Nástrahy, ktoré čakajú na zvieratá počas sviatkov

#Mačky
 
Nechať voľne pohodený kus čokolády má niekedy fatálne následky
Andrej Jakubík | 16. novembra 2017 o 09:00
Nástrahy, ktoré čakajú na zvieratá počas sviatkov

Počas tohto obdobia, keď si pripomíname sviatok všetkých svätých a pamiatku zosnulých sa do popredia dostáva aj pôvodne Írsky sviatok Halloween, ktorý je zaužívaný hlavne v USA, kde sa už považuje za tradičnú oslavu spojenú s množstvom sladkostí, určených pre koledujúce deti. Nakoľko sa podobné tradície objavujú aj v našich zemepisných podmienkach, tak je na mieste upozorniť majiteľov domácich zvierat na možné nebezpečenstvo, ktoré spočíva v otrave sladkosťami. Naše Vianoce však nie sú výnimka a rovnako ich mnoho ľudí považuje za sviatky obžerstva a nadmerného príjmu sladkých jedál. Nechať voľne pohodený kus čokolády má niekedy fatálne následky.

Verte tomu, alebo nie, ale ročne sa s podozrením na otravu dostane k veterinárovi obrovské množstvo psov, mačiek, či papagájov, hlodavcov a plazov. Najčastejšie ide o otravu nástrahami proti hlodavcom, divoko žijúcimi rastlinami, kontaminovanou vodou, či prehltnutím dráždivého objektu, ktorý dokáže otočiť žalúdok hore nohami. V tomto období sa však do popredia dostáva čokoláda a cukríky. Obe (p)otraviny sú pre psa potenciálne nebezpečné, pričom cesta k ich získaniu sa počas obdobia sviatkov z pohľadu zvierat výrazne zjednodušuje. Sladkosti sú totiž všade a sú aj na miestach, ktoré má pes, či mačka vo svojom dosahu.

Nie každé skonzumovanie sladkostí ako je čokoláda, či napríklad cukríky, má za následok otravu. V prípade čokolády záleží na 3 faktoroch a síce na obsahu kakaa v čokoláde. Čím kvalitnejšia čokoláda, tým vyššie riziko otravy. Potom samozrejme na množstve čokolády, ktoré pes skonzumoval. Ak je dávka malá, tak postačí vyvolanie zvracania a preventívna návšteva veterinára. Ak je však dávka vyššia, tak je rýchla návšteva veterinárnej pohotovosti veľmi dobrý nápad. A tretí faktor je veľkosť psa, či iného zvieraťa. Smrteľná (čiže letálna) dávka sa totiž vypočítava v pomere k telesnej hmotnosti zvieraťa. Čím je váha psa vyššia, tým je letálna dávka vyššia. Menšie psy sú v tomto ohľade určite rizikovejší.

Omnoho vyššie riziko však spočíva v cukríkoch, ktoré obsahujú mnohé pridané látky, ktoré pôsobia na telo zvieraťa veľmi toxicky a dokážu v priebehu niekoľkých hodín zapríčiniť zlyhanie obličiek. Ide predovšetkým o náhradné sladidlá, ktoré sú toxické pre mnohé zvieratá vrátane napríklad akváriových rýb. Pes, či mačka sú zvieratá veľmi odolné, ale ak proti nim stojí účinný jed, tak bez ľudskej pomoci sa často nezaobídu. Smutná je však aj štatistika, ktorá hovorí, že o množstve slabších otráv sa majiteľ ani nedozvie a pripisuje ich iba krátkodobej nevoľnosti psa, či mačky. Venovať pozornosť každému detailu je skutočne na mieste, pretože všetky vážne veci začínajú malým detailom.

Komentáre k článkuPridaj komentár: