Necháte sa od psa olízať na tvár? Nerobte to!

#Psy
 
Znie to až nezmyselne, ale to čo považujeme za samozrejmosť sa niekedy premení na vážne zdravotné komplikácie, ba dokonca až na smrť.
Andrej Jakubík | 6. januára 2018 o 08:00
Necháte sa od psa olízať na tvár? Nerobte to!

Oblízanie tváre od psa, či mačky je často bežnou súčasťou života s domácim miláčikom, ktorý nám týmto sebe vlastným spôsobom naznačuje svoju oddanosť a lásku. Okolo papule psa koluje mnoho mýtov, ktoré nie sú založené na pravde a preto sa síce zriedka, ale predsa vyskytnú prípady prenosu ochorení a parazitov, ktoré by ste vo svojom tele rozhodne nechceli mať.

Čistejšie ako tie ľudské? Zabudnite!

Jeden z mnohých mýtov, ktorý koluje medzi majiteľmi psov je ten, že ústna dutina psa je dokonca omnoho čistejšia ako tá ľudská. Mnoho vedcov, odborníkov, zverolekárov, lekárov a dokonca aj úplných laikov už prišlo k záveru, že to rozhodne nie je pravda. Vedecký tím profesora Johna Oxforda z univerzity Queen Mary v Londýne už dávnejšie varoval, že baktérie zo psa, sa cez jeho ústnu dutinu dostanú až do tela samotného majiteľa. Väčšina z nich je v podstate neškodná a ich prítomnosť si ani nevšimneme, ale existujú druhy, ktoré sú mimoriadne silné a ich útok na telo človeka znamená vážne zdravotné komplikácie, amputácie končatín a dokonca aj smrť. Nie je to tak dávno, čo medializovaný prípad napadnutia podobným druhom baktérie práve zo psa prebehol médiami, ale nejde iba o ojedinelý výskyt. Podobných prípadov omnoho viac ako by sa na prvý pohľad zdalo.

Capnocytophaga Canimorsus

Práve tento druh baktérie, ktorý žije v slinách psa sa podpisuje pod väčšinu prípadov, ktoré skončili pre majiteľa psa veľmi bolestivo, či dokonca tragicky. Pes trávi takmer polovicu svojho života tým, že svoj nos a jazyk pchá na miesto, ktoré práve nevoňajú čistotou a preto je výskyt týchto baktérií v ich slinách veľmi častý. Dokonca túto baktériu nájdeme aj na hračkách, v pelechu, na vôdzke, či náhubku a na všetkých ostatných veciach, ktoré prichádzajú do kontaktu so slinami psa. Táto baktéria má v sebe obrovskú moc vyvolať sepsu (septikémia, ľud. otrava krvi), kedy sa z ložiska zažne do tela človeka vyplavovať obrovské množstvo patogénov, ktoré nie je schopné imunitný systém lokalizovať a zneškodniť. Pri neliečení tohto stavu nastáva septický šok a nakoniec zlyhanie vnútorných orgánov a smrť.

Ochorenie, ktoré je vyvolané baktériou C. canimorsus sa spočiatku prejavuje ako nenápadné príznaky chrípkového ochorenia a teda bolesť svalov, únava, zimnica a zvýšená teplota. Vážne príznaky nastupujú až v čase, kedy je ochorenie v plnej sile a preto často dochádza k amputáciám končatín, ktoré sa stali obeťou baktérie a nebolo možné ich zachrániť bez toho, aby nebol ohrozený život človeka.

Prítomnosť C. canimorsus v tele psa sa dá badať na základe niektorých príznakov, ako je napríklad vypadávanie srsti, tvorba lupín, prípadne sa na pokožke psa začnú vytvárať tmavé škvrny. Toto je jeden z dôvodov, pre ktorý by sme pravidelnú návštevu veterinára rozhodne nemali zanedbať.

A samozrejme musíme zdôrazniť aj fakt, že deti sú na toto ochorenie omnoho viac náchylnejšie ako dospelí ľudia, ktorí už majú vo svojom imunitnom systéme vyššiu silu. Ale ani tá im nezaručuje imunitu.

Komentáre k článkuPridaj komentár: