Nakupujete ryby do záhradného jazierka? Toto si všímajte!

#Ryby
 
ak už raz pustíte chorú rybu do svojho jazierka, tak cesta späť často vedie cez oči plné plaču.
Andrej Jakubík | 24. apríla 2019 o 11:00
Nakupujete ryby do záhradného jazierka? Toto si všímajte!

Nastáva čas, kedy do svojho záhradného jazierka vyberáme živé doplnky z bohatej ponuky, ktorú nám dnes poskytuje trh. Mnoho problémov však nastáva práve pri neodbornom osadenstve jazierka a preto je dôležité, aké ryby si zadovážime a samozrejme aj to v akom zdravotnom stave.

Práve zdravotný stav je mimoriadne dôležitý a to predovšetkým v tomto období, kedy sú ryby vystavené chorobám, ktoré prinášajú prvé jarné mesiace. Prenos choroby spolu s novými rybami do jazierka je celkom bežný a to predovšetkým v prípade chovu, kde sa nedodržiavajú veterinárne predpisy. Povieme si niečo o príznakoch, ktoré by nám mali povedať, či je ryba zdravá, alebo nie.

Správanie ryby by malo byť prirodzené a ryba by mala mať únikový reflex, teda ak sa k nej priblížime, tak sa musí snažiť uniknúť. Nemala by sa zdržiavať tesne pri hladine a v oblasti prítoku vody. To značí, že dochádza ku kyslíkovému deficitu. Ryba, ktorá má zdravotné problémy, vyhľadáva vodu bohatú na kyslík. Rovnako ak si vyberáme rybu, tak si overíme potravný reflex, teda ak hodíme do vody granulu, tak by ryba po nej mala vyštartovať. To ale nemusí platiť ak je ryba v neznámom prostredí, alebo je stresovaná. Vtedy potravu neprijíma.

Oči ryby by mali byť číre a bez zákalu. Ak sú zakalené, tak to značí zlé podmienky pri preprave. Nemali by byť vypúlené (exophthalmus), ale ani zapadnuté.

Sfarbenie, by malo byť výrazné. Ryby by nemali byť vyblednuté. To ale neplatí v prípade vystresovaných rýb, ktoré strácajú svoje prirodzené sfarbenie a navráti sa im až za niekoľko desiatok minút po upokojení.

Žiabre, musia mať silno červenú farbu. Ak sú vyblednuté, sivé, alebo rozstrapkané, tak to značí problémy so žiabrovým aparátom. Čo bolo zapríčinené napríklad znečistením vody, alebo cudzopasníkmi, ktorých voláme príznačne žiabrohlísty. Ryba musí dýchať pravidelne. Zrýchlené dýchanie naznačuje problémy s kyslíkom, ale naopak príliš pomalé dýchanie je príznak otravy, kedy sa ryba snaží znížiť svoje telesné funkcie na minimum.

Pokožka musí byť pokrytá slizom a šupiny nesmú chýbať. Kožné krátery sú často príznakom práve jarnej virémie kaprovitých rýb. Pri tejto chorobe sa vytvárajú podobné defekty hlavne na brušnej časti, pretože túto chorobu často sprevádza bakteriálne ochorenie erytrodermatitída. Každopádne ryby, ktoré majú na tele krvácavé rany, načerveňanú pokožku, alebo výraznú stratu šupín, si do jazierku určite nekupujeme. Ak objavíme miernu ranku, tak je dobré si rybu pozrieť na suchu vo vlhkej utierke. Zakryjeme jej oči, aby nebola v strese a podrobne si pozrieme poranené miesta. Je totiž možné, že sa na týchto miestach nachádza vonkajší parazit. Je ním často kaprovec (Argulus), ktorý sa prisaje na telo ryby a živý sa bunkovou hmotou. Tieto ryby samozrejme nekupujeme, pretože nákaza kaprovcom sa v jazierku lieči veľmi ťažko a je potrebné vykonávať liečebné kúpele. Ak ho už objavíme v jazierku, tak ho môžeme odobrať z ryby pinzetou a pustiť rybu späť. Odobrané parazity zničíme.

Rovnako sú na tom aj plutvy, na ktorých sa kaprovec tiež dokáže zachytiť. Všímame si hlavne či sú plutvy vcelku a nie rozstrapkané. Či sa na nich nenachádza biely povlak (alebo biely pásik na ich okrajoch), prípadne či nie sú rozpadnuté. Všetko sú to príznaky nekróznych ochorení (Aeromonas), ktoré sa vyskytujú v organicky znečistených vodách a pri zhoršenej hygiene. Môže sa však jednať aj o bakteriálne ochorenia, ktoré sa vo veľkom objeme záhradného jazierka liečia veľmi dlho a s neistým výsledkom.

A samozrejme platí, že ak v predajnom jazierku, alebo akváriu uvidíme mŕtvu rybu, tak si nákup dobre rozmyslíme. Pozorne si teda všímajte príznaky, ktoré sme spomenuli, pretože ak už raz pustíte chorú rybu do svojho jazierka, tak cesta späť často vedie cez oči plné plaču.

Komentáre k článkuPridaj komentár: