Narodeninová torta pre mačku? Žiadny problém!

#
 
...každá mačka si v mnohom zakladá na dobrom jedle a ako už mnohí zistili, tak mačky dokážu byť veľmi vyberavé
Andrej Jakubík | 2. mája 2019 o 12:19
Narodeninová torta pre mačku? Žiadny problém!

Má vaša mačka narodeniny a chcete jej pripraviť niečo výnimočné? Miluje vaša mačka lahodné jedlo? Vlastne je to zbytočná otázka, pretože každá mačka si v mnohom zakladá na dobrom jedle a ako už mnohí zistili, tak mačky dokážu byť veľmi vyberavé. Vyberavé až do tej úrovne, že mnohé z nich idú až na pokraj vyhladovania, než by do úst vložili niečo čo im nechutí.

Mačky sú zvieratá s veľmi dobre vyvinutým zmyslom pre chuť. Niekedy je dokonca možné, že odmietnu domáce jedlo, ak obsahuje prísadu, ktorá nie je podľa ich prianí. Preto by ste mali ako prvé spoznať chute svojej mačky a až potom sa vrhnúť na mačaciu gastronómiu.

Tuniak pre mačky

Väčšina mačiek miluje ryby, ale môžu ich pravidelne dostávať ako potravu? Samozrejme, že môžu, ak sú ryby mačkám ponúkané správne. Preto by sa tento druh potravy nemal stať jedinou zložkou ich krmiva, ale môže byť súčasťou ich pravidelnej stravy v miernom množstve. Ryby poskytujú veľké množstvo bielkovín, omega 3 mastných kyselín , vitamínov a viacnásobné výhody, ktoré vaša mačka určite ocení. Aj ryby však majú svoje nevýhody v podobe častých ochorení, ktoré sa prenášajú surovým rybím mäsom. Preto podávať surového tuniaka nie je pre mačku vhodné. skôr je vhodné použiť niektorý z receptov, ktoré sme pre vás pripravili.

prísady

• 1 šálka celozrnnej múky

• 2 konzervy tuniaka (vyberajte tie, ktoré majú minimum soli)

• 60 ml olivového oleja

• 1 kapsula rybieho oleja (voliteľné)

• 2 vajcia

príprava

1. Vezmite misku a rozklepnite do nej vajcia spolu s olivovým olejom a tuniakom.

2. Rúru si predhrejte na 180 ° C a zapnite si režim spodného pečenia.

3. Do tejto mokrej zmesi môžete vložiť aj nasekanú mačaciu trávu, ktorá podnieti mačku k ochutnávke.

4. Múku preosejte (môžete do nej pridať trocha jedlej sódy) a pridajte ju do zmesi, aby vzniklo „cesto“. Je nevyhnutné, aby múka bola celozrnná. Tým sa zabezpečí, že ju zviera môže bez problémov stráviť.

5. Namažte formu olivovým olejom, vylejte cesto a „tortu“ pečte 30-45 minút, alebo pokiaľ vám vaše zmysli nepovedia, že stačí.

6. Keď je pripravená, vyberte ju z rúry, nechajte ju vychladnúť, vyberte ju z formy a ponúknite ju svojej mačke.

S uvedenými množstvami prísad získate pre mačky malú narodeninovú tortu. Nemala by však byť na dennom jedálnom lístku, pretože napriek tomu, že sa vyrába z výrobkov vhodných pre mačky, ich príliš veľké zastúpenie v potrave by mohlo spôsobiť zvracanie alebo hnačku, a to hlavne v prípade ak má mačka tendenciu jesť rýchlo.

Mäsové koláče pre mačky

Keďže mačky sú prevažne mäsožravé, mäso a ryby sú vhodným doplnkom ich dennej stravy, pričom vždy musíme rešpektovať výživové potreby zvierat. Ale aký druh mäsa je pre nich najvhodnejší? Všeobecne platí, že kuracie, teľacie a morčacie mäso, upravené na grile alebo varené je zárukou ich bezpečnosti. Na prípravu tejto narodeninovej pochúťky pre mačky si môžete vybrať ktorýkoľvek z uvedených druhov mias.

prísady

• 1 šálka celozrnnej múky

• 60 gramov vareného a dobre nasekaného mäsa

• 60 ml olivového oleja

• Polovica mrkvy (nastrúhaná)

• 2 vajcia

• 1 lyžička jedlej sódy

príprava

1. Predhrejte rúru na 180 ° C a použite funkciu dolného ohrevu.

2. V miske zmiešajte vajcia s olejom.

3. Potom pridajte mäso a mrkvu a pokračujte v miešaní až do vytvorenia celistvej hmoty. Ak je to možné, mäso vopred pomeľte, aby sa zmes čo najviac premiešala.

4. Teraz pridajte preosiatu múku s jedlou sódou a vytvorte „mäsové cesto“.

5. Cesto nalejeme do formy vymazanej olejom a tortu pečieme 30-45 minút v závislosti od výkonu vašej rúry, ale ako vždy so spodným ohrevom.

6. Vyberte koláč z rúry, keď je hotový, nechajte ho vychladnúť a potom už iba zostáva ho zjesť!

Vegetariánsky mačací recept

V predchádzajúcej časti sme povedali, že mačky sú prevažne mäsožravce. Ale neplatí to vždy striktne, takže občas (mnohé z nich aj pravidelne) môžu jesť zeleninu a ovocie. Vďaka procesu domestikácie tohto zvieracieho spoločníka sa mačky vyvinuli a prispôsobili svoj tráviaci systém, tak aby toleroval potraviny, ako sú tekvice, mrkva, hrach, jahody, vodný melón alebo jablko. Mnohým mačkám teda trávenie týchto potravín nerobí ťažkosti. Vybrali sme teda určité produkty, ale ak dávate prednosť iným a práve tieto nie sú podľa predstám vašich mačiek, máte možnosť ich nahradiť inými.

prísady

• 1 a pol šálky celozrnnej múky

• 1 broskyňa

• 1 hruška

• 1 vajce

• 60 ml olivového oleja

• 2 polievkové lyžice medu

• 1 lyžička jedlej sódy

príprava

1. V miske zmiešajte vajce olejom a medom. Zatiaľ si rúru predhrejte na 180 ° C a ako obvykle použite spodný ohrev.

2. Pripravíme si ovocie. Všetko olúpeme, odstránime semená, kôstky a snažíme sa ho nakrájať čo možno najjemnejšie.

3. Zmiešajte vytvorené „ovocné pyré“ s cestom a všetko dobre premiešajte. Pamätajte si, že vždy môžete nahradiť tieto druhy ovocia za iné, prípadne môžete použiť aj zeleninu.

4. Teraz pridajte preosiatu múku s jedlú sódu.

5. Cesto nalejeme do formy namazanej olivovým olejom a koláč pečieme 30-45 minút, so spodným ohrevom.

6. Po upečení ho nechajte úplne vychladnúť, potom ho už iba vyklopiť a hostina sa môže začať.

Med je prírodný produkt, ktorý má viacnásobné výhody pre mačky, preto sme sa rozhodli zaradiť ho do nášho vegetariánskeho receptu. Medzi iným by sme chceli vyzdvihnúť vysokú energetickú hodnotu a jeho vysokú baktericídnu silu, čo je dôvod, prečo ho môžete ponúknuť mačke aj priamo z lyžice.

Odporúčania pre kŕmenie mačičiek „koláčom“

Ako sme už uviedli v tomto článku plnom chutných domácich narodeninových koláčov pre mačky, napriek tomu, že tieto koláče sú pripravené z prírodných produktov, ktoré sú vhodné pre mačky, musíme mať na pamäti niektoré odporúčania:

• Pozorujte svoju mačku a objavte jej chute v jedle. Mačky sú veľmi selektívne zvieratá, ktoré disponujú vynikajúcimi zmyslami. Ich chuť je oveľa jemnejšia ako má napríklad pes, takže nie je prekvapujúce, že niektoré z nich odmietajú niektoré potraviny. Tiež nie všetky mačky sú samozrejme rovnaké, a preto nie všetky z nich znášajú všetky potraviny rovnakým spôsobom. Vedieť, čo chutí vašej mačke a vedieť, či má akúkoľvek alergiu alebo neznášanlivosť na určité zložky potravy, je nevyhnutné pre jej zdravú stravu. Zdravie zvieraťa je na prvom mieste!

• Sledujte veľkosť porcie. Koláč pre mačky by nemal byť bežnou zložkou stravy pre vašu mačku, pre množstvo múky a vajec, ktoré obsahuje. Áno, môže to znamenať dobrú porciu dôležitých vitamínov, ale stále je to jedlo na oslavu špeciálneho dňa. Narodeniny, jubileum, či iné oslavy. Rozhodne to však nie je jedlo na každý deň.

• Koláč pre každú mačku . Ak žijete s viac ako jednou mačkou, určite ste si všimli, že sú to vo všeobecnosti teritoriálne zvieratá a majú veľmi dobre vyvinuté vlastníctvo k niektorým veciam. Rovnako tak, ako sa neodporúča používať jednu misku pre dve mačky, neodporúčame podávať jeden koláč pre dve mačky. Ako to teda urobiť? Veľmi jednoducho. Vždy máte možnosť upiecť dva koláče, alebo rozdeliť jeden veľký na polovicu.

Tešíme sa vaše pripomienky, rady, podnety a samozrejme aj fotografie...

Komentáre k článkuPridaj komentár: