Netradičné zviera? Chovajte žabky

#Iné zvieratá
 
Sú nenáročné a vďačné. Vodné žabky rodu Xenopus Vás dostanú!
Andrej Jakubík | 15. novembra 2015 o 10:46
Netradičné zviera? Chovajte žabky

Africké žabky rodu Xenopus, ktoré poznáme aj pod slovenským názvom Drápatky, sú v povinnej ponuke zverimexov už dlhé desaťročia. Ak im dáte dostatok priestoru, kvalitnú stravu, teplotu vody a správne pH, tak sa určite stanú ozdobou každého akvária.

Afričanky

Ich areál výskytu je od subsaharskej Afriky až po južné časti čierneho kontinentu. Je to invázny druh, ktorý už stihol doplávať aj do severnej Ameriky a aj do niektorých štátov južnej Európy. Tento ich široký záber výskytu je iba znakom toho, že sú veľmi prispôsobivé.

Hodia sa k rybám?

V podstate je odpoveď áno, ale musíme ich umiestňovať do spoločnosti mierumilovných druhov, ktoré majú radi pokoj. A samozrejme je potrebné zdôrazniť, že sa nehodia k rybám ako sú napríklad mnohé druhy dravých cichlíd, aj napriek tomu že pochádzajú z rovnakých biotopov. Sú veľmi pažravé a dravé, preto sa nehodia ani k menším druhom rýb, ktoré budú po čase považovať za potravu.

Bezzubé dravce

Tieto drobné druhy žiab sa vyznačujú spoločným znakom, ktorým je absencia zubov. Svoju potravu trhajú na drobnejšie kúsky práve pazúrmi na svojich nohách. Sústo si uchopia do úst a potom sa ho snažia rozkúskovať trhaním, podobne ako napríklad korytnačky. Ako potrava sú vhodné napríklad dážďovky, červy rodu tubifex, patentka a kúsky rybieho mäsa. V divokej prírode sú tieto žaby typickými mrchožrútmi. Zastávajú funkciu čističov, ktorí sú dôležitou súčasťou udržania biologickej rovnováhy.

Rozmnožovanie nie je problém

Samička býva spravidla o približne 20% väčšia ako samček. Zaujímavosťou je, že rozmnožovanie prepukne v prípade zníženia teploty na približne 15 stupňov Celzia, čo je pri zvieratách zvláštnosťou. V podstate to simuluje nástup obdobia dažďov, ktoré je sprevádzané dostatkom potravy pre potomstvo. Samička kladie približne 1000 vajíčok o ktoré sa nie je potrebné starať. Liahnutie nastáva za približne 3 dni a dôležité je kŕmenie. Musíme mať v zálohe sušenú žihľavu, ktorú nadrvíme a použijeme ako krmivo. Postupne sa dá prejsť na žiabronôžku soľnú a cyklopa. Rastú veľmi rýchlo a úplne dospievajú do približne desiatich mesiacov.

Zaujímavosti na záver

Táto malá žabka sa dožíva vo voľnej prírode až 15 rokov, ale v zajatí je to niekedy aj 30 rokov, čo je na zviera podobných rozmerov, doslova unikát. Samčeky sa samičkám dvoria aj hlasovo. Pod vodou vydávajú zvuky podobné zvukom, ktoré vydáva cvrček. V Afrike sa tieto druhy žiab často používajú aj na konzumáciu miestnymi obyvateľmi, pretože ich telo je výborným zdrojom bielkovín a zároveň je považované za afrodiziakum a liek na neplodnosť. V tomto smere však dochádza často ku otravám, ktoré spôsobujú cudzopasníky žijúce v ich telách. V ich tele sa okrem iného často nachádza aj látka zvaná cantharidin, ktorá spôsobuje poleptanie sliznice a steny žalúdka. Do tela žaby sa dostane konzumáciou niektorých druhov hmyzu.

Komentáre k článkuPridaj komentár: