Najčastejšie mýty o kastrovaní mačiek a psov

#Mačky
 
O prínose zodpovedného konania v podobe sterilizácie sa už popísalo veľa, ale aj napriek tomu sa pomerne často objavujú mýty, nad ktorými zostáva rozum stáť
Andrej Jakubík | 13. novembra 2017 o 14:00
Najčastejšie mýty o kastrovaní mačiek a psov

O prínose zodpovedného konania v podobe sterilizácie sa už popísalo veľa, ale aj napriek tomu sa pomerne často objavujú mýty o tom, že sterilizácia prináša viac zla ako úžitku, je to konanie proti prírode, či dokonca tento úkon znižuje kvalitu a dĺžku života zvierat. Je to pravda, alebo ide skutočne iba o vedecky nedoložené mýty? Posúďte sami.

- Každá mačka, či fenka by mala mať minimálne jeden vrh potomstva za život, pretože to vraj zvyšuje úroveň zdravia. Ide o skutočný mýtus, ktorý nevychádza zo žiadnej vedeckej štúdie pozorovania. V skutočnosti nikto nikdy nesledoval a nedával do súvisu vzťah medzi kastráciou a celkovým zdravím zvieraťa. Čo si však všimli mnohí veterinári aj chovatelia a majitelia zvierat, tak je súvislosť medzi kastráciou a poklesom ochorení spojených s reprodukčným ústrojenstvom. A to vrátane rakoviny. Opak je teda pravdou a práve kastrácia zvyšuje celkovú úroveň zdravia zvieraťa.

- Kastrácia zmení maskulinitu môjho psa. Maskulinita je výraz, ktorý sa používa pre súbor typických znakov pre samca (v našom prípade psa a kocúra). Je teda pravda, že pes prestane byť psom? Samozrejme je to ďalší mýtus, ktorý sa nezakladá na pravde a je iba domnienkou menej skúsených majiteľov psov či mačiek.

- Kastrácia zmení osobnosť môjho zvieraťa. Aj v tomto prípade samozrejme ide o mýtus, ktorý nemá žiadnu oporu. Prirodzené správanie sa zvieraťa ostane rovnaké, pretože vplyv genetiky a vonkajšieho prostredia je omnoho väčší ako vplyv pohlavných hormónov. Samozrejme okrem iného má sterilizácia vplyv aj na zníženie testosterónu v tele zvieraťa, čo má vplyv na zníženie rizika mnohých ochorení a to vrátane rakoviny semenníkov a mnohých problémov s prostatou.

Ak spomenieme aj mýtus o tom, že kastrácia je drahá záležitosť, ktorá je navyše aj ťažko dostupná, tak to zrejme už bude kompletný zoznam toho, čo sme chceli v tomto článku zdôrazniť. Kastrácia vôbec nie je nákladná záležitosť, čo vám celkom určite potvrdí každý veterinárny lekár, ktorého oslovíte.

Dajte si pozor, komu uveríte a od koho si budete brať rady. Je to rovnaké ako v prípade človeka, kde je jedinou povolanou osobou, lekár. V prípade, že chcete kvalitné rady, ktoré sa týkajú zdravotného stavu vášho zvieraťa, tak vaša cesta by mala smerovať výlučne k veterinárnemu lekárovi, ktorému dôverujete.

A na záver si dovolíme niekoľko čísel. O 8% sa zvyšuje riziko rakoviny prsných žliaz u zvierat, ktoré majú za sebou prvý vrh, oproti zvieratám, ktoré boli sterilizované. A o 26% sa toto riziko zvyšuje medzi tretím a štvrtým vrhom. Je teda nad slnko jasné, že so zvyšujúcim sa počtom vrhov, sa zvyšuje aj riziko závažných ochorení.

Komentáre k článkuPridaj komentár: