Najčastejšie genetické poruchy u mačiek (2. časť)

Genetické problémy sa nemusia nikdy prejaviť, ale niekedy postačuje iba malý náznak nepohodlia a genetická výbava mačičky sa začne naplno ozývať

Andrej Jakubík | 27. júna 2017 o 10:00

Ako sme si už povedali v prvej časti, tak žiadna mačička nie je chránená pred genetickými vadami, ktoré postihujú jej DNA vo vyššej či menšej frekvencií a sile. Genetické problémy sa nemusia nikdy prejaviť, ale niekedy postačuje iba malý náznak nepohodlia a genetická výbava mačičky sa začne naplno ozývať. Pokračujeme ďalej v zozname tých najbežnejších genetických ochorení u mačičiek.

Ochorenia srdca

Veľmi nebezpečné ochorenie, ktoré sa volá Hypertrofická kardiomyopatia sa najčastejšie vyskytuje pri dvoch plemenách a síce v prípade plemena Mainská mývalia mačka a Ragdoll. Samozrejme sa jedná o genetickú anomáliu, ktorá sa najčastejšie prejavuje v strednom veku zvieraťa a často sa končí úmrtím, pretože sa príznaky neberú vážne. Ak je mačička letargická, rýchlo sa zadýcha, alebo má evidentný problém s kondíciou, tak by ste mali podstúpiť testy, ktoré vylúčia, prípadne potvrdia diagnózu. Samozrejme, ak si plánujete zakúpiť jedno zo spomínaných plemien, tak žiadajte aj testy na toto ochorenie.

Manx syndróm

Mačací nadšenci určite poznajú plemeno manom Manx, ktoré bolo vyšľachtené na ostrove Manx, ktoré patrí pod Veľkú Britániu. Zástupcovia tohto plemena majú skrátený, alebo úplne chýbajúci chvost. Táto anomália sa však niekedy objaví aj pri iných mačkách a považuje sa za vážnu genetickú poruchu. Nanešťastie chýbajúci chvost zasahuje aj okolité nervové tkanivo a zároveň táto deformácia spôsobuje problémy s vyprázdňovaním a zároveň aj inkontinenciu. Samozrejme, liečba neexistuje ako ani testy na odhalenie tohto genetického problému. Mačky s týmto postihnutím by mali byť samozrejme sterilizované, aby sa genetická porucha neprenášala na potomstvo.

Strata sluchu

Aj v tomto prípade sa jedná o vážny problém, ktorý najčastejšie postihuje biele mačky s modrými očami, takže je jasné, že sa jedná o ochorenie s genetickým pozadím, ktoré je viazané na vonkajší znak. Rovnaký gén, ktorý zapríčiňuje farbu srsti a očí, vplýva aj na vnútornú stavbu ucha. Gén dostal pomenovanie W. Avšak nie každá mačka ktorá je jeho nositeľom, aj sluch stratí. Príčina straty sluchu je stále nejasná a má sa za to, že do hry vstupuje minimálne ešte jeden samostatný gén, ktorý však nebol odhalený. Mačička, ktorá stratila sluch však môže viesť dlhý a šťastný život, avšak iba vo vnútorných podmienkach.

Strata zraku

Genetické pozadie tohto ochorenia, ktoré nesie pomenovanie progresívna atrofia sietnice s vyskytuje predovšetkým pri plemenách ako je habešská mačka, somálska mačka a ocicat. V tomto prípade sa za ochorením skrývajú dva gény, pričom na oba sú k dispozícií testy na ich včasné odhalenie. Liečba však nie je možná a mačky sa musia s týmto postihnutím naučiť existovať. Pri správnom prístupe majiteľa sa im nakoniec dovolí žiť kvalitný a dlhý život.

Už v predchádzajúcom diely sme hovorili o tom, že všetky závažné ochorenia začínajú veľmi nenápadne a je potrebné si všímať každú jednu maličkosť. A samozrejme je na mieste aby mačička podstupovala pravidelné veterinárne prehliadky. Je to rovnaké ako u človeka. Gram prevencie sa rovná kilogramu liečby.


Pridaj komentár:

Máš registráciu na našom webe?
Prihlás sa svojim kontom na Zvieratka.Pravda.sk (ale môžeš použiť aj prezývku z Varecha.sk)
 

Nemáš zaregistrované konto? Zaregistruj sa, je to zadarmo! RegistráciaMačky - ďalšie články

«1 2 ...5 »

Ako vybrať prepravku pre mačku?
Správna prepravka chráni, poskytuje pocit bezpečia a samozrejme zabraňuje mačke v úteku

3 Najčastejšie kožné problémy mačiek
Problémy s pokožkou sú u mačky veľmi časté a je to jedna z najčastejších príčin návštevy veterinára

Vegetariánska strava pre mačky?
Často sa jedná o majiteľov, ktorí sú presvedčení vegetariáni a svoj postoj sa snažia vštepiť aj svojím domácim miláčikom. Čo sa teda stane ak mačka prejde na vegetariánsku stravu?

Toto ste o mačacích ušiach určite netušili!
Uši sú pre mačku veľmi dôležitý zmyslový orgán, ktorého absencia dokáže vyradiť mačku z bežného života.

Mýty o starších mačkách (1. časť)
O starších mačkách koluje množstvo mýtov, ktoré ich posúvajú na druhú koľaj, aj napriek tomu, že na nich nie je ani smietka pravdy

Najčastejšie genetické poruchy u mačiek (1. časť)
Genetické ochorenia, ktoré sa vyskytujú u mačiek sa v poslednom období neustále rozširujú a zasahujú do života ako čistokrvných mačiek, tak aj tým bez papierom

Mýty o starších mačkách (2. časť)
Pokračujeme ďalšou porciou mýtov, ktoré sa tradujú o mačkách skôr narodených.

Top zaujímavosti o novonarodených mačiatkach (2. časť)
Pokračujeme druhou porciou faktov zo života mačiatok.

7 faktov o mačacej droge menom Kocúrnik obyčajný
Celosvetovo známa rastlina, ktorá zlomí takmer každú mačku

Top zaujímavosti o novonarodených mačiatkach (1. časť)
Od prvej chvíle, kedy prišli na svet, sú v podstate fascinujúce a dokážu na seba strhnúť pozornosť celého okolia.

Mačacie súboje a prečo si zachovať chladnú hlavu
Dôvodov súboja môže byť hneď niekoľko a mačka v tom môže byť dokonca celkom nevinne

10 faktov o besnote, ktoré by ste mali vedieť
Svetová zdravotnícka organizácia považuje besnotu za veľmi vážny problém a odhaduje sa, že na jej následky ročne zomiera približne 55 tisíc ľudí.

Ako správne kúpať mačiatko
Často je kúpeľ takmer jedinou možnosťou, ako udržať mačiatko v čistote a vyhnúť sa nepríjemným kožným ochoreniam

Jarné nebezpečenstvá, ktoré striehnu na každého psa a mačku (4. časť)
Aj navonok obyčajná kaluž vody znamená pre psa potenciálne nebezpečenstvo, ktoré musí jeho majiteľ predvídať

Jarné nebezpečenstvá, ktoré striehnu na každého psa a mačku (3. časť)
Jarné nebezpečenstvá by mal ovládať každý majiteľ psa, či mačky. Verte, či nie, ale dokáže to zachraňovať nevinné zvieracie životy

Jarné nebezpečenstvá, ktoré striehnu na každého psa a mačku (2. časť)
A sme tu opäť s ďalšou porciou problémov, ktoré majú spoločného menovateľa v podobe jarných mesiacov.

Paradentóza u mačiek
Ako paradentózu odhaliť a ako spozorovať prvé malé príznaky v čase, keď je možné ochorenie chrupu mačky vyliečiť bez trvalých následkov?

Jarné nebezpečenstvá, ktoré striehnu na každého psa a mačku (1. časť)
O mnohých ste vedeli, alebo aspoň tušili, ale niektoré budú pre Vás novinkou

Najčastejšie chyby v prevencií proti blchám a kliešťom. Robíte ich aj vy?
Poznáte najčastejšie chyby, ktoré majitelia psov a mačiek robia pri prevencií proti vonkajším parazitom?

Seriál: Čím vás dokáže nakaziť domáce zviera (1. časť)
Pozorne sa začítajte a prídete k poznaniu, že mať doma zviera znamená niekedy aj dosť podstatné riziko pre zdravie jeho majiteľa.


«1 2 ...5 »

Naše mačky a kocúri...

Mohlo by vás zaujímať na Pravda.sk: