzeného svetla veľmi málo a podobných podmienok sa dožaduje aj pri chove v zajatí.

Rastliny a ryby?

V prítomnosti raka by sme mali veľmi starostlivo zvážiť ostatné osadenstvo akvária a to predovšetkým pre bezpečnosť rýb, ktoré sa hlavne v nočných hodinách stávajú obeťou hladných klepiet. Pokiaľ je rak pomerne malý, tak nemusí nastať žiadny problém, ale ak dorastie do veľkosti, kedy začína aj aktívne loviť a nie iba zbierať potravu, ktorú nájde na dne, tak môže nastať konflikt záujmov. Najohrozenejšie druhy rýb sú ťažkopádne závojnaté formy karasa a ryby s dlhými plutvami, ktoré nedokážu razantne utiecť. Podobne sú na tom aj rastliny. Rak ich k akváriu vyhrabáva a z časti aj požiera. Týmto bagrovaním sa rastliny ničia a prestávajú rásť aj vplyvom slabého osvetlenia. Ideálna voľba rastlín do akvária s rakom, sú plávajúce druhy, ktoré nemajú pevný koreňa a voľne sa vznášajú na hladine. Týmto vytvárajú aj dokonalé prírodné prostredie s tienistými miestami. Vhodné sú druhy ako napríklad Pistia, Riccia a pod.

Čím raka kŕmime?

Rak je veľmi nenáročný stravník, ale je potrebné dodržať niekoľko zásad. Jeho strava musí byť bohatá na vápnik, ktorý tvorí základ jeho obrneného tela. Jeho pancier sa neustále vyvíja a preto je potrebné dodávať skutočne veľa výživnej potravy. Granule a suchá potrava by mali byť podávané iba ako doplnok. Ideálne je rybie mäso (fileta), ktoré voľne položíme na dno akvária a sledujeme ako sa ju rak okamžite vydá hľadať. Má totiž veľmi citlivé receptory, ktoré mu vždy povedia ak sa vo vode v jeho blízkosti nachádza potrava. Okrem toho môžeme menej často použiť aj kuracie mäso a hovädzie srdce. Rak je nenáročný a známy je dokonca aj tým, že si rád pochutná na bežnom párku, ktorý mu samozrejme môžeme podať iba veľmi vzácne.

Stratil som nohu, ale nevadí

Nevadí, pretože ak rak stratí jednu zo svojich končatín, tak mu za niekoľko týždňov úplne dorastie. A to isté samozrejme platí aj v prípade klepeta. Rak prichádza o časti svojich končatín z rôznych dôvodov a najčastejšie je to v prípade súbojov, ktoré medzi sebou zvádzajú predovšetkým samčekovia pri obrane svojho teritória. Ale stať sa môže aj to, že končatina sa pricvikne medzi dva kamene a rak ju stratí.

Po súbojoch nie je výnimočné ak máte v akváriu raka, ktorému ostali iba dve končatiny. Pri dobrej strave tento handicap rýchlo zmizne.

Pri prezliekaní potrebuje súkromie

Rak rastie skokovito, čo znamená, že ak sa zvlečie, tak o kúsok narastie. po zvleku je však veľmi zraniteľný a potrebuje ochranu svojej jaskyne. V tomto čase sa totiž môže stať obeťou útoku ryby alebo iného raka. Preto dbajte na to, aby boli v akváriu vo veľkom počte rôzne úkryty a prístrešky, kde nájde rak útočisko počas svojho obdobia zraniteľnosti. A nerobte paniku ak ho niekoľko dní neuvidíte, pretože rak počas tejto fázy až do úplného spevnenia svojho panciera nevychádza z úkrytu.

O tom ako raka rozmnožiť si povieme nabudúce. Nie je to ťažké, ale musíme myslieť na všetko. Vrátane kanibalizmu!

Komentáre k článkuPridaj komentár: