Netradičné zviera? Chovajte vodného lastúrnika

#Iné zvieratá
 
Zaujímavý obyvateľ akvária, ktorý žije hlavne nočným životom
Andrej Jakubík | 8. augusta 2016 o 16:14
Netradičné zviera? Chovajte vodného lastúrnika

Lastúrnik rozhodne nepatrí do skupiny bežných domácich maznáčikov, ktorí sa nechajú pohladkať, aportujú a prinesú noviny. Ako zástupcu vodných druhov si predstavíme druh známy ako Corbicula fluminea, ktorý pochádza z Ázie a postupne sa dostáva do akvárií po celom svete. Čím je tak výnimočný?

Skôr ako ryby

Chov lastúrnikov je starší ako chov rýb. Nevyžadujú špeciálne podmienky a preto sa ešte pred nástupom chovu rýb, chovali mušle ako zdroj potravy a neskôr aj perál. Chov mnohých druhov sa tak zachoval až dodnes. Tento druh je však druhom inváznym a teda sa dostáva spod kontroly práve jeho rozšírenie do častí sveta, kde by sa vyskytovať rozhodne nemal. Takto sa dostal dokonca až do severnej Ameriky, kam si ho priniesli prisťahovalci z Ázie ako zdroj potravy. Nedopatrením sa dostal do voľnej prírody a prežil. Rozširuje sa smerom na juh, pokiaľ nenarazí na teplotnú hranicu v štáte Kalifornia, ktorá jeho rozširovanie zastavila. Vyššia teplotu mu totiž nevyhovuje.

Zlatá mušľa

Jej prezývka je aj zlatá mušľa a hodí sa ako na chov akváriu, tak aj v záhradnom jazierku, kde dokonca prosperuje oveľa lepšie z dôvodu väčšieho prísunu potravy v podobe fytoplanktónu. Práve riasi sú jej hlavnou zložkou potravy. Veľmi efektívne filtruje vodu a zachytáva všetky stopy zeleného krmiva. Preukazuje tak veľkú pomoc v boji zo zakalenou "zelenou" vodou. Rastie však pomaly a pokiaľ dosiahne dospelosť, tak to trvá približne 4 roky, ale na druhej strane je impozantná jej schopnosť raketového rozmnožovania.

Milióny

To, čo teší akvaristov a chovateľov je práve schopnosť tohto lastúrnika, raketovo sa množiť. Je tu však aj druhá stránka veci, ktorá hovorí o tom, že masívne premnoženie je niekedy takých rozmerov, že dochádza k upchávaniu priehradných turbín. Jedna jediná mušľa totiž dokáže naraz vypustiť až 2000 vajíčok, čo by nebolo až tak vysoké číslo, ale toto je schopná zopakovať za svoj život aj viac ako 100,000 krát. To z nej robí veľmi nebezpečný invázny stroj. Za krátku dobu tak dokáže pohltiť veľké územie. Čo by inému tvorovi trvalo roky, zvládne "zlatá mušľa" v priebehu niekoľkých mesiacov.

Aj napriek tomu, že sa jedná o invázny druh, ktorý je možné nájsť už aj v niektorých častiach Dunaja, tak jej to neuberá na popularite medzi akvaristami, ktorí ocenia jej prednosti v podobe filtrovania vody, prerývania dna a odbúravania zvyškov potravy, ktorá vo vode ostáva po rybách. A navyše, je tu ešte aj iná vlastnosť. Vo svojej domovine zrejme mnohým tak pripomínala zlaté mince, že ju začali nazývať aj mušľou šťastia. A jej prítomnosť vraj skutočne prináša ako šťastie, tak aj peniaze.

Komentáre k článkuPridaj komentár: