Najčastejšie chyby v prevencií proti blchám a kliešťom. Robíte ich aj vy?

#Mačky
 
Poznáte najčastejšie chyby, ktoré majitelia psov a mačiek robia pri prevencií proti vonkajším parazitom?
Andrej Jakubík | 9. apríla 2017 o 09:00

Prevencia je vždy najlacnejšia ochrana proti problémom. V tomto prípade problémom s vonkajšími parazitmi ako sú kliešte a blchy. Určite poznáte množstvo komerčných prípravkov proti týmto druhom parazitov a celkom určite máte ten svoj osvedčený. Poznáte však najčastejšie chyby, ktoré majitelia psov a mačiek robia pri prevencií proti vonkajším parazitom? Ponúkame vám jednoduchý prehľad prípadov, kde sa robí najviac chýb. Výsledkom týchto chýb je často čiastočne, alebo celkovo neúčinná prevencia.

Zimná prestávka

Mnoho majiteľov zvierat si dáva v zime prestávku od prevencie voči kliešťom a blchám. Rozhodne to však nie je dobrý nápad, pretože oba parazity dokážu prečkať zimu bez akýchkoľvek problémov a okamžite s príchodom aj mierneho oteplenia dokážu "obsadiť" hostiteľa. Navyše k prenosu môže pokojne prísť v teplejších podmienkach, pri návšteve, výstave, alebo v čakárni u veterinára.

Vynechanie dávky

Ľudia zabúdajú. A povinnosť obnoviť preventívny prípravok proti parazitom, môže rovnako skončiť zabudnutá. Pamätajte na to, že zviera nie je chránené, ale jeho majiteľ si často ani neuvedomí, že zabudol znova aplikovať dávku prevencie a zviera sa tak vystavuje vysokému riziku nakazenia sa vonkajším parazitom. Dávajte si poznámku do mobilného telefónu, prípadne používajte prehľadný kalendár.

Skúšate nové a nové prípravky

Striedanie prípravkou od rôznych výrobcov, rovnako tak nie je vhodné. Každý prípravok totiž pracuje na inom princípe a s viac, či menej odlišnou účinnou látkou. Striedanie týchto látok nevplýva dobre na celkový stav prevencie a zviera tak robíme viac zraniteľným. Nájdite si svoju značku, ktorá vyhovuje vám aj zvieraťu a ostaňte jej verný.

Dávkovanie a zámena zvierat

Správne dávkovanie s prihliadnutím na veľkosť zvieraťa je vždy základom úspešnej prevencie. Príliš nízke, alebo naopak príliš vysoké dávky sa môžu nakoniec minúť účinku. A samozrejme, ak máme doma mačku aj psa, tak nikdy nepoužívame pre obe zvieratá prípravok určený pre mačky, prípadne psov. Každý jeden druh domáceho zvieraťa má svoje špecifiká a musíme ich rešpektovať.

Nechránime bytové zvieratá

Bytová mačka, ktorá nechodí von nepotrebuje prevenciu proti parazitom. Je to samozrejme nezmysel, pretože zviera chované v bytových podmienkach sa môže nakaziť rovnako, ako zviera, ktoré chodí 5 krát denne na vychádzky. Parazita môže do bytu priniesť aj samotný majiteľ na svojom oblečení.

Ochrana pred parazitmi je dnes určite na vyššej úrovni, ako bola v minulosti. Poznáme množstvo komerčných prípravkov, ktoré nám dokážu ušetriť množstvo starostí, ale rozhodne ich neberte ako všeliek. Aplikáciou prípravku sa riziko parazitov iba znižuje, ale nikdy ho nedokážete úplne zmazať.

Komentáre k článkuPridaj komentár: