Najlepšie strážne plemená psov pre veľké domy a pozemky

#Psy
 
Ich telesný zjav a predispozíciu k prirodzenému rešpektu, ktorý tieto plemená majú, dokážu odradiť aj veľmi odvážneho narušiteľa
Andrej Jakubík | 18. februára 2019 o 12:22
Najlepšie strážne plemená psov pre veľké domy a pozemky

Hoci sa zvieratkám na pravde rozhodne nepáči, že sa iné zvieratá používajú ako pracovná pomôcka na stráženie, pravdou je, že niektorí ľudia hľadajú na psovi isté špecifické vlastnosti, ktoré v sebe niekedy nosia aj vlastnosť „byť dobrým strážcom“. Napríklad: ak žijeme vo veľmi veľkom dome s veľkým pozemkom a chceme sa cítiť v bezpečí, môžeme si zadovážiť psa, ktorý bude náš pozemok považovať za svoje územie a vždy nás upozorní na príchod očakávaného, aj toho nečakaného návštevníka.

Zvieratka.pravda vám odporúča vychovávať svojho psa tak aby dokázal kvalitne hliadkovať a upozorniť vás v prípade potreby. Ale nikdy neveďte a nenúťte svojho psa k útoku a obrane za každú cenu. Následky môžu byť veľmi vážne.

Nie je lepší pes na to aby udržal v bezpečí veľkú oplotenú záhradu, ako je Brazílska fila, alebo mastif. Ich telesný zjav a predispozíciu k prirodzenému rešpektu, ktorý tieto plemená majú, dokážu odradiť aj veľmi odvážneho narušiteľa. Ale nenechajte sa oklamať ich výzorom. Obe plemená sú veľmi láskavé k ľuďom aj iným zvieratám. Bude sa však správať mimoriadne tvrdo voči votrelcom, ktorí chcú vstúpiť na váš pozemok.

Nedá nám nespomenúť, že brazílska fila bola v minulosti známe pod prezývkou "mäsiar" sedemnásteho storočia. Používali ich otrokári na ľahšie ovládanie otrokov, ktorí sa snažili utiecť. Fila so svojou veľkou a impozantnou stavbou tela ich prenasledovala a nakoniec aj dostihla. Už iba letmý pohľad na tohto psa odradzoval otrokov od úteku.

Fila je vskutku veľmi veľký pes a zvláštnosťou tohto mocného plemena je, že neustále hliadkuje okolo obvodu plotu, ktorý obklopuje jej územie. Nie je to niečo, čo by sme ich museli učiť, alebo ich k tomu dokonca nútiť. Toto konanie jednoducho vychádza z jej inštinktu a povahy.

Doberman je plemeno psa, ktorý je cenený pre svoj mimoriadne dobrý sluch. Sú v strehu okamžite po zachytení aj toho najmenšieho hluku. Je rovnako aj veľmi poslušný, pretože patrí medzi najinteligentnejších psov na svete.

Z toho istého dôvodu je pre toto plemeno potrebná neustále stimulácia prostredníctvom hier a fyzickej aktivity. Absolútne sa neodporúča, aby ste ich nechali napospas nude a odišli z domu v domnienke, že sa doberman sám zabaví. Musíme im poskytnúť život, ktorý vyhovuje ich potrebám a inštinktom.

Je to veľmi citlivý a láskyplný pes. Avšak doberman dokáže byť veľmi neľútostný voči tým, ktorých považujú za hrozbu pre nich alebo ich rodinu. Výcvik je v ich prípade doslova nevyhnutný!

Rotvajler je silný pes veľkého vzrastu a mimoriadnej sily. Ich silný zhryz je dobre známy a je isté, že votrelec si dvakrát rozmyslí, než bez pozvania vstúpi na jeho územie. A to rotvajler ani nebude musieť ukázať svoje zuby.

V prípade tohto plemena musí byť pes dostatočne vyškolení na rozlíšenie medzi návštevníkom a votrelcom. Tento pes potrebuje nielen kvalitný výcvik, ale aj osobu, ktorej bude dôverovať a rešpektovať ju. Nie každý je vhodná osoba na to, aby vlastnila tohto psa, pretože rotvajler nie je jednoduchá výzva.

Komentáre k článkuPridaj komentár: