Nebezpečné plesne ohrozujú vaše domáce zvieratká

#Ryby
 
Takmer po celý rok sa pomerne často stretávame s problémom plesní v krmive. Jednou z plesní, ktoré môžu spôsobiť veľké problémy je parazitická pleseň Aspergilus flavus.
Andrej Jakubík | 31. mája 2015 o 17:42
Nebezpečné plesne ohrozujú vaše domáce zvieratká

Ochorenie, ktoré sa následne prejaví sa nazýva aflatoxikóza. Táto choroba nie je v chove papagájov a rýb častá, ale postihuje všetky druhy bez rozdielu druhu, veľkosti, pohlavia a veku.

Pôvodcom tohto ochorenia je pleseň A. flavus, prípadne A. parasiticus. Táto pleseň je často krát prítomná v krmive, pričom svojím vplyvom na vnútorné orgány hydiny vyvoláva nepríjemné ochorenie. Plesne tohto rodu vylučujú do prostredia látku, ktorej hovoríme Aflatoxín. Poznáme množstvo druhov Aflatoxínov ako napríklad B1, B2, G1, G2. Ich označenie má pôvod v ich nerovnakom sfarbení pod UV svetlom. B1 a B2 sa sfarbujú do modra (blue) a naopak G1 a G2 sa zasa sfarbujú do zeleno žlta (green).

Aflatoxín sa radí medzi hepatotoxíny, prípadne hepatokarcinogény, teda je zrejmé, že zasahujú predovšetkým pečeň.

Toto ochorenie bolo diagnostikované prvýkrát na začiatku 60-tych rokov v Anglicku. V tej dobe zahynulo na následky požitia Aflatoxínu asi 100.000 moriek. Choroba dostala pomenovanie X, pretože v tej dobe sa nevedelo o pôvodcovi a ani o spojitosti medzi týmto ochorením a podávaným krmivom. Až neskôr sa na základe pokusov zistilo, že ochorenie je zapríčinené látkou, ktorú vylučujú plesne rodu Aspergillus. Ten sa do tela zvierat v tej dobe dostal spolu s nakazenou arašidovou múkou z Brazílie. Od tej doby je toto ochorenie prísne kontrolované a všetky krmivá musia prejsť dôkladným testovaním na prítomnosť plesní.

Vo vhodných podmienkach ako je napríklad vyššia vlhkosť a teplota sa tejto plesni mimoriadne darí. V týchto podmienkach dokáže pleseň rásť a produkovať toxín. Podmienkou je organický substrát, ktorý slúži ako zdroj živín. Najčastejšie sa pleseň vyskytuje v arašidoch a sóji .

Toto ochorenie je možné pozorovať v dvoch formách. Buď je to akútna forma, ktorá vzniká najčastejšie po jedno rázovom preniknutí Aflatoxínu do tela. Nastupuje vtedy ak je množstvo aflatoxínu extrémne vysoké a zapríčiní poškodenie pečene, prípadne jej celkové zlyhanie. Chronická forma je prejavom dlhodobého príjmu Aflatoxínu v menších dávkach. Tieto dávky nespôsobia okamžitú otravu, ale postupne takisto dochádza k zlyhaniu pečene.

Vonkajšie príznaky sú vo forme znížených prírastkov, nízkej liahnivosti, strata plodnosti u samcov a celková apatickosť. Diagnóza sa potvrdí zvyčajne až pri pitve. Ak zistíme toto ochorenia, tak musíme okamžite odstaviť prísun doterajšieho krmiva a dať ho samozrejme otestovať na prítomnosť mykotoxínov. Zvieratám začneme podávať náhradnú potravu a ako doplnok použijeme živočíšne uhlie, ktoré zapracujeme priamo do krmiva. Zvieratám, ktoré javia nezvratné poškodenie vnútorných orgánov podávame stravu bohatú na vlákninu a vitamíny. Aj tu môžeme použiť živočíšne uhlie.

Dôležitá je samozrejme prevencia, ktorá spočíva v nákupu kvalitného krmiva. Kvalitné odvetrávanie voliér a prípravní krmiva. Rovnako je na mieste aj použitie absorbčných látok v miestnostiach kde skladujeme krmivo. Na obale s krmivom nás často upúta znak, ktorý deklaruje testovanie na Aflatoxín. Toto však nie je záruka, že sa choroba neobjaví.

Táto choroba nie je závažný problém, ktorý sa dá pomerne ľahko odstrániť. Avšak pri neliečení môže spôsobiť aj najvyššie straty. Choroba nie je viazaná na hydinu, ale pokojne môže zasiahnuť chov ktoréhokoľvek zvieraťa. Viac ako inokedy tu platí pravidlo, že na krmive sa šetriť neoplatí.

Komentáre k článkuPridaj komentár: